Her bilgisayarda olması gereken 11 program

2

Yeni bir bilgisayar aldığımızda, ilk yaptığımız iş kullanacağımız bilgisayar programlarını sisteme kurmaktır.

Bir bilgisayarda mutlaka olması gereken programlar vardır. Bu programlar olmazsa olmaz programlardır. Şuan ihtiyacınız yoksa, mutlaka bir gün ihtiyacınız olacaktır çünkü bilgisayarla yapılan en temel işlemler için mutlaka gereklidirler.

İşte size bilgisayarınızda mutlaka olması gereken 11 programı sıralıyorum:

 1. CHROME
  Internet Explorer’ın en büyük görevi Chrome indirmektir diye bir laf vardır. Şuan için birçok kişinin hemfikir olduğu en hızlı ve güvenli web tarayıcısı Google’ın ürünü olan Chrome’dur. Ve yeni bir bilgisayara kurulacak ilk programların başında gelir.
 2. MICROSOFT OFFICE
  Bilgisayarımızla birçok şey yazıp çizeceğiz. Raporlama yapacağız. Eposta atıp alacağız. Bunun için en iyi program kuşkusuz Microsoft’un ürünü olan Microsoft Office’tir. En çok kullanılan Office programları Word, Excel, Powerpoint ve Outlook’tur.
  Office paketleri ücretli olduğu için tercih etmek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine açık kaynak kodlu olup ücretsiz indirebileceğiniz OPEN OFFICE’i seçebilirsiniz. Open Office ile Word, Powerpoint, Excel dosyalarını da açabiliyorsunuz. Fakat ben birçok kere problem yaşadığımı belirtmek isterim. Ne yapıp edip Microsoft Office’i edinmelisiniz.

 3. 7 ZIP
  Özellikle mail atarken veya Flash Disk’imizle bir şeyler paylaşırken, yer kaplamaması için dosyalarımızı sıkıştırıp atıyoruz. (rar/zip/vs.)

  Dosya sıkıştırmak ve sıkıştırılmış dosyaları açabilmek için 7 Zip her şeyiyle yeten ücretsiz bir programdır. Benim tek tercihimdir. rar, zip gibi en sık kullanılan formatları desteklemektedir.

  RAR Dosyası Nasıl Açılır?
 4. VLC PLAYER
  Bilgisayarın eğlenceli olanaklarından biride Video izleyebilmemizdir. Video oynatıcı bir sürü program vardır ama bence en iyisi VLC Player’dır. Video izlemek için birçok program kullandım fakat VLC Player kadar verim aldığım olmadı.
  Hızlı olması, az RAM kulanması, alt yazı ekleniyor olması gibi konularıyla benim favori video oynatıcımdır ve her bilgisayarda olması gereken programların başındadır.
 5. SPOTIFY
  Eskiden olsaydı müzik dinlemek için Winamp kurun derdim. Fakat şimdi Spotify diye bir şey var. Eminim duymuşsunuzdur. 

  Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve birçok müziğe erişebileceğiniz mükemmel bir kaynak. Tek sıkıntısı programı kullanabilmek için internete bağlı olmanız gerekmektedir.

  Fakat ücretli üyelik ile şarkılarınızı bilgisayarınıza indirebilir, çevirimdışı durumda dahi dinleyebilirsiniz. Spotify’ın web uygulaması, mobil uygulaması, masaüstü programı gibi birçok versiyonu mevcuttur. Bu yüzden her yerden erişebilir ve rahatça kullanabilirsiniz.

 6. UTORRENT
  Şuan internetin en büyük özelliği paylaşımcı bir tavrı olmasıdır. İnsanlar birbiriyle yazılarını, fotoğraflarını, film ve müzik arşivlerini kolaylıkla paylaşabilmektedir. 

  Hepiniz Torrent kavramını duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için TORRENT KULLANIMI. Bolca dizi ve film izleyen, oyun oynayan insanların belki de bilgisayarına ilk kurduğu program uTorrent olmaktadır. Sizde bu nimetlerden faydalanmak istiyorsanız hemen indirin. Nasıl kullanıldığını öğrenmek için üst satırda yazdığım linke tıklamanız yeterlidir.

 7. TEAMVIEWER
  İstediğiniz bir yerden, evinizdeki bilgisayarınıza erişip dosyalarınıza bakmak, mail yollamak, resimlerinize göz atmak istemez miydiniz?

  Bu program ile bunu sağlayabilirsiniz. Karşılıklı kurulu olan her bilgisayar arasında erişim sağlayacağınız Teamviewer programı bazen hayat kurtarabilmektedir. Hatta mobil uygulaması ile cep telefonu ve tabletinizden dahi bilgisayarınıza erişebilirsiniz.

 8. SKITCH
  Bazen bilgisayar ekranımızın görüntüsünü almanız gerekebilir. Bunun için print-screen tuşuna basıp paint veya başka bir programda resmi düzenlememiz gerekebilir. Güncel işletim sistemlerinde bunun için daha gelişmiş uygulamalar mevcut ama dışarıdan da bir program yükleyip bu işi kolaylaştırabiliriz. 

  Bahsettiğim bu program Skitch. Bunun ile istediğiniz boyutta, ekranınızın istediğiniz bölümünün kolayca görüntüsünü alabilirsiniz.

 9. FIFA 16
  Hep iş olmayacak tabiki. Birazda eğlenmeliyiz. Genelde erkeklerin tercih edeceği ve her bilgisayarda olması gereken bir oyun Fifa. 

  Son oyunu ile gerek oynanış gerekse grafikleri ile benim gönlümü çalmayı başardı. Vazgeçemediğim oyunlardan biri olan Fifa’yı herkese tavsiye ederim ve her bilgisayarda olması gerekli.

 10. THUNDERBIRD
  Hepimizin birden fazla mail adresi mevcut. Her birine tek tek bakmak yerine aynı program altında toplamak işimizi kolaylaştıracaktır. Bu konuda ücretsiz ve çok başarılı programlardan bir tanesi de Thunderbird’dür. 

  Sizde e-posta’larınızla boğuşmak istemiyorsanız, bu programı indirebilirsiniz.

 11. MICROSOFT SECURITY ESSENTIAL

  Bilgisayarların tehditleri virüslerdir. İnsan sağlığını bozan virüsler olduğu gibi bilgisayarın sağlığını bozan virüslerde vardır. Bunun önüne geçmek için bilgisayarımızı korumalıyız. 

  Microsoft’ un kendi anti-virüs programı olan MSE bunun için yeterli olacaktır. İmkanınız varsa daha kaliteli bir program satın alabilirsiniz ama çokta gerekli değildir.
  Tek yapmanız gereken programı güncel tutmak ve güvenmediğiniz yerlerde gezinmemek. Güncel Windows sürümlerinde otomatik olarak gelen bu programı daha eski sürümler için Microsoft’un kendi sitesinden ücretsiz olarak indirmeniz gerekebilir.

Mesleğinize, hobilerinize göre elbette birçok önemli ve güzel program vardır. Ben herkesin bir gün ihtiyaç duyabileceği temel programlardan bahsettim.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

2 yorum

Yorum Yap