Kitap Önerileri: Sinestezya

0

Kitap okumayı seven biri olarak, herkese kitap okuması için tavsiyede bulunabilirim. Kitap okumayan biri için ilk başlangıç her zaman zor olacaktır fakat başladıktan sonra da bağımlılık haline dönüşecektir.

Okuduğum ve beğendiğim kitaplardan alıntıları ve arka kapak yazılarını sizlerle paylaşarak belki ilginizi uyandırabileceğimi düşünüyorum.

Yazımı okuduktan sonra içinizde bir kıpırtı uyandıysa mutlaka yorum olarak bana iletiniz. Kitabı okumuş olup beğenmediyseniz veya beğendiyseniz, bu yazıyı gördükten sonra ilginizi çekip almak istiyorsanız veya kitap tavsiyeleriniz varsa mutlaka bizlerle paylaşın.

Şimdi konumuza dönebiliriz. Unutmadan söylemeliyim ki “Kitaptan Bir Alıntı” bölümü kitabın konusunu veya içeriğini yansıtmamaktadır. Sadece benim kitapta etkili bulduğum bir bölümü sunma gereksinimimden doğmuş bir paylaşımdır.

Kitabımız:

Jeffrey Moore – Sinestezya

Arka kapaktan kısa bir bölüm:

Sinestezya…
Kimine göre hastalık olan bir durum, kimine göre katıksız bir mucize olabilir mi?
Sinestezi, algılamada duyuların birleşmesi anlamına gelir. Sinestezikler gerçeği, farklı duyusal algılamaları birbiriyle karıştırarak görür.
Kimi için “E” harfi yeşildir örneğin. Bazısına göre “R”nin tiz bir sesi vardır ya da “5” rakamı sarı renktedir ve “Fa” notası çikolata tadındadır…
– Devamını merak edenler, hemen gidip kitabı satın alabilirler.

Kitaptan Bir Alıntı

Kitapta, uzunca bir şiirden kısacık bir alıntı vardır. Bu şiirin yaratıcısı birçoklarınızın ismini duyduğu 11. yy’da yaşamış İranlı şair ve astronom Ömer Hayyam’dır.

Dün, bugünün Çılgınlığını hazırladı;
Yarının Sessizliğini, Zaferini veya Umutsuzluğunu;
İçelim! Ne nereden geldiğimizi biliriz ne de neden geldiğimizi;
İçelim! Ne neden gittiğimizi biliriz ne de nereye gittiğimizi.

Paylas.

Yorum Yap