Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın en etkili 7 yolu

2

Mutlaka hepimizin bırakmak istediği birkaç kötü alışkanlığı vardır. Küfür etmek, tırnak yemek, sigara içmek veya her hangi başka bir şey olsun; bu alışkanlıklardan vazgeçmek oldukça güçtür.

Kurtulmak istediğiniz bu alışkanlıklardan vazgeçebilmeniz için size motive edici 7 yöntem sunacağım. Bu yöntemleri uygulayarak hep vazgeçmek istediğiniz kötü alışkanlıklarınızdan sırasıyla kurtulacaksınız…

 1. Her tekrarda kendinizi cezalandırın.

  İnsan motivasyonunda ceza-ödül ikilisi her zaman etkili bir yöntem olarak günümüze kadar gelmiştir. Sizde kurtulmak için çabaladığınız kötü alışkanlığı her tekrarladığınızda kendinizi cezalandırın.
  Kötü alışkanlığınızı her tekrarladığınızda bir kavanoza 1 TL atın. Veya yine her tekrarda kolunuzu çimdikleyin.
  Paranızın cebinizden çıkması veya çimdiklemekten dolayı canınızın yanması sizin alışkanlığınızı azaltmanıza sebep olacaktır.
 2. Kötü alışkanlığınızı neyin tetiklediğini belirleyin

  Bazı alışkanlıkları tetikleyici unsurlar vardır. Sinirlendiğinizde küfür edersiniz, stres anında tırnak yersiniz gibi…
  Sizde kötü alışkanlığınızın artış gösterdiği anları gözlemleyip bunu neyin tetiklediğini keşfedin. Ve ona göre tetikleyici unsurları hayatınızdan çıkarmaya bakın.
 3. Yavaş yavaş ve ufak değişikliklerle ilerleyin

  Alışkanlık kazanmak oldukça güç bir meziyettir. Kazanılmış bir alışkanlığı bırakmak ise çok daha zordur.
  Kendinize bir anda yüklenmeyin. Bir dönemde sadece bir alışkanlığı bırakmayı deneyin. Ve yavaş yavaş, ufak değişikliklerle ilerleyin.
  Diyet yapacaksanız bir anda bir öğünü atmayın fakat çayınıza eklediğiniz 3 şekeri 2’ye düşürün.
 4. Harekete geçmeden önce kötü alışkanlığın hakkında etraflıca düşün

  Kötü bir alışkanlığınızdan vazgeçmek istiyorsunuz. Bunun zor bir şey olduğunu biliyorsunuz. Neden bırakmak istediğinizi, bıraktığınızda ne gibi artıların olacağını, süreç boyunca ne gibi güçlüklerle karşılaşabileceğinizi etraflıca düşünün ve süreç için hazırlıklı olun.
 5. Bırakmak istediğin kötü alışkanlığı hatırlatıcı notlar kullan

  Ne yapmak istediğimizi biliyoruz ama bazen unutup vazgeçebiliyoruz. Bu yüzden sürekli hatırlatıcılar kullanmalısın. Notlar, uygulamalar…
  Mesela dışarı çıktığında 2 kadeh içki içmek istiyorsan, içmeye başladığın andan itibaren gözünün önünde mutlaka iki adetten fazla içmemen gerektiğini hatırlatıcı notlar bulundurmalısın veya arkadaşlarına sana hatırlatması için tembihlemelisin.
 6. Çevrenizi değiştirin

  Kötü alışkanlıklara davetiye çıkartan en büyük etken çevrenizdir. Sağlığınız, kişisel gelişiminiz sizin için en önemli şeydir. Bu yüzden gerekirse eski bulunduğunuz çevreden kurtulmanız ve yeni ortamlara girmeniz gerekebilir.
 7. Kendinizin koçu olun

  Bir insanın en iyi yoldaşı yine kendisidir. İnsan en çok kendini dinlemeyi sever. Bu yüzden her gün ayna karşısına geçin ve kendinize telkinlerde bulunun. Neden kötü alışkanlığınızdan kurtulmanız gerektiğini, nasıl kurtulacağınızı, gelecekte daha iyi bir hayata sahip olacağınızı kendinize hatırlatın ve motive edin.

Yukarıda kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için size yardımcı olacak ipuçlarından bahsettim. Bir şeyi önce isteyeceksiniz. Daha sonra da gerekli eylemleri gerçekleştirip başarmak için çabalayacaksınız…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

2 yorum

 1. En Baştaki Yöntem Çoook Saçma Örn: Sigarayı Bırakmak veua Alkolü Bırakmak için Her Seferinde Kasaya 5Tl Atıyorum.Param Bitiyor ve Tekrar İçmek İstiyorum…Şahsen Ben Kumparayla birlikte Gider Büfeue Teslim ederim:))) Bunu Yerine KEndini Ödüllendirmek Ne Bilim Tişort Çorap İddaa :)) Oynamak daha MAkull

  • Nasılyaparız on

   Ödüllendirmekte tabi ki bir seçenek.
   Ama cezalandırma olayı aslında o şeyden kurtulmak istediğinizi size hatırlatan bir olgu. Cezayı daha yüksek tutarsanız sigarayı bırakmanız daha kolay olabilir.
   Kumbaraya para attığınızda, her an oradan parayı alıp tekrar sigara alma ihtimaliniz oluyor ve bu yöntem işe yaramıyor 🙂
   Farklı bir şey deneyebilirsiniz. Her sigara içtiğinizde çok acı bir biber yiyin. Belki acı biber yememek için beyin sigara istemeyecektir.

Yorum Yap