İkna Etmenin Püf Noktaları! Bölüm 1

2

Önce ver sonra al!

İnsanlara bir iyilik yaptığınızda veya bir hediye verdiğinizde, kendilerini size karşı sorumlu hissederler. Ve yaptığınız iyiliğin, verdiğiniz hediyenin karşılığını biran önce ödemek isterler…

En kısa yoldan birine bir şey yaptırmak istiyorsanız, o kişiye iyilik yapın. Ve size borçlu hissetmesini sağlayın. Yaptığınız iyiliğe veya verdiğiniz hediyeye, karşınızdaki kişinin ihtiyaç duyması, istemesi veya istememesi hiç önemli değil fakat geri ödeme ihtiyacı yarattığı bir gerçek.

Bu bahsettiğim konu karşılık ilkesidir ve bazen verdiğiniz şeyden kat be kat daha fazlasını geri alabilirsiniz…

Bu ilkenin nasıl işlediğini size birkaç örnekle açıklayacağım:

  1. Restoranlarda hesapla verilen şeker ve benzeri şeyler bahşiş bırakma oranını arttırmaktadır. Yemekten sonra ikram edilen çay veya kahvede aynı şekilde bahşiş verme oranını arttırmaktadır.
  2. Alınmayacak bir ürün öncesi verilen ufak hediyeler, müşterinin o ürünü satın almasını sağlayabilmektedir.
  3. Bedava numuneler aslında ürününüzün denenmesini sağlamak dışında size borçlu hissetmelerini sağlayıp satın alma isteği uyandırmak içindir.
  4. Bazı giyim mağazaları kokteyl havasında içecekler ikram etmektedir. Bu içecekler sizin küçükte olsa bir şey alma olasılığınızı arttırmaktadır.
  5. Patronunuzun sizin doğum gününüzü kutlaması, izin günlerinde ufak hediyeler vermesi, size maaş zammı vs. yapmasada işinize bağlı kalmanızı sağlamaktadır.
  6. Firmaların ajanda, kalem, vb. ürünleri hediye olarak sunmaları hem marka olarak akılda kalmak içindir hemde sizin onlara karşı sorumlu hissetmeniz içindir.

Bunun gibi birçok örnek vermek mümkün. Uygulamanız gereken temel prensip:

“İyilik yap iyilik bul”

iyilik-yap-iyilik-bul

Siz satış yapan bir kişiyseniz müşterilerinize ufak hediyeler sunun. Bunun geri dönüşünü alacağınızı garanti edebilirim.

Eğer birinden de bir şey istiyorsanız, önce sizin ona nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Siz ona fayda sağladıktan sonra istediğiniz şeyi yaptırmanız çok daha kolay olacaktır.

Bu konuda tecrübe ettiğiniz örnekler varsa yorum yapabilirsiniz!

Size faydalı olması için sunduğum güzel bir içeriğin karşılığında sizde yazımı paylaşarak bana katkıda bulunabilirsiniz…

Paylas.