Kitap Önerileri: Deliliğe Övgü

0

Kimi zekasıyla, kimi giyim kuşamıyla, kimi parasıyla, kimisi de deliliği ile övünür. Kitabı okuduktan sonra akıllı olmanın faydası olmadığını ve deliliğe doğru yol almak gerektiğini görüyoruz 🙂
Tabiki bu kadar basit değil ama okuduktan sonra düşünebileceğiniz onlarca nokta olacaktır.

Kitabımız:

Erasmus – Deliliğe Övgü

Arka kapaktan kısa bir bölüm:

Erasmus, Stultita ile Minerva arasında retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus’un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.

Kitaptan Bir Alıntı:

Öyleyse haydi söyleyin, nadir ve değerli şeyleri mi, yoksa sıradan ve ucuz şeyleri mi saklamak daha iyidir? Neden susuyorsunuz? Siz bilmez görünseniz de, şu Yunan atasözü sizin yerinize yanıt verecektir: “Su testisi kapının dışında bırakılır”, biriniz saygısızca itiraza kalkışır diye, bu sözün Hocalarımızın Tanrısı Aristoteles’e ait olduğunu da belirteyim. Yoksa içinizden biri mücevheri ya da altını yolda bırakacak kadar deli mi? Herkules adına, hiç sanmıyorum. Siz bunları en gizli odalarınıza, hatta yetmez, sıkı sıkı kilitlediğiniz sandıklarınızın en gizli köşelerine koyarsınız, ancak çamurunuzu sokakta bırakırsınız. O halde değerli olan gizleniyorsa, değersiz olan da sergileniyorsa, Vaiz’in saklı tutulmasını yasakladığı bilgelik, gizlenmesini buyurduğu delilikten açıkça daha az değerli değil mi? İşte bunu kanıtını onun kendi sözlerinden duyun: “Deliliğini gizleyen insan, bilgeliğini gizleyen insandan daha iyidir.”

Paylas.

Yorum Yap