Hayatınızın Yolculuğu: Dünyadan uzaya yolculuk

0

Uzaydan son haberler: Birçok turizm şirketi yakında, gidilecek yerler arasına uzayı da ekleyecek. Şaka bir yana; bu konu şuanlık uzak duruyor olsada, uzay turizmi yapan birkaç şirkette bulunmaktadır.

Bilet maliyetine ve macera anlayışınıza bağlı olarak, size çok farklı deneyimler sunmaktadırlar. Sizin için maliyeti çok yüksek olsada uzaya yolculuk yapmanızı sağlayan iki şirketten bahsedeceğim. Artık uzaydan haberleri sizden duyabiliriz…

İşte uzay yolculuğu yapabileceğiniz iki firma:

 1. WORD VIEW EXPERIENCE


  Stratosfer balonuna binmeye korkmuyorsanız ve verebilecek 75 bin dolarınız varsa, uzaya çıkmamanız için bir neden kalmıyor. 


  (+) Öncelikle gün doğmadan birkaç saat önce uzaya çıkacağınız kapsüle biniyorsunuz. Seçeceğiniz tüm koltuklar her yeri görebilmeniz için 360 derece dönebilme özelliğine sahip. Eski bir astronot olan pilotunuz sizi bilgilendirdikten sonra yükselmeye başlıyorsunuz.  (+) Saatte ortalama 17,5 km hızla bir buçuk saat sonrasında yerden 30 km yükseğe çıkmış bulunuyorsunuz. Kapsülün içinde gezinebiliyor, kokteylinizi yudumlayabiliyorsunuz. Unutmadan tuvalet ihtiyacınızı da istediğiniz anda karşılamanız mümkün.  (+) Daha sonra pilotunuz size gezegen ve takım yıldızlarını anlatıyor. Güneş doğuyor ve dünyayı bu kadar uzaktan görmenin zevkiyle düşüncelere dalıyorsunuz.

  

(+) İki saat süren bu serüven sonrası, pilotunuz balon içindeki helyumu boşaltmaya başlıyor ve yavaş yavaş dünyaya inişe geçiyorsunuz. İniş bir saat sürmekle birlikte kalkıştan tam beş saat sonra uzaya yolculuk serüveniniz tamamlanmış oluyor.

 2. XCOR AEROSPACE

  lynx-uzay-araci
  Bu sefer helyum balonu ile değil de uzay aracı ile yolculuğunuz gerçekleşiyor. Daha kısa sürecek fakat daha yükseklere ulaşabileceğiniz bu yolculuk için cebinizden 100 bin dolar çıkması gerekli.

  (+) İlk önce Lynx yörünge altı uzay uçağına binip kemerlerinizi bağlıyorsunuz. Bundan evvel tıbbi kontrol ve iki günlük eğitimden geçmiş olmanız şart.

  

(+) 1 dakika içinde ses hızını aşıyorsunuz. Artık arkanızdan bağıran birini duymanız mümkün değil. Bu hızla devam ederek yer yüzünden tam 100 km yüksekliğe kadar tırmanıyorsunuz. Yüksek hızda ilerliyor olsanız dahi bunu anlamıyorsunuz. Sadece hızlı gittiğinizi biliyorsunuz.  (+) Bir anda uzayın boşluğunda asılı kalıyorsunuz. Yerçekimi yok ve dünyadan uzaktasınız.   (+) Beş dakika sonra iniş başlıyor. Sert bir inişle dünyaya geri dönüyor ve karaya ayak basıyorsunuz. Bu yolculuk için harcamanız gereken vakit 30 dakikadır.

Birçok konuda olduğu gibi, ilk önce romanlarda daha sonra da filmlerde gerçekleşen eylemler yavaş yavaş gerçek hayata girmeye başlıyor.

Uzaya yolculukta sadece filmlerde ve romanlarda olmaktan çıkıp sivil hayata girmiş bulunmakta. Yakın gelecekte ucuzlayan maliyetlerle birlikte dünyadan uzaya yolculuk için cebinizden çıkacak paralarda azalacaktır.

Kimbilir belki yakın bir gelecekte bizde kendimizi, dünyaya her zaman baktığımız uzaklığın dışında bir uzaklıktan bakıyor olarak buluruz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap