Karın yağları nasıl erir? Göbek eritme diyeti ve hareketleri var mıdır?

2

Öncelikle kadınlarda 80cm ve erkeklerde 94cm bel çevresi üst sınırdır. Eğer bel çevreniz bu ölçüler üzerindeyse karın bölgenizde aşırı bir yağlanma söz konusudur.

Hoş olmayan bir görüntü yanında aşırı yağlanma sağlık açısından da tehlikelidir. Bunların önüne geçmek için yapılacak birkaç şey vardır. İlk önce karın bölgesindeki yağlanmaya nelerin sebep olduğunu sıralayalım.

Karın bölgesindeki yağlanmanın nedenleri nelerdir?

Çok temel olarak göbek yağlanmasına sebep olan 3 etken vardır:

  1. Hareketsiz bir yaşam
  2. Sağlıksız ve düzensiz bir beslenme
  3. Aileden gelen genetik faktörler

Genetik faktörlere yapabileceğiniz bir şey yoktur fakat ilk iki maddeyi düzenlersek sağlıklı ve yağ oranı düzenlenmiş bir vücuda sahip olabiliriz.


Göbek eritme yollarından ve diyetinden bahsetmeden önce; Karın bölgesindeki yağlanma sorununu çözecek özel bir diyet ve uygulamanın olmadığını dile getirmek isterim. Sihirli bir değneğimiz maalesef yoktur.

Bunu sağlayacak bir ilaç veya model sunuyorum diyen kişi, ticari amaçlı bir ürün satmak istiyordur ve size tek etkisi paranızın azalmasıdır.

Yoga, pilates, vb. gibi egzersiz programları özel olarak karın bölgesindeki yağları eriten aktiviteler değildir. Sadece yüksek miktarda kalori yakıldığı ve lokal olarak kas gruplarının çalıştığı için zayıflama gerçekleşir. Ama bunu sağlamak için illa spor salonlarına bol miktarda para bağlamaya gerek yoktur. Her hangi bir parkta koşarak veya yürüyüş yaparakta bunu sağlayabilirsiniz.


Karın yağları nasıl erir?

Zayıflama nasıl gerçekleşir?

Vücudun ihtiyacı olan günlük kalori(enerji) miktarından az tüketim yapıldığında vücut geri kalan gerekli enerjiyi vücuttaki yağları yakarak sağlar ve buda yağların azalmasına ve zayıflamaya sebep olur.

Yağ oranı yoğun olan bölgelerde yağ yakımı her zaman daha fazla olacaktır. Bu yüzden egzersiz ve doğru beslenme ile zayıflarken ilk etapta en çok yağ olan bölgeler zayıflayacaktır.

Maalesefki; özellikle lokal yağlanmayı etkileyecek bir egzersiz ve beslenme programı yoktur. Biz konumuza dönecek olursak karın yağlarını eritmek için yapabileceğimiz şeyleri sıralayalım:

  1. İlk önce yediklerimizi mutlaka azaltmalıyız. Günlük harcadığımız kalori miktarından daha az miktarda besin tüketmeliyiz ki vücut geri kalan enerjiyi vücut yağlarını yakarak sağlasın. Eğer bunu başaramazsanız, zayıflamanız mümkün değildir.
  2. Zayıflamayı hızlandırmak için beslenmeye ek olarak yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet sürmek gibi aktiviteler yapmalısınız. Böylece hem kas oranınız artakcaktır ve yağlarınızdan kurtulmanıza da fayda sağlayacaktır.
  3. Lokal egzersizlerle bölgesel kaslanmayı sağlayabilirsiniz. Bunun önemi büyüktür. Yağların azalmasıyla sarkacak olan derinin toparlanması için lokal egzersizler çok önemlidir. Göbek eritirken yapacağınız karın egzersizleri ile yağlanmanın azalmasından sonraki sarkmaları engelleyebilirsiniz. Unutmayın lokal egzersizler zayıflamak için değil, sıkı olmak içindir. Karın bölgesi için en temel egzersiz mekik çekmektir. Karın bölgesinde birçok farklı kas grubu vardır. Bu kas gruplarının hepsini çalıştırmak gerekir. İnternette karın egzersizleri diye arama yaparsanız, gerekli çalışma programını kolayca bulabilirsiniz.

Sonuç:

Göbek eritme yolları altında göbek eritme diyeti veya göbek eriten hareketler-egzersizler diye bir konunun söz konusu olmadığını gördük.

Tek yapmanız gerekenler sağlıklı ve az miktar beslenmek, kardiyo egzersizleri adı altında yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi aktivitelerde bulunmak ve son olarak sarkmaları engellemek için bölgesel kas gruplarını çalıştırmaktır.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

2 yorum

Yorum Yap