İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır?

0

İşsizlik maaşı, işten ayrıldığınızda veya çıkarıldığınızda başka bir işte çalışmaya başlayana kadar temel ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için devletin belli bir süreliğine size ödediği işsizlik parasıdır.

İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Her işten çıkan veya çıkartılan kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanamamaktadır.

İşsizlik maaşı şartları

Aşağıdaki koşullarda işsizlik maaşı başvurusuna hak kazanmış olursunuz…

 1. Birinci ve en mühim koşul olarak; kendi istek ve kusurunuz dışında işten ayrılmış olmanız gerekmektedir. Yani işveren tarafından işinize son verilmiş olması gerekir.
  Veya haklı bir sebepten dolayı istifa etmiş olmanız lazım.
 2. İşyerinin el değiştirmesi, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi veya kapanması durumunda işten çıkarılmış olmanız.
 3. Belirli bir süre hizmet akdiyle çalışmakta olup sürenin bitiminde işten ayrılmış olmanız.
 4. İşten çıkış yapmadan önceki son 120 günün primlerinin ödenmiş olması gerekir. Ve son olarakta son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız yani bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Eğer yukarıdaki şartlar doğrultusunda işinizden ayrılmışsanız, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Şartların uyması durumunda, işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı başvuru süresini aşmadan başvuru yapmanız gerekmektedir. Aksi halde bu haktan mahrum kalırsınız. İşsizlik maaşı başvuru süresi kanunen 30 gündür.

İşsizlik maaşı için nereye başvurulur?

İlk önce işten çıkış tarihinizden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmanız gerektiğini belirtmiştim. Eğer işsizlik maaşı başvurusu için şartlarınız uygunsa aşağıdaki kanallar üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz:

 1. Direkt olarak İşkur‘ a giderek şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için yanınızda kimliğiniz olması yeterlidir. Garanti olması içinse iş yerinizden “İşten ayrılış bildirgesi” almanız sizin için iyi olacaktır. Bu belge sizin işten kusurunuz dışında ayrıldığınızı kanıtlamak için gerekli olabilmektedir.
 2. E-devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresinden işsizlik başvurusu bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet şifeniz yoksa bu şekilde alabilirsiniz.
 3. İşkur web sitesine üye olarak işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz.
  Başvuru yoğunluğuna göre bir veya iki gün içerisinde cep telefonunuza veya mail adresinize başvuru neticeniz gelecektir ve en geç bir ay içinde de maaşınızı almaya başlayacaksınız.

İşsizlik maaşı nereden alınır?

İşsizlik maaşı ödenmesi, hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar gerçekleşecektir. Mesela 6 Eylül’de hak kazandıysanız, 30 Eylül’ e kadar ödemenizi alabileceksiniz.

İşsizlik maaşını almak için kurum tarafından verilen ödeme kararı yazısı ve TC kimlik numaralı nüfus cüzdanınız ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurmanız yeterlidir.

Son olarak yeni bir işe girecek olursanız, mutlaka ve mutlaka işsizlik maaşını iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap