Her gün meditasyon yapmanız için 10 neden

1

Meditasyon yapmanız için birçok neden vardır. Yapmamanız içinse hiçbir neden yoktur.

Bir önceki yazımda evde nasıl meditasyon yapabileceğinizi anlatmıştım. Şimdi ise meditasyon yaptığınız takdirde size sağlayacağı faydalardan bahsedeceğim.

 1. Hayata karşı daha dikkatli ve farkında olacaksınız

  Kafanızı boşaltıp geçmiş düşüncelerden arınacaksınız ve böylece yaşadığınız anın tadına varacaksınız. Çok daha etkili bir biçimde yaşadığınız anı hissetmeye başlayacaksınız.
 2. Gereksiz stresten arınacaksınız

  Yaşam şartları, karşınıza çıkan zorluklar, gelecek kaygısı sizi strese sokan konulardır. Meditasyon ile olumsuz düşüncelerden uzaklaşıyor olmak ve anın farkındalığına varmak sizi gelecek kaygısından arındırıp daha az stres yaşamanızı sağlayacaktır.
 3. Duygularınızı daha iyi kontrol edebileceksiniz

  Yaşadığınız stres, fevri davranışlar, anlık çıkışlar sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen eylemlerdir. Meditasyon ile stres seviyenizin düşmesi, farkındalığınız artması ve daha sakin kalabilmeniz sayesinde duygularınızı daha iyi kontrol edebileceksiniz. Mantığınızı kullanıp duygularınıza hükmedeceksiniz.
 4. Çok daha iyi kararlar alacaksınız

  Duygularımız verdiğimiz kararların çoğunu etkileyen ana unsurlardır. Duygularımızı daha iyi kontrol edebileceksek, verdiğimiz kararlarda daha sağlıklı olmaya başlayacaktır.
 5. Hızlı akan hayatınızı biraz olsun yavaşlatacak. Sakinleşeceksiniz.

  Hayat kısa, zaman kısıtlı ve yapılacak çok şey var. Bunun stresi hiçbir şey anlamadan hızlıca yaşayıp zevk alamamıza sebep olmaktadır. Meditasyonun verdiği farkındalık ve rahatlamayla birlikte anı daha iyi yaşayacaksınız. Kendimizi yavaşlatıp anın tadını çıkartmamıza olanak tanıyacaktır.
 6. Yeni bir beceri öğrenmiş olacaksınız

  Hiçbir şeyi saymasakta yeni bir şey öğrenmiş olacaksınız. Meditasyon bir beceridir ve sizi daha iyi bir hayata hazırlayacaktır.
 7. Daha iyi bir hayatı tecrübeleyeceksiniz

  Kim daha mutlu ve rahat olmak istemez ki? Meditasyon ile gözleriniz açılacak ve hayatın güzelliğini, sakinliğini hissedebileceksiniz. Daha mutlu olup hayata daha da bağlanacaksınız.
 8. Bu kadar şey sağlarken bedava olması

  Bu kadar güzel şeyi size sunarken uygulaması bedava olması da cabası…
 9. Her yerde uygulayabilirsiniz

  Meditasyon; rahat hissedebileceğiniz, sakin her yerde yapabileceğiniz bir alıştırmadır. Evinizde, ofisinizde, tatildeyken, doğada, kendinizi rahat hissettiğiniz her noktada meditasyon yapabilirsiniz. Asla bir kısıtlaması olmayan bir tecrübedir.
 10. Kesinlikle işe yarıyor

  Uygulaması kolay bu alışkanlık kesinlikle işe yaramaktadır. Önceki yazımda belirttiğim gibi dans etmek, yürüyüş yapmak, müzik ve şiir gibi alıştırmalarda kimi yerlerde meditasyon yapmak için başvurulan yöntemler arasındadır. Kısacası sevdiğimiz, bizi rahatlatıcı her türlü eylem meditasyon altında kategorize edilebilir. Severek yaptığımız eylemlerde bizi mutlaka mutlu edip rahatlatacaktır.
  Meditasyon yapıp rahatlamayan, kötü düşüncelerden arınmayan kimse olmamıştır.

Meditasyon yapmanız için nedenleri daha da arttırabiliriz ama yukarıda belirttiğim 10 konu bile yapmaya başlamak için yeterli olmaktadır…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.