Her yazdığını okumanız gereken 5 polisiye roman yazarı

14

Bazı yazarlar vardır, bir kitabını okuduğunuz andan itibaren tüm kitaplarını okumak istersiniz. Romanlarındaki olay örgüsü, karakterler, mekanlar, gizli örgütler sizi çeken konulardır.

Bazen size, kafanızda komplo teorileri kurmanıza sebep olurlar. Bütün kitaplarını bir solukta okuyacağınıza inandığım 5 polisiye roman yazarı:

 1. Dan Brown

  dan-brown
  22 Haziran 1964 Amerika Birleşik Devletleri doğumlu yazarla ilk tanışmam, kendisininde ilk kitabı olan Dijital Kale ile gerçekleşti. Bütün kitaplarında mutlaka gizli örgütlere ve kriptolojiye değinen yazarı konunun meraklılar soluksuz okuyacaktır.

  Dan Brown’ın diğer kitapları Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem’dir.
 2. Jean-Christophe Grange

  grange
  15 Temmuz 1961 Paris doğumlu Fransız yazar, polisiye ve gerilim kategorisinde mutlaka takip edilmesi gereken bir diğer yazardır. 1994’ te Leyleklerin Uçusu adlı kitabını yayımladı ve daha sonra gerisi gelmeye başladı.

  Birazcık gerilim seviyorsanız, mutlaka okumanız gereken Fransız yazarın diğer kitapları; Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı, Sisle Gelen Yolcu ve Kaiken’dir.
 3. Glenn Meade

  glenn-meade
  İlk iki yazarımız kadar başarılı bir diğer polisiye-gerilim yazarı Glenn Meade’de takip listenize almanız gereken bir yazardır. Bütün kitapları birbirinden güzel olup bir oturuşta okunacak cinstendir.

  Kitapları arasında Brandenburg, Kar Kurdu, Sakkara’nın Kumları, 8. Gün, Buz Kapanı, Şeytanın Müridi, İkinci Mesih, Romanov Komplosu ve Son Tanık’tır.
 4. Tess Gerritsen

  tess-gerritsen
  1953 Çin asıllı doktor ve yazar olan Tess Gerritsen’de dünyaca ünlü polisiye roman yazarları arasında başı çekmektedir. Standford’ ta antropoloji okuyup Kaliforniya Üniversitesinde tıp diplomasını almıştır.

  Birçok kitabı olan Tess’in en iyi romanları arasında Hasat, Yörünge, Cerrah ve Çırak’la ön plana çıkmıştır.
 5. Ahmet Ümit

  ahmet-umit
  Polisiye dediğimizde Ahmet Ümit’i es geçmek olmaz. 1960, Gaziantep doğumlu Türk şair ve yazar.

  Ahmet Ümit’te birçok kitaba sahiptir ve en dikkat çekenleri arasında Sis ve Gece, Beyoğlu Rapsodisi ve Bir Ses Böler Geceyi kitapları vardır.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

14 yorum

  • Nasılyaparız on

   Biliyorum. Polisiye denildiğinde “Agatha Bacı” ilk akla gelenlerden ama ben nedense kendisini pek sevemedim. Sevemediğim içinde yazmak istemedim. Ama sizin tavsiyenizle, diğer okurlarımıza fikir olabilir. İsminide doğru yazalımda yanılsama olmasın: Agatha Christie

 1. Sevda Tülekoğlu on

  Kuğulu Park Cinayeti, Atakule Cinayeti ve Tanrı’nın Beğenmediği Kadın polisiye romanları ile çok satanlardan düşmeyen Ali Bayram’ı unutmanız da bir handikap olmuş.

  • Nasılyaparız on

   Saydıklarınızı okumadım açıkcası. Bunlarda sizden tavsiye olsun. Bende listeme ekledim, sırası geldiğinde mutlaka okuyacağım.

  • Nasılyaparız on

   Yukarıda bir yorumda daha belirtilmiş. Ben okuduğum yazarlar arasından listelediğim için Ali Bayram’ı eklemedim listeye. Ama kendisini en kısa zamanda okuyacağım. Yorumunuz için teşekkürler.

   • Nasılyaparız on

    İnternette Ali Bayram hakkında bakınınca, pek hoş şeyler çıkmıyor. Özellikle yazım hataları ve bozuk cümlelerden bahsedilmiş. Birde itici reklam anlayışından. Sanırım burada Ali Bayram hakkında yorumları da tek bir kişi, farklı isimlerle yazıyor ve amacı reklam yapmak. En azından Ali Bayram bir yazar ama almadan önce biraz düşünmek gerek.

 2. Tuba Kaygın on

  “Gerçek cinayet dosyası elimde olmadan polisiye roman yazmam.” Ali Bayram’ın bu müthiş sözü aslında Türk Edebiyatında ne kadar Polisiye Romanın gerçeklik ve kurgusal yazıldığının bir gerçekliğidir. Kendisinin Cinayet Polisi de olması açısından gerçek cinayet olaylarında bulunması bile yetiyor. Twitter adresinde bir ara morgda çekindiği o fotoğrafı polisiye kitaplarının kaynağının ne denli güçlü olduğunu anlatıyor. Artık bu ülke de polisiye romanda Ali Bayram gerçekliğini biz polisiye severler kabul ediyoruz. bence okunacak ve bu listede ilk 5 e girebilecek bir kalemşör.

  • Nasılyaparız on

   İnternette Ali Bayram hakkında bakınınca, pek hoş şeyler çıkmıyor. Özellikle yazım hataları ve bozuk cümlelerden bahsedilmiş. Birde itici reklam anlayışından. Sanırım burada Ali Bayram hakkında yorumları da tek bir kişi, farklı isimlerle yazıyor ve amacı reklam yapmak. En azından Ali Bayram bir yazar ama almadan önce biraz düşünmek gerek.

 3. Tuba Kaygın on

  Benim mail adresim *** ben polisiye sever bir kişiyim. Başkasının benimle tek olma ihtimali olamaz. Konunuzu google üstünden buldum. Okudum ve fikrimi paylaştım. Ali Bayram’dan öte tüm polisiye yazarları okurum. Ayrıca bana göre bu reklam değil. Aksine görüştür. Evet Kuğulu Park Cinayeti romanında ve Ekşi Sözlükte yazan kişi benim. Ama sonradan bana birinci baskısından sonra 2 baskısı ve yeni kitabı gönderdiler. Okudum ve keyif aldım. Yazarın veya yayınevinin hatasını kabul etmesi çok güzel bir şey… Blogunuz da çok güzel olduğu için takip ediyorum.

  • Nasılyaparız on

   Uzatmak istemiyorum. Kişisel olarak yanlış reklam politikasından dolayı da Ali Bayram’ı kimseye tavsiye etmiyorum.

 4. Liste gayet kapsamlı ve derleyici olmuş.Ellerinize sağlık bende listede olan iki yazarın kitaplarını öneri olarak buraya bırakıyorum.Denemek isteyen arkadaşlar için önerimiz olsun.
  Ahmet Ümit – Beyoğlunun En Güzel Abisi
  Tess Gerritsen – Gece Yarısından Sonra
  Kitapları okuduğunuzda gerçekten listeyi çıkaran arkadaşa hak vereceksiniz 🙂
  Ellerinize Sağlık Liste İçin.Polisiye romanlarını sevenler için güzel referans 🙂

Yorum Yap