Kefir Nedir? Evde Kefir Yapımı. Kefirin Faydaları.

1

Bu yazımda size;
Kefirin ne olduğunu, kefirin faydalarını, evde kefir yapımını, kefir mayasını nerden temin edebileceğinizi ve kefir mayalarını nerde ve nasıl saklayabileceğinizi anlatacağım…

Kefir Nedir? Kefir Kaç Kaloridir?

Kefir Kuzey Kafkasya kökenli bir süt ürünüdür. İlk başta keçi sütünden serinlemek amacıyla yapılırken sonraları koyun ve inek sütüyle birlikte de yapılmaya başlayan, özel bir maya mantarı yardımıyla mayalanan ekşimsi tatta bir içecektir. Kefir, Kafkas Türkleri ve Rusların uzun yıllardır tükettiği ve probiyotik açıdan oldukça zengin bir içecektir. Sağladığı faydalardan dolayı popülaritesi giderek artmış İskandinav ülkelerden Avrupa’ya oradan da Avrupa ve sonrasında Amerika ve Japonya’ya kadar yayılmıştır. Kefir içerisinde B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biotin, folik asit, enzimler ve probiyotik bakteriler bulunmaktadır.

Kefir kaç kaloridir?

1 bardak(200 gr) tam yağlı kefir 105 kcal etmektedir. 1 su bardağı(yaklaşık 200 gr) kefirde 6,4 gr Karbonhidrat, 5,4 gr Protetin, 6,4 gr Yağ, 26 mg Kolesterol, 100 mg Sodyum, 300 mg Potasyum, 240 mg Kalsiyum, 106 iu Vitamin A, 2 mg Vitamin C ve 0.18 mg demir bulunmaktadır.


Kefirin faydaları nelerdir? Kefir zayıflatır mı?

Kefirin en çok tercih edilme sebebi sindirim sistemine olan inanılmaz faydalarıdır. Probiyotik açısından en zengin kaynaklardan biri olan kefirin faydaları saymakla bitmez. Kefirin saymakla bitmeyecek faydalarından birkaçı:

 1. Böbrek taşı ve rahatsızlıklarını giderer.
 2. Vücudu ağır metal, tuz ve alkolik maddelerden temizler.
 3. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artmasını sağlar ve sağlıklı bir sindirim sistemi oluşmasını sağlar. Şişkinliği, ishali, kabızlığı ve gazı önler.
 4. Huzursuz bağırsak sendromuna(İBS) iyi gelmektedir. Tabi tek başına çözüm sunmaz ama doğru beslenmenin yanında kefir tüketimi oldukça fayda sağlayacaktır.
 5. Ülser, reflü, gastrit gibi sindirim rahatsızlıklarına fayda sağlar.
 6. Sedef ve egzama tedavilerinde kullanılır.
 7. Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sitemini güçlendirir.
 8. Ağız kokusuna iyi gelir.
 9. Cildi güzelleştirir ve parlaklık verir.
 10. Diş çürüklerini önler.
 11. Görme yetisini güçlendirir.
 12. İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder.
 13. Stresi azaltır, sakinleştirir ve kolesterolü düşürür.

Peki kefir içmek zayıflatır mı?

Kefir içeceğinin doğrudan zayıflatmaya yönelik bir etkisi yoktur. Fakat metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenizi kolaylaştırır. Ayrıca kalori miktarı az olup tok tutan bir içecektir. Bu yönden ara öğünlerde veya açlığı bastırmak üzere tüketildiğinde daha fazla yemenizi engelleyip kilo almanızı önleyecektir.


Kefir mayası nerden alınır?

Benim tavsiyem ilk önce büyüklerinize veya yakın komşularınıza sormanız yönündedir. Mutlaka sorduğunuz kişilerin en az birinden kefir mayası çıkacaktır. Temin edeceğiniz kefir mayasını doğru şekilde sakladığınız takdirde sürekli yeniden kullanabileceksiniz. Bu yüzden bir kere elde ettikten sonra tekrar bulmanıza gerek kalmayacaktır. Eğer yakın çevrenizden kefir mayasını bulamazsanız da bazı marketlerden satın alabilirsiniz. Tabi marketlerde satılan kefir mayaları ne kadar doğaldır bilmiyorum ama son çare olarak başvurabilirsiniz. Ayrıca internetten de kefir mayası temin edebilirsiniz. Google’a “kefir mayası” yazarsanız size bir sürü ürün alternatifi sunacaktır.


Daha önceden alışveriş yaptığınız bir web sitesinden(hepsiburada, n11, vb) veya ismini duyduğunuz ve güvendiğiniz her hangi birinden sipariş verebilirsiniz…


Kefir nasıl mayalanır? Evde kefir yapımı? Probiyotik meyveli kefir yapılışı.

Evde kefir yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?

 1. 1 litre süt. (Bulabilirseniz taze keçi sütü veya yoksa çiğ yada pastörize süt)
 2. 30-60 gr kefir mayası

Kefir nasıl mayalanır? Yapılışı

 1. Ilk olarak sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Üzerinde oluşan kaymak katmanını alın.
 2. Süt sıcaklığı 20-25 dereceye geldiğinde kefir ve sütü cam bir kavanoza ekleyin.
 3. Kavanozun ağzını hava alacak fakat toz, toprak girmeyecek şekilde gevşek dokulu bezle kapatın.
 4. Oda sıcaklığı ortalama 20-25 derece kalacak şekilde beklemeye bırakın. Oda soğuk ise cam kavanozunuzun etrafını bir bezle sarıp sıcaklığını korumasını sağlayabilirsiniz.
 5. Daha sonra 18-24 saat kadar sütün pıhtılaşması beklenmelidir. Süt pıhtılaştığında kefir mayalanmıştır.
 6. Daha sonra olgunlaşması için buzdolabında bir gece bekletebilirsiniz.
 7. En son olarak kefir plastik bir süzgeçle süzülür.
 8. Süzülen kefir içilmeye hazırdır ve 2 gün kadar buzdolabında bekletebilirsiniz.
 9. Süzdükten sonra kalan kefir taneleri tekrar kullanılacaksa yukarıdaki işlem aynen tekrarlanır. Veya bir süre saklamak istiyoranız da temiz suda yıkayıp aşağıda belirteceğim gibi saklama koşullarına uygun olaraktan saklayabilirsiniz.

Kefir nasıl içilir?

Kefir ilaç veya yan etkisi olan bir içecek değildir. O yüzden belli bir içim miktarı yoktur ama günlük 1-3 bardak kadar kefir tüketmek faydalı olacaktır. Her şeyin azı karar, fazlası zarardır. Fayda sağlayacak diye günde 10 bardak kefir tüketirseniz size zarar verebilir.

Kefiri mayaladıktan sonra hazır olduğunda su içer gibi tüketbilirsiniz. Bu sırada ertesi gün için tekrar kefir mayalayabilirsiniz. Mayalama işlemi tamamlandıktan sonra çok bekletmeden içerseniz en etkili şekilde faydalarından yararlanmış olursunuz.

Kefir ekşi ayran tadında olduğu için lezzet katma amaçlı içerisine muz, çilek gibi meyveler ekleyip blender’dan geçirerekte tüketebilirsiniz. Bu şekilde probiyotik açıdan zengin, meyvelerin vitaminleri ile dolu probiyotik ve meyveli bir içecek oluşturmuş olursunuz.


Kefir mayası nasıl saklanır?

Kefir mayasını saklamanın birkaç yolu vardır.

 1. Kefir mayasını kısa süreli saklamak istiyorsanız bir kabın içerisindeki süte ekleyin. Bu şekilde buzdolabında 10 güne kadar saklayabilirsiniz.
 2. Veya daha uzun süre saklamak istiyorsanız da kefir mayasını temiz suyla yıkayın ve temiz bir havluya sarın. Bu şekilde kefir mayasını yaklaşık 2 aya kadar derindondurucuda saklayabilirsiniz.
 3. Son olarak kefir mayanızı kurutarak daha uzun süreler saklayabilirsiniz. Kefir mayasını temiz suda yıkadıktan sonra havalandırmanın iyi olduğu bir yerde rengi sararıncaya kadar kurutun. 2-5 gün içerisinde tamamen kuruyan kefir mayasını hava almayacak şekilde bir cam kavonoz veya ağzı fermuarlı bir saklama poşeti içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Kefir mayasını en uzun süre saklayabileceğiniz yöntem kurutarak saklamaktır. Kefir mayasını kurtup buzdolabına aldıktan sonra 12 ile 18 ay kadar saklayarak koruyabilirsiniz.

Yazım size faydalı olduysa aşağıdaki sosyal medya ikonlarından paylaşın ve sizde bana faydalı olun…
Şimdiden Teşekkür Ederim!

Paylas.