Kişisel Gelişim Kitaplarının Sizin İçin Seçtiği Mutluluklar Doğru Mudur? Mutlu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

0

Bugün yaşamakta olduğumuz dünyada bizden odaklanmamızı istedikleri şeyler gerçek dışı pozitif beklentilerdir. Daha mutlu olmak. Daha sağlıklı olmak. En iyisi olmak. Daha zeki, daha seksi, zengin ve popüler olmak. Üretken olmak.İmrenilen, hayran duyulan biri olmak. Kusursuz olmak. Herkesin sevdiği biri olmak. Evlilik teklifinde en büyük taşlı yüzüğü almak. 2+1 ev yetmezmiş gibi 100 + 50 odalı bir eve sahip olmak…

Biraz durup düşündüğümüzde tüm pozitif kişisel gelişim kitaplarında ve konuşmalarında okuyup dinlediğimiz gibi, hayat tavsiyeleri bizi aslında sahip olmadıklarımızı tamir etmeye ve arzulamaya uğraştırmaktadır. Para kazanmanın en iyi yöntemlerini size öğretmeye çalışır çünkü yeterince paranız olmadığınızı düşünürsünüz. Aynanın önünde durup güzel olduğunuzu hayal edersiniz çünkü kendinizi güzel hissetmezsiniz. Biriyle birlikte olmak için tavsiyeler alırsınız çünkü kendinizi sevilecek biri olarak görmezsiniz. Daha başarılı olabilmek için saçma sapan alıştırmalar yaparsınız çünkü yeterince başarılı olmadığınızı düşünürsünüz.

Aslında baktığımızda, ironik şekilde, bu pozitif duygular, daha iyi veya en iyi olana takıntı sadece bize ne olmadığımızı, neye sahip olmadığımızı anımsatır. Gerçekten mutlu bir insan ayna karşısına dikilip ne kadar mutlu olduğunu söyleme ihtiyacı duymaz. O zaten mutludur.

Şöyle bir söz vardır. “Havlayan köpek ısırmaz.” Kendine güven duyan biri kendine güven duyduğunu kanıtlama ihtiyacı hissetmez. Zengin bir kadın kimseyi zengin olduğuna ikna etme ihtiyacı içinde değildir. İnsan ya zengindir ya da değildir. Kendine güveniyordur veya güvenmiyordur. Durmadan bir şeyin hayalini kurarsanız, durmadan aynı bilinçdışı gerçeği güçlendirirseniz: hayalini kurduğunuz şey değilsiniz ya da ona sahip değilsiniz.

TV reklamlarında daha iyi bir yaşamın anahtarının daha iyi bir iş, daha güçlü bir araba, daha güzel bir sevgili, mutlu eşler ve çocuklar olduğuna inanmamızı istiyorlar. Dünya size durmadan daha iyi yaşama kavuşmanın yolunun hep daha fazlası olduğunu söylüyor. Daha fazlasını satın al, daha fazlasını sahip ol, daha fazla yap, daha fazla seviş, daha fazla ol. Yeni TV’yi kafana tak. Mesai arkadaşlarından daha iyi bir tatil geçirmeye çabala. En pahalı saat sende olsun. Her gün mutlaka dışarı çık ve sosyalleş. Yeni bahçe süsleri al. En iyi selfi sopası sende olsun.

Neden?

Çünkü ne kadar çok şeyi kafanıza takarsanız, satışlarda o kadar artacaktır ve patronlar ceplerini dolduracaktır.


Peki gerçek mutluluk nasıl sağlanır?

Tüm bunlar yüzeysel ve sahte olana fazlaca bağlanmanıza sebep olur, böylece yaşamınızı mutluluk ve tatmin serabının peşinden koşarak harcarsınız. Daha iyi bir yaşamın anahtarı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değildir; daha aza önem vermektir, gerçekten doğru ve o anda önemli olana aldırmaktır. Minimalist bir yaşamdır.

Büyük bir evin, daha hızlı arabanın veya iş yerinde yükselmenin sonu yoktur. Hızlı bir araba aldığınızda bir sonraki ay daha hızlısını istemeye başlayacaksınız.

Sahip olduğun tüm eşyalar sana bir yüktür. Sahip olduklarını bir sırt çantasına koyup sırtladığını düşün. Ne kadar çok eşyan varsa, sırtına binen yük o kadar artacaktır. Oysaki çantayı boşaltmak ve özgür olmak varken…

Sadece gerekli olanlarla yetinmeyi bilip arta kalan enerjinizle daha güzel şeyler yapmaya çabalamalısınız. Yatırımı eşya değil kendinize yapın. Paranızı eğitime, deneyime, gezmeye harcayın. En azından farklı bakış açıları, deneyimler edinip daha mutlu olabilirsiniz.

Kaynakça: Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Paylas.

Yorum Yap