Kitap Önerileri: Günübirlik Hayatlar

0

Bu kitabı ilginç yapan detay, bahsedilen hikayelerin gerçek olmasıdır. 10 bölümden oluşan kitabın, her kısmından birer ders çıkarabilirsiniz.

Aşağıda, kanserli bir hastanın hayata karşı bakış açısını anlatan kısa bir bölümü alıntılayacağım.

Hayatın içinde her şey vardır. Her zaman sağlıklı ve mutlu olamayız. Bazı şeyler önlenemez fakat hangi durum içerisinde olursak olalım odağımızı o konuya yoğunlaştırıp hayatı mahvedemeyiz. Sonuç olarak başımıza neler gelirse gelsin, hayat son ana kadar devam etmektedir.

Kitabımız:

Irvin D. Yalom – Günübirlik Hayatlar (Gerçek Psikoterapi Öyküleri)

Arka kapaktan kısa bir bölüm:

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, “Hepimizinki günübirlik hayatlar, hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok,” diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom’da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Kitaptan Bir Alıntı

Diğer insanlar, kanser olanlar bile, “30 yıl yaşayacaksın,” diyorlar bana. Kendilerine de “Bundan dolayı ölmeyeceğim,” diyorlar. Hatta destek grubumuzdaki Nancy bile o kadar bilge ve ileri görüşlü bir kadın olmasına rağmen dün bana gönderdiği e-postada, “Elimizden gelen tek şey, daha iyi tedaviler geliştirilene kadar hayatta kalmayı ümit etmek,” diye yazmış.

Ama ben bunları duymak istemiyorum. Bu güvenlik ağının ortasında koca bir delik var. İster uzun yaşayacak olayım ister kısa, şu an hayattayım. İnsanın hayatta uzun yaşamaktan başka umutlarının da olabileceğini görmek istiyorum. Ölüm veya acı çekme fikrine sırt çevirmek gerekmediğini ama bunlara uzun uzun vakit ve alan ayırmanın da lüzumu olmadığını bilmek istiyorum. Hayatın geçici olduğu bilgisine kendimi alıştırmak istiyorum. Sonra da bu bilginin ışığında(veya gölgesinde) nasıl yaşamam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Şu an nasıl yaşanacağını… Kanser hakkında şunu öğrendim. Size ölümcül bir hastalığı gösterir ve sonra sizi dünyaya, yaşamınıza, onun artık hiç olmadığı kadar çok hissettiğin hazlarına ve tadına geri tükürür. Size hem bir şey verdildiğini hem de sizden bir şey alındığını anlarsınız.

Paylas.

Yorum Yap