Makarna Nasıl Yapılır! Sebzeli, Salçalı, Sosisli Nasıl İsterseniz!

0

Makarna hazırlamak, sebze veya et yemeği yapmak kadar zor değildir. O yüzden evinizde yemek yoksa pratik ve hızlı bir şekilde makarna yapabilirsiniz.

Ben eskiden makarnayı sadece doymak için yerdim. Bazı günler de üzerine kıyma ekleyip biraz lezzet katmaya çalışırdım.

Fakat artık makarnaya bakış açım değişti. Artık makarnaya sevdiğim sebzeleri, sosis, krema, vs. katıp daha lezzetli hale getiriyorum ve zevk alarak yiyorum.

Makarnayı pratik ve hızlı bir şekilde salçalı yapıp afiyetle yiyebiliriz. Veya biraz daha vakit harcayabilir ve daha güzel hale getirebiliriz!

salcali-makarna

Hızlıca salçalı makarna tarifi

Tenceremizde suyumuzu kaynattıktan sonra, makarna poşetinde yazan süre boyunca makarnamızı kaynatıyoruz. Makarnanın pişip pişmediğini tadına bakarak anlayabiliriz. Az pişerse çiğ, çok pişerse hamur olacağından makarnamızı 7,8 dakika kaynattıktan sonra mutlaka her dakika kontrol etmeliyiz.

Makarnamız kıvamına geldiğinde süzmek için süzgeçten geçiriyoruz. Makarnamız süzgeçte beklerken, bizde aynı tencereye biraz yağ ekleyip makarna miktarına göre 2, 3 yemek kaşığı salça ekliyoruz. Salçayı üç, dört dakika kısık ateşte karıştırarak bekliyoruz. Salça dolu tenceremize bir miktar su ekleyebiliriz. Daha sonra süzgeçteki makarnamızı aynı tencereye döküp iyice karıştırıyoruz. Salçayı iyice makarna ile karıştırdıktan sonra bir dakikadan az bir süre daha ısıtıp servis edecek konuma getiriyoruz.

Salçalı makarnamız afiyetle yenmeye hazır

makarna

Pişmemiş, çeşitli makarna örnekleri.

Size ayrıca daha detaylı olarak makarnanın nasıl yapılacağını anlatacağım ve sebze, sosis, kıyma, salça gibi ek malzemeleri makarnanıza nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğim.

Makarna yapabilmek için gerekli malzemeler(TEMEL MALZEMELER)

 1. Makarna
 2. Su
 3. Tuz
 4. Yağ(Zeytin yağı veya çiçek yağı)

* Genellikle bir kutu makarna 500 gr. olur ve 5 litre su kullanılması önerilir. Fakat siz ihtiyacınız kadar makarnayı hazırlayabilirsiniz. Her 100 gr makarna için 1 lt su kullanabilirsiniz. (100 gr – 1 lt), (200 gr – 2lt), (300 gr – 3 lt) gibi.

Makarna Nasıl Yapılır?

 1. Suyumuzu ateşte kaynayana kadar ısıtıyoruz. Dilerseniz Kettle ile suyunuzu hızlıca kaynatıp tencerenize ekleyebilirsiniz.
 2. Suyumuz kaynamaya başladığında içerisine tuzumuzu ve bir iki damla yağımızı ekliyoruz ve 2,3 dakika daha kaynatmaya devam ediyoruz. Eğer tuzumuzu baştan ekleseydik, suyun kaynama sıcaklığı yükselecekti ve kaynaması için daha fazla bekleyecektik. Yağımızıda makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için ekliyoruz.
 3. Daha sonra makarnalarımızı tenceremize boşaltıp yavaş yavaş karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Suyumuz tam kaynamadan makarnaları tencereye atmıyoruz. Eğer öyle yaparsak makarnalarımız hamur kıvamında olabilir.
 4. Genellikle 5,10 dakika içerisinde makarna pişmiş olacaktır. Makarnamızın piştiğini tadına bakarak anlayabiliriz. Taneler biraz yumuşamaya başladığında tencereden bir adet alıp tadına bakın. Duruma göre pişirmeye devam edin veya sonlandırın.
 5. Daha sonra makarnayı süzgeçten geçirin ve suyundan kurtulun. Çok az yağ ve tuz eşliğinde tekrar tencerede 1,2 dakika ısıttıktan sonra makarnanız servis için hazır hale gelecektir.

Buraya kadar temel şekilde sade bir makarna yaptık. Bu noktadan sonra dilerseniz makarnanızı afiyetle yersiniz veya farklı lezzetler yakalamak için okumaya devam edebilirsiniz!

Makarnanıza ek malzemeler eklemek?

Makarnayı süzgeçten geçirdikten sonra tencereye hemen boşaltmıyoruz. O sırada tenceremizde makarnaya sos olarak kullanabileceğimiz diğer malzemelerimizi hazırlayıp makarnayı daha sonra ekleyeceğiz.

Makarnamızı alternatif olarak nasıl yapabiliriz?

 1. En basit şekilde salçalı makarna yapabilirsiniz:
  Boş tenceremize birazcık yağ ekliyoruz. Üzerine 1,2 yemek kaşığı salça katıp 3,4 dakika karıştırarak pişiriyoruz. Daha sonra süzgeçteki makarnayı tenceremize boşaltıp iyice karıştırıyoruz. Salça tüm makarna ile karıştığında makarnamızda hazır hale gelmiş bulunuyor.
 2. Salçalı makarnaya birde sosis ekleyebiliriz:

  Boş tenceremize yağımızı ekledikten sonra ufak şekilde doğradığımız sosisleri atıyoruz. Sosisleri biraz pişirdikten sonra üzerine salça ekliyoruz. Dilerseniz rendelenmiş domateste katabilirsiniz. Tuzumuzu vs. ekliyoruz. Sosisler kıvamına geldiğinde makarnamızı üzerine boşaltıp iyice karıştırıyoruz. Sosisli ve salçalı makarnanız hazır!
 3. Sebzeli Makarna için de:
  Benim hoşuma giden bir tarifi sizlerle paylaşacağım. Önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayacağım: Havuç, kırmızı biber, domates, mantar. Havuç ve kırmızı biberi jülyen doğrayacağız. Domatesi rende yapacağız. Mantarları da ufak ufak doğrayacağız.
  • Boş tenceremize yağımızı ekliyoruz. Üzerine havuç ve kırmızı biberi katıyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.

  • Daha sonra rendelenmiş domatesleri ekliyoruz ve karıştırıp ısıtmaya devam ediyoruz.
  • Bu işlem sürerken mantarımızı başka bir tavada pişirmemiz gerekiyor. Bu zor gelecek diye düşünüyorsanız tarifimizden mantarı çıkartabilirsiniz. Mantarları hazırladıktan sonra pişmekte olan diğer tenceremize ekliyoruz. 

  • Tenceremize dilediğiniz baharatları ekleyebilirsiniz. Benim tercihlerim tuz, karabiber, nane ve bolca kekik. Baharatları ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatıp domatesler püre kıvamına gelinceye kadar pişiriyoruz.
  • Daha sonra süzgeçteki makarayı tencereye boşaltıp tüm sosla iyice karışana kadar karıştırıyoruz ve sebzeli makarnamız servise hazır!

Makarnamıza dilediğimiz her şeyi ekleyebiliriz. Ağız tadı ve zevk sizindir. Dilerseniz sebzeli makarnamızın üzerine zeytin koyabiliriz. Kaşar rendeleyebiliriz. Biraz yeşillik katabiliriz.

Veya salçalı makarnamıza sadece yoğurt ekleyip tercih edebiliriz…

Tercih sizin. Ben size nasıl yapılacağını anlattım ve gerisini size bırakıyorum.

AFİYET OLSUN

Paylas.

Yorum Yap