Hayattan Öğrenilen İlham Verici 12 Yaşam Dersi

0

Etrafımızdaki en iyi ve acımasız öğretmenlerden biri hayattır. Hayat aracılığıyla her türlü şeyi deneyimler ve bunlardan birer yaşam dersi çıkarırız. 

Hayatta deneyimleyecek çok fazla şey varken zaman oldukça kısıtlıdır. İşin güzel yanı bu deneyimleri uygulayabilmek için hepsini ilk elden deneyimlemiş olmamıza gerek yoktur. 

Birçok insan zaten birçok farklı deneyimden geçiyor ve bu bilgileri dünya halkı ile paylaşıyor.

Ne olursa olsun bu ilham verici yaşam derslerini aklınızda tutun. Hayatınızda sizi başarıya götürecek ve ilerlemenize yardımcı olacak önemli derslerdir.

Öğrenmeyi asla bırakma

Tüm alıntılar bu tema üzerinde dönmektedir. Öğrenmeye yatırım yapmak en iyi faizi getirecektir. Ayrıca öğrenme üzerine Einstein’da “Öğrenmeyi bıraktığınız anda, ölmeye başlarsınız.” demiştir.

Bu iki söz öğrenmenin ne kadar büyük bir erdem olduğunu anlatmaktadır. Her gün bir önceki günkü senden daha iyiysen gelişim sağlamışsındır ve yeni bir şeyler öğrenmişsindir.

Öğrenmek hayatta ki en keyif verici şeylerden bir tanesidir. Bunu okuyarak, izleyerek veya deneyimleyerek yapabilirsin. Hangi türlüsünü tercih ediyorsan farketmez ama asla öğrenmeyi bırakma.

İlk adımı at

Diğer önemli bir ders ilk adımı atmak, harekete geçmektir. O ilk adımı atmadan bir şeyler başarma şansınız yoktur. Ve en zor kısımda o ilk adımı atmaktır.

Canınız bir şeyler istediğinde hemen harekete geçin de demiyorum. Maymun iştahlı da olmayın. Plansız, programsız bir şeyler yapmayın ama planlarda da boğulmayın.

Birçok kişi planlama ve karar aşamasında çok vakit kaybediyor. Sonrasında ya hevesi kaçıyor ya da karmaşa içinden çıkamıyor ve bir adım atmadan tüm planlar çöpe gidiyor.

Bu kadar çok plan yapmak bazen olumsuz etki yaratabilir ve bence bu kadarına da gerek yoktur. Sadece ilk adımı atıp sürecin tadını çıkarın. Yol boyunca zaten her şeyi öğreneceksiniz.

Ne ekersen onu biçersin

İnsanlar hiçbir şey yapmazken önlerine bir şeyler konulsun ister. Ama hayat bu şekilde işlemiyor. Kısacası ne ekersen onu biçersin. Hayatında bir başarı sağlamak veya hedefine ulaşmak istiyorsan çaba harcamalı, belli bir eforu sarfetmelisin. Başarıyı sağlamanın tek yolu budur. 

Bazen ufak değişikliklerle istediği hedeflere ulaşabildiğini düşünen kişiler olabilir ama unutmamalı ki ulaşmak istediğiniz hedef ne kadar büyükse yolculukta o kadar çetin geçecektir.

İstediğinizi elde etmek, oraya ulaşabilmek için ne kadar çabanın gerektiğini ölçmeniz ve bu doğrultuda çabalamanız gerekecektir. Bu çabayı değiştirmek istediğiniz alışkanlıklar da dahil olmak üzere hayatın her alanında sarfetmelisiniz.

Başkalarına yardım edin

En büyük başarıları her zaman kendimize saklamamalıyız. Bazen bir grup çalışması gerekebilir. Geçmişten günümüze başarılı sayılan çalışmaları incelediğinizde her zaman başkalarından yardım alınmıştır. 

Bu doğrultuda, başkalarına desteğinizi göstermek önemlidir. Bazen ufak jestler hem karşı tarafı hem de sizi mutlu edecektir. Yardım ettiğiniz kişinin tanıdık veya yabancı olması da önemli değildir. Yardımlaşmayı sürdürerek dünyayı her zaman daha iyi bir yer haline getirebiliriz.

Ne olursa olsun hep devam et

Başarısızlık herkesin deneyimlediği bir şeydir. Fakat koşullar ne olursa olsun ilerlemeye devam etmelisiniz. Başarısızlık aslında durduğun andır. Devam ettiğin sürece hedeflediğin noktaya yaklaşırsın ve başarısız sayılmazsın.

Büyük bir hedefe doğru ilerlerken yüzlerce hata yapman çok normaldir. Hiçbir başarı tek seferde gelmez. O yüzden başarılı insanların hepsi geçmişinde yüzlerce kere başarısız olmuşlardır. Başarıya götüren yolda ki en büyük kuvetleri ne olursa olsun hep devam etmeleridir.

Başarısızlığa bu gözle bakmak önemlidir. Başarısızlık anında geri dönüp bakmak ve yeni yöntemler denemek başarıyı getirecektir. Aynı yaklaşımları tekrar tekrar kullanmaktan kaçınmalı ve yeni yaklaşımlara bakıp yeni şeyler denemek için başarısızlığı bir fırsat olarak değerlendirmeli.

Kendinize dürüst olun

Çocukken çok büyük hayallerimiz vardı. Yaş almaya başladıkça ve farklı deneyimlerden geçtikçe bu hayallerimiz de değişmeye başladı. Tüm yaşadıklarımız gerçekliğimizi değiştirmeye başladı. Hayatımızın yönlendirmesini başkalarının ellerine verir olduk.

Böyle olunca heyecan duymadığımız yollarda ilerler olduk. Bu duruma düşmek istemeyiz ama düşmüş olanlarınızda çabalayarak ve çalışarak bu durumdan kurtulabilirler.

Kendi istediğiniz yoldan ilerlemek çok önemlidir. Asıl başarı başkasının yolundan gidip iyi yerlere varmak değil, kendi yolunuzdan ilerleyip tam istediğiniz noktaya erişmektir.

Açık fikirli olun

Açık fikirli olmak çok önemlidir. 

Dünyanın çok hızlı değişim gösterdiği bir döneme girdik. Çeşitli olaylar sürekli insan yaşamını etkilemekte, yeni buluşlar, fikirler farklı kişilikte insanların oluşumuna neden olmaktadır. 

Olaylar bazen ürkütücü olsa da, açık fikirli olmak ve değişimden korkmayıp ona ayak uydurmak hayatta kalabilmek, devam edebilmek için çok önemlidir. Eskiye bağlı kalıp başarı beklemek zordur çünkü başarı genelde başka insanların yardımıyla olur. Bunun için bir noktaya kadar başka insanlara ayak uydurmanız gerekecektir.

Değişikliğe açık olun ama anın kontrolünü de ele geçirmiş bulunun. Elde ettiğiniz başarı ve şeylerin de tanını çıkarmayı öğrenin.

Büyük hedefleriniz olsun

Hedefler başarının temel taşlarıdır. Onlar sizin pusulanız, yaşamda ilerlemek için yol göstericilerinizdir. Ancak bu hedefler genelde küçük olmaktadır.

Küçük hedef kurmakta bir sorun yoktur, elbette önemlidir ama bir yandan da hayal ettiğiniz en büyük şeyleri de birer hedef olarak belirlemelisiniz.

Mesela küçük bir hedef olarak ayda 2 kilo vermekten bahsedebiliriz. Büyük bir hedefte bir maraton koşmak.

Büyük hedefleriniz olduğu müddetçe harekete geçmek için çok daha iyi sebepleriniz olacaktır. Mesela önceki hedefe geri dönersek, sağlıklı bir yeme şekli, istekleri azaltma, dayanıklılığı güçlendirmek için nedenler sağlayacaktır. 

Birçok kişi yeni fikirlere gülüyor. Bu durum hem kendileri hem de sizler için pek yapıcı olmuyor. Şu anda bulunduğunuz noktaya bakıyorlar ve büyük resmi göremiyorlar. Şuan belki yürürken bile yoruluyorsunuz ama azim ve çalışmayla 40 km’lik bir maratonu koşabilecek hale gelebilirsiniz.

Onlara yanıldıklarını kanıtlayın ve hedeflerinizi sadece kendiniz için gerçekleştirin.

Doğru insanlarla birlikte olun

Doğru insanlarla birlikte olmak çok önemlidir. Çok doğru bulduğum bir laf var. “En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması kadarsınızdır.” Yani insanlar sizi olumlu veya olumsuz şekilde etkilemektedir. Karşınızdaki yapıcı biriyse siz de ona benzer ve yapıcı olursunuz. Veya pesimist biriyse de aynı şekilde siz de onun gibi her şeye sızlanıp olumsuza yönelme eğiliminde olursunuz. 

İyi veya kötü insanlar olabilir ama daha önemlisi sizi olumlu etkileyen ve harcadığınız zamana değen insanlarla birlikte olmaktır. Bu insanlar duygusal veya dolaylı, sizin hayatta başarılı veya mutlu olmanıza öncülük edeceklerdir.

Bir noktaya kadar pozitif olun

Pozitif olma felsefesini düşündüğünüzde insanlar hemen her konuda pozitif olmanız gerektiğini söyleyebilirler. Genel anlamda hayatta pozitif olmak önemliyken, ara sıra da gerçekliğe dönüp bazı şeylerin de olamayacağını kabullenmeliyiz.

Hayatta maalesef kötü şeyler olmakta. Bu hayatın bir parçası ama tüm bunlar oluyor diye hayata olumsuz bakmamıza da gerek yok.

Pozitif bakış ve gerçeklik arasında bir denge olmalı. Gerçekliği kabul etmeli ama durumlara yaklaşırken de daha pozitif olmalısınız.

Başkaları ile bağlantı kurun

Bilginin çok önemli olduğunu söylemiştik. Hayat ne bildiğinizle alakalıdır ama aynı zamanda kimlerle ilgilendiğinizle de ilgilidir.

İnsanların hayatlarınız üzerinde etkisi olduğunu zaten biliyorsunuz, bu yüzden çevreniz ne kadar geniş olursa o kadar değişim ve büyüme gösterme şansınız da artacaktır.

İnsanlara erişmek ve onlarla iletişim kurmak önemlidir. Araştırmalar insanlarla güçlü bağların yaşam beklentilerini arttırdığını göstermektedir. Güçlü bağlarınız sizi hedeflerinize giden yolda sıkıca tutacaktır ve bu esnada yardımlarıyla size destek olacaklardır.

Pişmanlıklarınızı bırakın

Pişmanlık en yıpratıcı şeylerden biridir. İzin verirseniz yıllarca peşinizi bırakmaz. 

Geri dönüp baktığınızda “Eğer” sorusunu kendinize soruyorsanız, bir pişmanlık anı oluşmuş demektir. Bırakın zaten o an ne yapılması gerektiyse yaptınız. Farklı seçimler yapmış olsaydınız, başınıza nelerin geleceğini de asla bilemezsiniz. Belki şuan ki durumdan daha kötü olacaktı. Bu yüzden geri dönüp pişmanlıklarla değil mevcut durum ve ilerisi için endişelenin.

Kendinize “eğer” sorusunu sormak yerine yaşadıklarınızdan bir ders çıkarıp ileriye daha az pişman olacağınız şekilde bakın.


Yaşamda bunlar gibi bir çok hayat dersi mevcut. Başarıya ulaşmak sadece belirli bir yönde yapılması gereken davranışlar değildir. Herkesin başarıya giden farklı yolları olabilir. 

Bu yüzden deneyimlerinizden dersler çıkarın ve kalbinizin sesini dinleyerek bu çıkarımları her bir gün ve fırsatta uygulamaya bakın.

Paylas.

Yorum Yap