İki Yapay Zeka’nın Satrançtaki Kapışması: AlphaZero vs Stockfish

1

Yapay zeka satranç yazılımlarından sonra satranç dünyası baştan sona değişti. Kasparov’ un IBM Deeper Blue’ya kaybetmesinden sonra insan aklının asla bir bilgisayar yazalımını yenemeyeceği kesinleşti. Artık insanlar ve bilgisayarlar arasında maç yapılmasına gerek kalmadı çünkü kazananı en başından belli. Günümüzdeyse bilgisayarların kendi aralarında yaptığı karşılaşmalar oldukça merak uyandırıcı. Son zamanların satranç dehası Stockfish ve ona karşı 100 maçlık bir seride 28 galibiyet, 72 beraberlik ve 0 mağlubiyetle üstünlük sağlayan AlphaZero. 

Kısaca bu iki satranç ustası yapay zeka programından bahsedelim.

Stockfish

  • Satranç konusunda oldukça deneyimli açık kaynak kodlu yapay zeka satranç yazılımı.
  • Saniyede 70 milyon hamle analizi yapabiliyor.
  • Eski oyunlar, oyun hamleleri, oyun açılışları gibi konularda tüm detayları bulunan bir veritabanına sahip.
  • Ayrıca açık kaynak kodlu olduğu için bilgisayar veya mobil cihazınıza indirip kendisine karşı satranç oynayabilirsiniz. Oyunu indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
https://stockfishchess.org/download/

AlphaZero

  • Google ve Deepmind tarafından geliştirilen bir yapay zeka yazılımı.
  • Satranç ile ilgili sadece oyun kuralları öğretilmiş ve geri kalan analizi kendisi oluşturmuş.
  • Programa oyun kuralları öğretildikten sonra 4 saat süre verilmiş. Bu süre zarfında kendi analizleri ile oyununu geliştirip hazır duruma gelmiştir.
  • Saniyede 80 bin hamle analizi yapabilmektedir.
  • Satranç yanında diğer strateji oyunlarından Go ve Shogi konusunda da uzman seviyesindedir.


AlphaZero ve Stockfish 8 arasındaki bir satranç maçını izlemek ve arkadaşın yaptığı analizleri dinlemek için aşağıdaki video linkine tıklayınız. Not: Video ingilizcedir.

Video Linki

Son olarak birkaç kişisel görüşümü de eklemek isterim. Satranç insanlar arasında oynanmak için yaratılmıştır ve asırlarca bu böyle devem etmiştir. Günümüzde ise süreç bambaşka konumlara ulaşmaktadır. Artık insanlar birbiriyle satranç oynamaz oldular. Yukarıda da bahsettiğim gibi iki bilgisayarın oynadığı müsabakalar daha ilgi çekici hale geldi. Veya insanlar bilgisayar veya mobil cihazlarına indirdikleri satranç programlarında bilgisayara karşı oynamaktalar. Satranç düşünme yetinizi geliştiren ve sabırlı olmanızı öğreten güzel bir beyin sporudur. Bu sporu da insan – insana oynamak en güzelidir…

Paylas.

1 Yorum

Yorum Yap