İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 3

0

Daha önceden insanları nasıl ikna edebileceğinize dair iki adet yazı paylaşmıştım. ÖNCE VER SONRA AL ve NEDEN SUNMAK!

Bu seferki yazımda da insanları nasıl ikna edebileceğinize dair bir başka yol anlatacağım.

Zıtlık İlkesi

Zıtlık ilkesinin ne olduğunu size çok basit örneklerle anlatayım.

  1. Ağır bir taş kaldırdığınızda, ondan sonra kaldıracağınız orta ağırlıkta bir taş size hafif gelecektir.
  2. Başka bir örnek olarak pahalı bir ürün gördükten sonra daha uygun olan bir ürün aslında size ucuz gözükecektir. Mağaza çalışanları bu yüzden ilk önce en pahalı ürünü göstermektedir; böylece müşteri o pahalı ürünü satın almasa dahi orta düzey fiyatlı ürünlerler gözüne ucuz gözükecektir.
  3. Bir emlakçı önce bir iki tane kötü ve pahalı ev gösterdikten sonra yine aynı fiyatlarda orta düzeyde bir evi gösterip alıcıya onu mükemmelmiş ve aradıkları evmiş gibi görmelerini sağlar.

Yukarıda bahsettiğim konuların hepsi zıtlık ilkesi ile alakalıdır ve insanların ikna olmasında büyük etki yaratırlar.

İnsan kaynakları, işe alım sürecinde birçok başvuru ile karşılaşır ve aynı oranda kişiyle mülakat yaparlar. Örnek olarak bir iş için 10 kişiyle aynı gün mülakat yapacaklar:
1. Mülakatın çok kötü geçtiğini varsayalım. Bu sefer 2. mülakat orta düzeyde olsa dahi ilk mülakatın kötü geçmiş olması onu iyi seviye gibi gösterecektir.
Aynı şeyin tam terside olabilir. İlk mülakat mükemmeldir. İkincisi iyi bir mülakat olsada ilk mülakat onu sanki kötüymüş gibi gösterecektir.

Birini ikna mı etmek istiyorsunuz? Veya birinin size istemediğiniz bir şeyi aldırmasını önlemek mi? Zıtlık ilkesi her zaman aklınızda bulunsun. Bu ilkeyi bilirseniz, yukarıda saydığım benzer durumlarda, doğru seçimler yapabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap