Hedeflerinize ulaşamamanızın 8 nedeni

0

Aslında hedeflerinize ulaşamamanızın gerçek nedeni, doğru yolu izlemiyor oluşunuzdur.
Üşengeçlik, motivasyon eksikliği gibi konular ikincil nedenlerdir.

Hedeflerimize ulaşmaya çalışırken bazen ufak hatalar yaparız. Bu hatalar, sonuca ulaşmamızı engelleyici hatalar olup üstesinden gelinmesi çokta zor olmayan konulardır.

2015 yılı için oluşturduğunuz veya oluşturacağınız hedef listenizi tamamlamanızı kolaylaştıracak 8 konuyu sizinle paylaşıyorum:

 1. Belirsiz ve çok genel hedefler seçmek.
  “Spor yapacağım” şeklinde bir hedef koymak yerine biraz daha spesifik olan her gün “5 km yürüyüp 50 mekik ve 25 şınav çekeceğim” şeklinde hedeflerinizi özelleştirin. Böylece tam olarak yapmanız gereken şeyi bileceksiniz.
 2. Hedeflerinizi başarmaya çalışırken yolun neresinde olduğunuzu bilmemeniz.
  Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken hangi noktada olduğunuzu bilmeniz gerek. Yolu yarıladınız mı yoksa halen başında mısınız?
  5 ay içinde 10 kilo verecekseniz, her ay hedefinize yaklaşıp yaklaşmadığınızı görmek için kilonuzu ölçün. Her ay 2 kilo veriyor olmanız sizi hedefinize doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizi gösterecektir.
  Diğer hedefleriniz içinde bu yöntemi kullanın.
 3. İmkansız hedefler seçmeniz.
  Ulaşılması zor hedefler seçmeyin. 20 kilo fazlanız varken “Brad Pitt gibi bir vücudum olsun” şeklinde bir hedefiniz olmasın. İlk önce kilo fazlalarınızdan kurtulmayı hedefleyin. O hedefe ulaştıktan sonra Brad Pitt olmaya başlayabilirsiniz.
 4. Sadece uzun dönemli hedefler seçmeniz.
  Uzun dönemli sağlıklı bir yaşam tarzı edineceğinizi hedeflediniz. Bunu yaparken sizi sağlıklı bir birey olmaya götürecek daha kısa dönemli hedefleri kullanmalısınız.
  Mesela sigara ve alkol kullanıyorsanız, ilk 2 ay içinde sigara ve alkolü bırakmayı hedefleyin.
  Daha sonraki 2 ay içinde kızartma ve gazlı içeceklerden uzaklaşacağınızı hedefleyin.
  Daha sonra her güne bir meyve gibi bir hedef koyun.
  Bu şekilde uzun dönemli hedefinizi destekleyici kısa dönemlilerini oluşturup işinizi daha da kolaylaştıracaksınız ve hedefinize ulaşmak zor gözükmeyecek.
 5. Hedeflerinizin sadece kafanızın içinde olması.
  Hedefleriniz aklınızda değil görebileceğiniz belli yerlerde yazılı şekilde durması gerekmektedir. Hatta ailenize ve arkadaşlarınıza hedeflerinizden bahsedin, bu şekilde kendinizi daha sorumlu hissedeceksiniz ve sizi harekete zorlayacaktır.
 6. Aynı anda çok fazla hedef seçmeniz.
  Aynı anda sigarayı ve alkolü bırakmak, spor yapıp sağlıklı beslenebilmek imkansıza yakındır. Bunun yerine ilk önce sigarayı bırakmayı hedefleyin ve bıraktığınızı düşündüğünüz anda alkolü bırakmayı hedef koyun. Aynı anda 4 şeyi yapmaktansa hepsini tek başına sırayla tamamlamak sizin için daha kolay olacaktır.
 7. Hedeflerinizi destekleyici ortamlarda bulunamamak.
  Sigarayı bırakmak isteyip sigara içilen ortamlarda bulunmak işinizi zorlaştıracaktır. Bunu engellemek bazen bizim seçimimiz olamıyor fakat mümkün olduğu kadar bu tür durumlardan uzaklaşmamız gerekmektir.
 8. Başarısızlıklarınızda hemen vazgeçmek.
  Kilo vermek istiyorsunuz ve 2 ay sonra hedeflediğiniz kiloya yaklaşamadınız bile. Hemen vazgeçmeyin. Zaten belli miktar kilo vermişsiniz. Nasılsa olmuyor demek yerine kaldığınız yerden tekrar devam edin. Gerekirse hedefe ulaşma tarihinizi ileriye alın ama vazgeçmeyin.

Şu noktada ilk hedefiniz neleri başarmak istediğinizi bir kağıda yazmak. Bu hedefleri önem sırasına göre, kısa ve uzun vadeli hedefler olarak düzenlemek ve tamamlamak için gerekli planları yapmak.
Biraz sabır ve azimle istediğimiz yere gelebileceğimizi asla unutmamak gerek!

Paylas.

Yorum Yap