İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 2

1

İkna Etmenin Püf Noktaları yazımın 1. Bölümünde size insanlara önce iyilik yapıp daha sonra isteyerek nasıl ikna edebileceğinizi anlatmıştım!

Bu yazımda ise insanları nasıl daha farklı bir yolla ikna edebileceğinizi anlatacağım

NEDEN SUNMAK!

İnsanlara bir şey yaptırmak istiyorsanız onlara bir neden sunmanız gereklidir. Çünkü insanlar yaptıkları şeyin bir nedeni olmasını isterler. Sebepsiz bir şey yapmaktansa bir sonucu olacak şeyleri yapmayı daha çok tercih ederler…

İsterseniz satış yapın veya ufak bir olay için ikna etmeye çalışın; bir neden sunmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Neden sunarak satışa örnekler:

  1. Bağış toplayarak işlerini sürdüren birçok örgüt, topladıkları bağışlar ile doğaya, canlılara, durumu iyi olmayan insanlara, vs. katkıda bulunacağımız gerçeğini dile getirerek bizlere bir neden sunmaktadır. Bu sayede bizleri ikna edebilmektedirler.
  2. Bunun yanı sıra birçok büyük firma sosyal sorumluluk projelerine önem vermektedir. Topluma katkıda bulunmak adına güzel bir şey olsada, bazıları bunu insanlara ürünlerini satabilmek içinde kullanmaktadır. (Aldığınız X Marka ürünlerimiz ile X Şehrinde bir ağacınız olacak veya X çocuğu sizin sayenizde okuyabilecek gibi.)

Neden sunarak basit şekilde ikna etmek:

Sizlere çok basit bir örnek vereceğim:

Fotokopi çektirmek istiyorsunuz, aceleniz var fakat sizin önünüzde bekleyen onlarca kişi mevcut. Bu durumda onlarca kişinin önüne geçmeniz gerekli. Bu durum için iki adet senaryo var:

  1. 1.si: İnsanlara “Elimde 5 adet dosya var ve benim bunu acilen fotokopi çektirmem gerekli” demek.
  2. 2.si: “Elimde 5 adet dosya var ve sınava yetişmem gerekli. Bu yüzden rica etsem önden çektirip sınavıma gidebilir miyim?”

Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi 2. senaryoda daha çok evet cevabı alacaksınız. İnsanlara sınava yetişme nedenini sunarak, size yer vermeleri sonucunda sınavınıza girebileceğinizi anımsatıp yer vermelerinin iyi bir sonucu olacağını göstermiş oluyorsunuz.

Hepimiz bilmeden bu gibi durumlara denk gelmişizdir. Sizinde verdiğim örneklere benzer tecrübeleriniz varsa lütfen paylaşın!

Paylas.