iPhone 6’da Neler Olacak?

0

Öncelikle Apple‘ın, her yıl Eylül ayında düzenlediği ürün tanıtımı etkinliğinde iPhone 6‘yı tanıtması en büyük beklentiler arasında.

Steve Jobs, büyük ekrana ne kadar karşı çıkmış olsada; tüketici beklentisi Apple’ı büyük ekranlı iPhone yapmaya mecbur bırakmış durumda.

iPhone 6’da neler olacak?

  1. Yukarıda da belirttiğim gibi en önemli özellik olarak ekran boyutu büyüyecektir. Bu hemen hemen kesinleşmiş durumda. 4,7 inç ve 5,5 inç ekranlara sahip iki modelin piyasaya sürülecek olması, çıkan haberler arasında.
  2. Her yeni modeliyle iyileşen işlemci, grafik kartlarıda muhtemelen bu yeni modelde daha iyileşmiş halde karşımıza çıkacaktır.
  3. Benim ve birçok kişinin beklentisi, pil ömrünün uzayacak olmasıdır. Akıllı telefonlar hayatımızın her anına girdiği için uzun kullanım sürelerinin olması şart.
  4. Bir diğer beklenti ise çizilmez ekran. Bıçak, anahtar veya yere düşmeyle hiçbir çiziğin oluşmayaca daha sağlam ekranları iPhone 6 ile görebiliriz.

Apple’ın iPhone 6’dan büyük beklentileri olduğu gözüküyor. Bir önceki modellerde ki(5s ve 5c) üretim sayısı iPhone 6 ile yükselmiş durumda. iPhone 6 için beklenen üretim miktarı 70-80 milyon adet olarak öngörülüyor.

Bana göre sadece ekranın büyümesi bile bu satışlara ulaşılabiliceğinin göstergesidir. Yanı sıra çizilmez ekran ve iOS 8’de 70-80 milyon barajına erişmesinde ek katkı sağlayacaktır.

Sizler için tasarımcıların oluşturduğu birkaç iPhone 6 konseptini paylaşacağım.

iphone6-konsept
iphone-6-gold
iphone_6_concept_2

iPhone 6 fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye’de Apple Store‘un açılmış olması ABD fiyatlarına yakın olacağı beklentisi uyandırmışken, vergiler nedeniyle pek öyle olmadığını gördük. Bu yüzden fiyatlar bir önceki modeller gibi ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesinden pahalı olacaktır.

Apple, ürettiği iPhone modellerinde fiyat aralığı olarak standartı yakalamıştır. Bu yüzden fiyatında çok büyük artış olacağını düşünmüyorum. Şuana kadar ki fiyatları baz alırsak Türkiye’ye ilk geldiğinde iPhone 6’nın fiyatı 2.400 TL civarı olabilir. İlerleyen vakitlerde bu fiyat 100, 200 TL daha düşer ve 2.100 – 2.200 TL civarında sabitlenir.

Paylas.

Yorum Yap