İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 4

2

Daha önceden ikna teknikleri ile ilgili yazılar paylaşmıştım. Aşağıdaki linklerden ikna etme yöntemleri ile ilgili yazılarıma ulaşabilirsiniz:

İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 1
İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 2
İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 3

Bu yazımda ise insanları ikna ederken başvurabileceğiniz bir başka teknikten bahsedeceğim. Unutmayın ki ikna kabiliyetinizi geliştirmek için konu ile alakalı sürekli okumalı ve okuduklarınızı pratiğe nasıl dönüştürüp başarılı olabileceğinizi düşünmelisiniz.

İkna Teknikleri: Toplumsal Kanıt İlkesi

Toplumun yaptığı şey doğrudur. Ve onlara uymak gerekir!

Bir şey yapmaya kararsız kaldığımızda, çevremize bakar ve etrafımızdakilerin neler yaptığını inceleriz. Daha sonra da onları örnek alırız. Bu şekilde kendimizi bir şey yapmamaktan kurtarıp insanların bu eylemi yaptığını varsayarak doğru bir karar aldığımızı düşünürüz.

İkna etme yolları için birçok yola başvurabiliriz. Önemli olan hangi tekniği ne zaman ve nerede uygulayacağımızı kestirmektir. Bunu ikna tekniklerini sürekli uygulayarak deneyimle kazanabiliriz.

İnsanlar, başkalarının yaptığı şeyleri yapar demiştik. Onlara mutlaka bir öncü gereklidir.

 1. Bu yüzden barmenler bahşiş kutularına önceden para atarlar. Size boş bir kutuya para atmaktansa dolu olana atmak daha kolay gelecektir.
 2. Başka bir örnekte: Bir gece kulübü içerisi boş olduğu halde dışarıda kuyruk oluşturur ve o gece kulübüne talebin yoğun olduğunu gösterir.

Bunun gibi birçok örnek bulabiliriz. Sizde ikna etmek istediğiniz konu hakkında destekleyici hikayeler bulun. Onları kullanın. Hikaye her zaman satar.

İnsanların yüzde 95’i takip eder ve sadece yüzde 5’lik bir kısım öncüdür. Bu yüzden birine bir şey satarken ürünü anlatmaktansa, o ürünü tercih edenlerin hikayelerini anlatmak daha faydalıdır.

Toplumsal kanıt ilkesi ile ilgili American Express kartının bir sloganı vardı.
“50 Milyon Amerikalı Yanılıyor Olamaz!” Sizce de mükemmel değil mi ?

Son olarak ilginç bir şeye değinip yazımı bitireceğim. Köpeklerden korktuğunuzu varsayalım. Eğer köpeklere rahatça yaklaşabilen birinin videosunu her gün izlerseniz, kendinize aslında korkulacak bir şeyin olmadığını düşündürtebilirsiniz. Bu korkunuzun üstüne gitmektir. Ve başkaları korkmuyorsa sizin de korkmamanız gerektiğini anlamak içindir.

Unutmayın zengin olmanın, istediklerinizi elde etmenin ve konumuzla alakalı olarak ikna etmenin 1 sayfalık bir yazı okuyarak olacağını düşünüyorsanız, üzgünüm yanılıyorsunuz.
Her zaman daha fazla okumalı, okuduğunuzu yorumlamalı ve mutlaka pratik yapmalısınız. Başarmak vazgeçmemekten geçer.

Yazımın hoşunuza gittiğini düşünüyorsanız lütfen paylaşın. Şimdiden teşekkürler.

Paylas.

2 yorum

 1. Merhabalar,

  İkna etmek; iletişimde üstünlük kurma amacıyla yapılmaktadır. Bir konu hakkında, karşımızdaki insanı inandırmak ve o insanı kendi düşüncemiz tarafına çekme durumu ikna etmek deyimiyle açıklanmaktadır.

  Çevrenizdeki insanlar sizi kolaylıkla ikna ediyor mu? Bir mağazaya girdiğinizde, aslında ihtiyacınız olmayan bir kıyafeti, satış danışmanının sizi yönlendirmesiyle satın alıp çıkıyor musunuz?

  Ne zaman ikna edilmeye açık hale geliriz? Örneğin; zayıf anlarımızda. Yorgun olduğumuz akşam saatlerinde ya da gergin hissettiğimiz zamanlarda ikna edilmeye açık oluruz. İkna ile ilgili yeni yazdığım yazımı okumanız için ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-kullanilan-5-ikna-yontemi/

  Umuyorum faydalı olur,
  keyifli okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

Yorum Yap