Hayatınızı kolaylaştıracak Windows 10 kısayol tuşları!

0

Bahsedeceğim kısayol tuşlarının tümü Windows 10 içindir. Fakat çoğu kombinasyon önceki Windows versiyonlarında da çalışmaktadır. Arada sadece ufak farklılıklar olabilir.

Windows 10 tasarlanırken dokumatik ekranlar düşünülerek tasarlanmıştır. Ama geleneksel PC kullanıcıları da unutulmamıştır. Windows klavye kısayolları, bir veya daha fazla tuşa tek bir basımla birçok işlemi çok daha pratik ve hızlı yapmanızı sağlar. Aksi takdirde mouse kullanıp birkaç tıklama ile bu işlemi yapmak zorunda kalacaktınız. Gerçi kısayolları bilmeyip halen yapanlar da yok değil 🙂

Windows 10 için kullanabileceğiniz yüzlerce kısayol tuşu bulunmaktadır. Hepsini nasıl ezberleyeceğim diye düşünebilirsiniz. Fakat en sık kullandığınız 10 kısayol kombinasyonunu aklınızda tutmanız yeterli olacaktır. Kırk yılda bir kullandığınız görevi çalıştırmak için kısayol tuşu kullanmanıza gerek yoktur. İlk başta bir yere yazabilir veya unuttuğunuzda bu yazıma geri dönüp bakabilirsiniz.

En çok ihtiyaç duyulan ve en sık kullanılan Windows 10 kısayol tuş kombinasyonları:


Bilgisayarda geri alma kısayolu

En sık kullanılan işlemlerden biri yaptığınız son işlemi geri almaktır. Birçok program için bu ikili tuş kombinasyonu, yapılan son işlemi geri almak için kullanılmaktadır.

Ctrl + Z

Aynı şekilde tam tersi için geri aldığınız bir işlemi tekrar eski haline getirmek için:

Ctrl + Y

kısayol tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


Bilgisayarı uyku moduna alma klavye kısayolu

Bilgisayarı uyku moduna almak için özel bir tuş kombinasyonu yoktur ama Windows 10 kullanıcıları için birkaç tuşa basarak bunu sağlayabilirsiniz. Sırasıyla “Windows > X > U > S” tuşlarına basarsanız Windows hemen uyku moduna geçiş yapacaktır.

Ayrıca uyku modu değil ama bekleme ekranına almak isterseniz de aşağıdaki kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. En azından ekran başında değilken PC’nizi açık bırakmak yerine bekleme ekranına almak önemlidir. Tanımadığınız bir kişi şifrenizi bilmediği müddetçe bekleme modundaki bilgisayarınızı açıp işlem yapamaz.

Windows + L


Kısayol hesap makinesi açma

Bunun için özel bir kısayol tuşu yoktur. Ama yapacağınız ufak bir işlem sonrası hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Öncelikle hesap makinesini görev çubuğuna sabitleyip en sol başa sürükleyin.

İlk sırada bulunan hesap makinesini aşağıda belirttiğim kısayol tuş kombinasyonu ile açabilirsiniz. Belirttiğim kısayol tuşunun anlamı görev çubuğunda bulunan 1. Uygulamayı açmaktır. Aynı şekilde 2,3,4 ve sonraki sıralamalar için sırasıyla windows + 2-3-4 kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

Windows + 1


Tüm öğeleri seç

Kısacası tüm öğeleri seçmek için kullanılır. Bir klasör içerisinde bu kısayol tuşu ile tüm öğeleri seçebilirsiniz. Çok fazla dosya içeren bir klasörde tüm dosyaları uzun uzun seçmek yerine bu tuş kombinasyonu ile saniyesinde seçebilirsiniz. Ayrıca office word veya bazı uygulamalarda tüm yazılı metinleri seçmek için de kullanılır.

Ctrl + A


Kopyala

Her hangi bir dosya veya vurgulanan öğeyi (yazı, resim, vb) kopyalamaya yarar.

Ctrl + C


Kes

Her hangi bir dosya veya vurgulanan öğeyi (yazı, resim, vb) kesmeye yarar. Bunun kopyalama ile tek farkı seçtiğiniz dosya veya vurgulanan öğe diğer tarafta yok olacaktır. Kesmenin amacı A yerinden alıp B yerine yapıştırmaktır.

Ctrl + X


Yapıştır

Ctrl + C  ile kopyaladığınız veya Ctrl + X ile kestiğiniz dosya veya vurgulanan öğeleri (yazı, resim, vb) yapıştırmanızı sağlar. Bir web sitesinde her hangi paragraftan bir alanı seçip Ctrl + C yapıp Word dosyasında Ctrl + P kısayolunu kullanırsanız web sitesinde seçim yaptığınız tüm yazılar Word dosyasına aktarılacaktır.

Ctrl + P


Mevcut uygulamayı kapatmak

Şuan kullanmakta olduğunuz uygulamayı kapatmak için basit ve hızlı bir kısayol tuşu. Bazı durumlarda Ctrl + F4 tuşu çalışmayabilir. Bunun nedeni F1 – F12 tuşlarınızın üzerindeki simgeleri kullanacak şekilde ayarlı olmasıdır. Ses kısma, açma, müziği ileri alma gibi… Bu gibi bir durumda Ctrl + Fn + F4’e basmanız sorunu çözecektir veya F1-12 tuşlarının fonksiyon olarak kullanımını kapatabilirsiniz.

Ctrl + F4


Açık uygulamalar arasında gezinmek

Aynı anda Chrome, Word, Fotoğraf Görüntüleyici açık olduğunu farz edersek aşağıdaki kısayol ile bu açık uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Çok fazla kullanılan bir kısayol tuşudur.

Alt + Tab


Seçili dosyayı kalıcı olarak silmek

Seçip sildiğiniz dosyalar çöp kutusuna taşınır. Daha sonra kalıcı olarak silmek için ayrıca çöp kutunuzu boşaltmanız gerekir. Bu ikinci işlemi yapmadan her hangi bir dosyayı tek seferde kalıcı olarak silmek istiyorsanız aşağıdaki kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Çok önemli bir noktaya dikkat çekmek isterim. Bazen alışkanlık, vs dolayı istemediğiniz dosyaları kalıcı olarak silebiliyorsunuz. Benim başıma birkaç defa geldi. Daha sonra bu dosyaları geri alamadığınız için bu kısayol tuşunu kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Shift + Delete


Masaüstünü göster veya sakla

Masaüstünde bulunan bir dosyaya erişim sağlamak istiyorsunuz ama ekranda açık şekilde bulunan 5,6 adet uygulama mevcut. Bütün uygulamalar tek tek kapatıp masaüstünüze ulaşmaya çalışmak yerine aşağıdaki kısayol kombinasyonunu kullanarak tek bir hareketle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı yolu tekrar kullanarak ekranınızı eski haline getirebilirsiniz.

Günümüzde aynı anda birçok şeyle uğraştığımız için bu kısayol tuşunu kullanmak size büyük fayda sağlayacaktır.

Windows + D


Tüm açık uygulamaları simge durumuna küçültmek

Yine Windows + D ile benzer görevde kullanabileceğiniz ayrı bir tuş kombinasyonu. Burada diğerinin aksine tüm uygulamalar simge durumuna küçülmektedir. Tekrar aynı tuşa bastığınızda değişen bir şey olmayacaktır ve tüm pencereler simge durumunda kalmaya devam edecektir.

Windows + M


Windows ekran döndürme kısayolu

Windows 10 güncel versiyonlarında kullanılmıyor ama eski versiyonlar için işinize yarayabilecek kısayol tuş kombinasyonu aşağıdaki gibidir.

Ctrl + Alt + yön tuşları (sağ, sol, yukarı ve aşağı oklar)


Aklıma hızlıca gelen ve benimde en sık kullandığım Windows kısayol tuşlarını sizlerle paylaştım. Sizin ihtiyacınız olan veya benim atladığım bir kombinasyon varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap