İp Atlamanın Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Faydası. İp atlama çeşitleri ve ip atlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler…

2

İp atlamak hem keyifli hem de ucuz bir aktivitedir. Güzel bir atlama ipiniz ve geniş, düz zemin bir alanınız varsa başka hiçbir şeye ihtiyaç yoktur.

Öncelikle bir günde 10.000 ip atlamaktansa 10.000 gün boyunca 1 defa ip atlamak daha önemlidir. Bruce Lee’nin benzer anlama gelen bir sözü var:

“Ben bir seferlik 10,000 vuruş çalışan adamdan değil 10,000 defa tek vuruş çalışan adamdan korkarım”

Yani ip atlamak istikrar işidir. Çok fazla kalori yakar. Vücudunuzu geliştirir, kuvetlendirir. Ama düzenli yapmak şartıyla. Kendinize bir hedef koyun. İlk gün 10 ip atlayın. Sonra yavaş yavaş atlama miktarını arttırarak devam edin.

İp atlamanın 9 faydası

 1. Koordinasyonunuzu geliştirir
  İp atlamak ayaklarınıza odaklanacağınız için koordinasyonunuzu geliştirecektir. Ne kadar çok tekrar yaparsanız ayaklarınız üzerinde o kadar hafiflersiniz. Boks yapanların araştırmasına göre; ip atlarken ne kadar farklı kombinasyon yaparsanız, o kadar bilinçli ve koordine olabilirsiniz. Yani “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” öyle kolay olmuyor.
 2. Ayak ve bilek yaralanmalarınızı azaltır
  İp atlamak ayak koordinasyonunuzu geliştirdiği gibi bileklerinizi saran kaslarda da büyük gelişim sağlar. Böylece ayak bileğinde oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz. Özellikle bileklerin çok kullanıldığı basketbol ve tenis gibi sporlarda sporcuların ip atlayıp bilek kaslarını güçlendirmesi çok önemlidir. Siz de düzenli olarak sürdürdüğünüz her ip atlama rutininde bileklerinizi kuvetlendirmeye devam edeceksiniz.
 3. Büyük kalori yakıcıdır
  Koşuya göre çok daha fazla kalori yaktıran bir aktivitedir. Vücudun birçok bölgesini çalıştırır ve hızlı kalori yakmanızı ve zayıflamanızı sağlar. İlk başta kolay olmayacaktır ama yavaş yavaş gerekli kondisyonu kazanacaksınız.
 4. Her yerde uygulanabilir ve oldukça eğlenceli
  Tek ihtiyacınız bir ip ve düz geniş bir alan olduğu için uygulaması çok kolaydır. Gittiğiniz her yere ipinizi de taşıyabilirsiniz. Düz ve geniş bir alan bulmanın da zor olacağını pek sanmıyorum. Diğer birçok egzersiz çeşidine göre sürekliliği daha kolay sağlanabilir. Tatile gittiğinizde spor salonu bulamayabilirsiniz veya koşacak düzgün bir alan yoktur ama ipi her şekilde atlayabilirsiniz.
  Farklı atlama kombinasyonları yapın, ailenizle, arkadaşlarınızla yarışın ve ip atlamayı eğlenceli hale getirin.
 5. Kemik yoğunluğunu iyileştirir
  Araştırma yapan doktorların bulguları doğrultusunda ip atlamak kemik yoğunluğunuzu iyileştirecektir. Yaşlandıkça kemikleriniz gücünü kaybedecektir ama bunu orta yaşta başlayarak hayat rutini olarak sağlayacağınız ip atlama egzersizi ile azaltabilirsiniz.
  Haftada 1,2 gün bile 40-50 defa ip atlasanız uzun vadede gelişim sağlayacaksınız.
 6. Kardiyovasküler sağlığınızı geliştirir
  Haftada 3-5 gün 10-20 dakika arası yapılan ip atlama egzersizi kalp ve akciğer sağlığınızı geliştirecektir. Kalori yaktıran, terleten ve insanı yoran tüm egzersizler nabzı yükseltir ve kalp kasınızı güçlendirir, akciğer kapasitenizi de geliştirir.
 7. Nefes alış verişiniz iyileşecektir
  Kalp ve akciğer sağlığınızın gelişimi ile doğru orantılı olarak nefes alış verişiniz iyileşecektir ve yaptığınız diğer aktivitelerde nefes nefese kalma, yorulma sıklığınız azalacaktır.
 8. Stres azaltıcıdır
  Aslında ip atlamaya özgü bir şey değil ama yine de stresinizi azaltacağını belirtmeden geçmek istemedim. Her türlü egzersiz ve spor stres seviyenizi düşürecektir. Ayrıca özgüveniniz de yükselecek ve toplumda daha sosyal bir birey olacaksınız.
 9. Vücuttan toksinleri atmanıza yardımcı olur
  Bekleneceği gibi epey terleten bir egzersiz olduğu için vücuttan zararlı toksinlerin atımına katkı sağlar ve daha sağlıklı hücrelere sahip olmanıza neden olur.

İp atlama çeşitleri

Öncelikle ip atlamanın farklı çeşit ve kombinasyonları vardır. Yeni başlayanlar için klasik çift ayak atlama yeterlidir. Kondisyon kazandıkça diğer çeşitlerini de uygulayabilir ve farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

Her birinde ne kadar ustalaşırsanız bilek kuvetiniz ve koordinasyonunuz ona göre artacaktır. Boksörlerin en önemli çalışması bu aşağıdaki ip atlama tekniklerini uygulayarak yapılmaktadır.

 1. İki ayaklı atlama
  En temel ip atlama çeşididir. En basit şekliyle ipin her dönüşünde bir kez atlanır. İki ayakta aynı anda yerden kalkıp aynı anda yere değer.
 2. Ayakları değişerek atlama
  Sizi zorlayacak bir ip atlama stilidir. Başlarken sol veya sağ ayağınız hafif yukarıda olacaktır. İpi çevirdikten sonra havada olan ayağınız yere değecek ve diğer ayak hafif havaya kalkacaktır ve bu şekilde tekrarlayarak atlayacaksınız.
 3. Topuk vuruşu
  İki ayaklı atlama gibi ama her atladığınızda bir ayağınız parmak ucundayken diğer ayak topuğu hemen parmak ucunuzun önüne gelecek şekilde atlamaktır.
 4. Yüksek dizler

  Bu atlamada diğer çeşitlerinden farkı iyice zıplayarak atlıyor oluşunuzdur. Üst bacağınız yere paralel gelecek kadar kaldırıyorsunuz ve hiç durmadan koşuyor gibi sağ-sol şeklinde bu harekete devam ediyorsunuz. İki ayağınızın da yerden kesildiği anda da ipi altınızdan döndürüyorsunuz. İlk başta yavaş tekrarlarla başlayıp alıştıktan sonra hızlanabilirsiniz.
 5. Geriye dönük atlama
  Atlama olarak aynı mantıktadır. İpi önden geriye doğru çevirerek atlarsınız. Yine aynı şekilde geriye dönük atlarken de diğer tüm ip atlama çeşitlerini kullanabilirsiniz.

İp atlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

İp atlamak beklenenden zor bir aktivitedir ve yanlış uygulandığında sakatlıklara sebep olabilir. O yüzden ip atlamaya başlamadan önce temel bazı dikkat edilmesi gereken önlemleri belirtmek isterim.

 1. Atlama ipi seçimi önemlidir. Kalitesiz bir ip seçmenizi önermem. Bu işi ciddiyetle yapacaksınız gidip profesyonel bir ip alınız. Ve boyunu mutlaka kendi boyunuza göre ayarlayın. Ne kısa ne de uzun olmalıdır. Atlayacağnız ipin boyu koltuk altınıza gelmelidir yani ipinizin tam orta kısmı yere değerken iki tutma ucu koltuk altlarınızın hizasında olmalıdır. Ayrıca tutacağınız kısımlar rahat tutulur olmalıdır, elinizden kaymamalı ve fazla hafif veya ağır olmamalıdır.
 2. İp atlayacağınız alan geniş ve düz bir zemine sahip olmalıdır. Ayrıca etrafınızda ipin takılacağı eşyalar da olmamalıdır.
 3. İp atlamak çok fazla kalori yakan ve tüm vücut kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. O yüzden ip atlamaya başlamadan önce mutlaka esneme egzersizleri yapın. Bir 5 dakika stretching yeterli olacaktır.
 4. Yeni başlayanların hemen gaza gelmemesi önemlidir. İlk gün zorlanmaya başladığınız anda bırakın. Sonraki günler kendinizi test ederek atlayış miktarınızı aşamalı olarak arttırın.
 5. Haftada 4 gün ve günde 5 dakika ip atlamak sağlık ve vücut gelişimi için yeterli olacaktır. Daha fazla tabi ki atlayabilirsiniz ama 30 dakikayı geçirmemeniz önerilmektedir. Tabi ki profesyonel sporcu değilseniz.
 6. İp atlarken kesinlikle yere bakmayın. Aynı kahve taşır gibi. Kahveyi taşırken kahveye bakarsanız dökersiniz. Aynı şekilde yere baktığınız anda düşme olasılığınız da artar. O yüzden kafa dik ileri doğru bakarak atlayabilirsiniz. Belki karşınızda bir ayna olabilir.
 7. Sırtı düz tutmak aynı şekilde önemlidir. Yoksa sırt ağrıları çekebilirsiniz.
 8. İp atlarken mutlaka zemini yumuşak bir ayakkabı giyin.
 9. İp atlarken ipi kollarla değil bileklerle çevirmek gerekli. Kollarınızla çevirmeye çalışırsanız çabuk yorulursunuz ve gerekli verimi alamazsınız.

İp atlamanın zararları

Her şeyi azı karar ve çoğu zarardır. O yüzden sağlıklı bir birey olsanızda abartmaya gerek yoktur. İp atlarken kendinizi zorlarsanız eklem zedelenmeleri, ayak burkulması veya kırılması gibi problemlerin yanında kalple ilgili de problemler yaşayabilirsiniz.

Ayrıca her hangi bir sağlık sorununuz varsa, ip atlamaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza sorunuz. Eklem problemi olanların, kalp ile ilgili sağlık sorunları olanların, tansiyon hastalarının, diyaliz hastalarının ve diğer bazı sağlık sorunu olan hastaların ip atlaması sakıncalı olabilir. Bu yazımı da çok dikkate almadan doktorunuza sormanız ip atlamanızın sakıncası olup olmadığını öğrenmek için yeterlidir.

Paylas.

2 yorum

 1. Masabaşı çalışmam nedeniyle spora gerekli zamanı ayıramadığımı düşünüyordum daha sonra haber okurken fark ettim ki yarım saat ip atlamak büyük oranda kalori yaktırıyor ve tüm kasları hemen hemen çalıştırıyor.Bende ofisimin yüksek tavan olması sebebiyle 🙂 boş vakitte telefona harcayacağım zamanı ip atlayarak dolduruyorum.2 haftadır fark ediyorum ritmik olarak nefes alış verişim değişti gerçekten ve kendimi daha rahat hissediyorum.Sizin bu yazınızı okuduktan sonra yaptığım bu işi tasdiklemiş oldum 🙂
  Bu her biri değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için gerçekten çok teşekkür ederiz. Artması dileğiyle lütfen 🙂

Yorum Yap