Krep Nasıl Yapılır?

0

Krep(Akıtma) un, yumurta, süt, şeker, tuz ve yağ ile hazılanan sulu hamurun önceden ısıtılmış bir tavaya dökülmesi ile yapılan bir yiyecektir. Krepin hazırlanışı basit ve lezzeti Türk damak tadına uygun olduğundan kahvaltılarda bolca tüketilmektedir.

Krepi yapış şeklinize göre tatlı veya tuzlu olarak da hazırlayabilirsiniz. Krep hamurunu tamamladıktan sonra içine katacağınız peynir gibi tuzlu malzemelerle tuzlu; bal, reçel, nutella gibi tatlı malzemelerle tatlı şekilde tüketebilirsiniz. Anadolu ve Rumeli’de çok yaygın olan krep ayrıca kaygana, cızlama, akıtma olarakta bilinir.

Öncelikle size krep için gerekli malzemeleri ve krepi nasıl yapacağınızı anlatacağım. Daha sonra ek malzemeler ile krepi nasıl üç öğünde de tüketebileceğinizi açıklayacağım.

Krep için gerekli malzemeler:

Krep yapabilmek için en temel malzemeler aşağıdaki gibidir.

 1. Yumurta
 2. Un
 3. Süt
 4. Şeker
 5. Tuz
 6. Su
 7. Yağ

Krep nasıl yapılır?

Bir kaba 2 adet yumurta, 1 su bardağı un, 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt, 1 çay kaşığı tuz veya şeker eklenir. Bu karışımı kıvamına getirinceye kadar çırpmanız gerekmektedir. Krep malzemelerinizin kıvama gelmesi için hiç topak kalmayana kadar iyice çırpın. Krep karışımınız en son aşamada gözeneksiz ve köpüksüz olmalıdır ve kek hamurundan biraz daha akışkan halde gözükmelidir.

Krep kıvamını tutturmak için malzemeleri uygun ölçülerde koymak gerekmektedir. Sütü fazla koyduysanız; krep pişerken çok çabuk yanabilir, unu fazla koyduysanız; krepiniz yoğun olacaktır ve pişse dahi beyaz kalacaktır.

Krepinizin çırpma işlemi bittikten sonra 1 saat kadar buz dolabında bekletirseniz daha lezzetli olacağını söyleyebilirim. Vaktiniz yoksa da 10 dakika dinlendirdikten sonra pişirme işine geçebilirsiniz.

Saç veya telfon tava iyice kızdırılır ve içine bir miktar margarin eklenir. Daha sonra ateşi kısık vaziyete getirdikten sonra bir kepçe krepi tavaya döküp her tarafına yaymanız gerekmektedir. Krepiniz hafifçe kızarınca alt üst edilir ve diğer tarafıda aynı şekilde kızartılır. Krepin bir tarafını pişirdikten sonra diğer tarafını döndürmek oldukça zordur. Bunun için birçok firma krep tavası adı altında size kolaylık sağlayan tavalar geliştirmişlerdir. Bu tavaları satın alıp daha ergonomik bir şekilde krepinizi yapabilirsiniz.

Üç öğünde krep nasıl yenir?

 1. Krepinizi yaptıktan sonra arasına nutella, bal veya reçel sürerseniz kahvaltılık olur.
 2. Krepinizin arasına sosis, salam ya da sucuk koyun öğle yemeği için ideal öğün olsun.
 3. Krepinizin arasına tavuk, mantar ve sebze ekleyin akşam yemeği için şık bir öğün olsun.

Hem doyurucu hem de lezzetli hale içine koyacağınız malzemeler ile getirebileceğiniz bir yemektir krep…

Ayrıca arzu edilirse krepin içerisine:

 1. Beyaz peynir ve maydanoz karışımı eklenip dürüm şeklinde,
 2. Sucuk, sosis, salam veya hepsi birden karıştırılarak,
 3. Her türlü reçel türü sürülerek,
 4. Pekmez, bal veya krema sürülerek,
 5. Jambon, peynir, mantar eklenerek

güzelce tüketebilirsiniz!

Bunu ayrı yazıyorum çünkü krep ile en iyi giden karışımdır. Krepinizi tavadan aldıktan sonra daha sıcakken süreceğiniz nutella ve üzerine ince dilimlenmiş muz ile hem inanılmaz bir lezzet alacaktır hemde size gün içerisinde bolca enerji verecektir.

Sizinde gizli krep tarifleriniz varsa lütfen yazınız. Gizli kalmasına gerek yok!

Paylas.

Yorum Yap