İş Yerinde Stresten Kurtulmak İçin 6 Önemli İpucu

0

Günümüzde stres kaynaklarının en başında iş stresi gelmektedir. Her şeyin hızlı olmasını isteyen patronlar, sinirli müşteriler, yetişmeyen işler ve sürekli bir tempo içinde stressiz kalmak mümkün olmuyor. Tüm bu baskı ve olumsuzluklara rağmen, stres seviyenizi azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Bu tarz birçok yazı okuduğunuzu biliyorum ve etkili olup olmadığına emin değilsiniz. Şunu söyleyebilirim ki bu ve benzeri yazıları okuyarak stresinizi azaltamazsınız veya aşağıda uygulayacağınız tekniklerle dünyanın en mutlu insanı da olamazsınız. Fakat doğru şekilde uygulanan tekniklerle yüzde yüz garanti verebilirim ki stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

İşte size iş yeri stresinizden kurtulmak için 6 ipucu:


 1. Mola ve kısa aralarınızı mutlaka değerlendirin
  kahve-molasi
  Çoğu firma çalışanlarına kullanmaları için mola saatleri sunmaktadır. Kiminde daha esnektir, kiminde daha azdır ama mutlaka tüm çalışanların mola saatleri vardır.
  Gerginliğiniz yükseldiğinde ve kendinizi stres içinde hissettiğinizde ekranınızı kapatın ve kısa molanızı kullanın. Bu arayı kısa bir yürüyüş yaparak, sevdiğiniz bir arkadaşınızla telefonda görüşerek, masa başı dışında çay-kahve içerek veya sizi rahatlatacak her hangi bir eylemde bulunarak değerlendirin. Bu şekilde kafanız biraz rahatlayacaktır ve stresiniz azalacaktır.
 2. Rahatlama tekniklerini kullanın
  dogru-nefes
  Eğer molaya çıkamıyorsanız, oturduğunuz yerden rahatlamak için bazı şeyler yapabilirsiniz. En büyük rahatlama tekniği nefes egzersizleridir. Olduğunuz yerde gözlerinizi kapatın ve burundan derin nefesler alıp ağızdan verin. Bunu yaparken kendinizi bir sahilde, ormanda veya mutlu olduğunuz bir yerde hayal edebilirsiniz. Bu şekilde 3, 4 dakika devam ederseniz rahatladığınızı hissedeceksiniz.
  Olduğunuz yerde uygulayacağınız gerinme egzersizleri size yardımcı olabilir çünkü spor stres ile savaşmakta en önemli silahtır.
  Bunun yanında masanızın üzerinde çiçek, doğa veya sevdiğiniz kişilerin resimleri, vs. olması size sakinlik getirecektir.
 3. İş dışındaki zamanınızı değerlendirin
  degerlendirme
  Eğer ara vermeler veya rahatlama egzersizleri yeterince işe yaramıyorsa, iş dışı yaşamınızı gözden geçirin. Belkide stresiniz iş yeri kaynaklı değildir ve günlük hayatınızda yaşadığınız olayların bir yansımasıdır.
  Bunu çözmek için oturup düşünmek gereklidir. Bir kağıda sizi mutsuz eden, endişe verici olayları yazın ve sonra üstünden tekrar geçin. Size stres veren nedenleri bulup birer birer çözmeye çalışın.
  Çözümler dışında rahatlayabileceğiniz aktivitelerde bulunun. Kafanızı ormanda yürüyüş yaparak, hafta sonu tatil kaçamaklarıyla, balık tutmaya giderek veya spor yaparak dağıtın.
 4. Çevrenizde size destek veren kişilere yer açın ve sıkıntıya sokanları uzak tutun
  arkadaslik
  Bazen stresi yenmenin en etkili yolu size destek olan aileniz veya arkadaşlarınızla konuşmaktır. Her şeyi tek başımıza başaramayız ve bazen destek almak gerekmektedir.
  Sosyal yaşantınıza özen gösterin. Sevdiğiniz arkadaşlarınızın hep yanında olun ve destek gerektiğinde yanlarında ilk hep siz olun. Daha sonra sizin ihtiyacınız olduğunda aramaktan da çekinmeyin. Güzel bir kahve ve sohbetin kimseye zararı olmaz. Ama unutmayın en yakın arkadaşınızda olsa sizin günlük durumunuzu bilmeyebilir. Ondan sizin stresli olduğunuzu anlamasını ve sizi arayıp sohbet etmesini beklemeyin. Siz ona ulaşın ve çağırın.
 5. Kendinize rahatlama alanı yaratın
  rahatlama-alani
  Stresin en büyük kaynaklarından biri çalıştığınız yerin atmosferidir. Dağınık, düzensiz, pis bir ortam stres seviyenizi elbette yükseltecektir.
  Bazen kağıt, kalem, bilgisayar, hesap makinası gibi sürekli gördüğünüz ve iş için kullandığınız eşyalardan uzaklaşmanız gerekecektir. Bu yüzden evden de çalışıyor olsanız, iş yerinizde de olsanız kendinize bir alan, oda belirleyin.
  Yapabiliyorsanız bu odanın veya alanın dekorunu siz düzenleyin. Burası sizin dinlenme, rahatlama alanınız olsun. Yoğun stres anında buraya sığının ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun.
 6. Sorunları müdür veya patronunuzla konuşun
  patronla-konus
  Yaptığınız tüm uygulamalar işe yaramıyorsa, en son çare müdür veya patronunuzla konuşmak olmalı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi, iş yükünün azaltılması gibi makul önerileri kendilerine sunun.
  Size sıkıntı veren, rahatsız eden her türlü durumu kendisine iletin.

Yukarıda belirttiklerim sizi dünyanın en mutlu insanı yapmaz ama iş stresini azaltmanızda size yardımcı olur. Sizinde iş ortamında stresle başa çıkma yöntemleriniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap