Hafızanızı Güçlendirmek İçin 8 Etkili Yol

0

Hafızanızdan yeteri kadar verim alamıyor musunuz? Sık sık bir şeyleri unutuyor ve hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Tüm bunlara neden birçok sebep olabilir. Fakat hafızanızı güçlendirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İşte hafızanızı güçlendirmek için 8 etkili yol:

 1. Yeterli uykuyu aldığınıza emin olun
  iyi-bir-uyku
  Yoğun yaşantısı olan insanlar her zaman yeterince uyuyamazlar. İyi uyuyamamak da kavramsal yeteneklerimizi olumsuz etkiler ve bu durum hafızamızı gerektiği gibi kullanmamıza engel olur.
  Günlük olarak 7-9 saat arası uyku normal bir insan için yeterlidir. Yetersiz uykunun birçok şeye olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler arasında hafıza kaybı gibi konularda mevcuttur.
  Güçlü bir hafızaya kavuşmanın yollarını arıyorsanız, ilk etapta günlük minimum 7 saat uyuyacaksınız.
  Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 17 şey!
  Uyumak İstiyorum: Nasıl Daha İyi Uyurum
 2. Spor yapın, hareketli olun
  sabahlari-enerjik-kalkmak
  Spor yapmanın etki etmediği bir yer yoktur. Enerjinizi yükseltir, mutluluk verir, sağlıklı olmanızı sağlar. Bunun yanında hafızanızı güçlendirmek için de oldukça etkilidir. Spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve beyne taşınan oksijen ve hayati besinlerin miktarı artar. Buda beynin daha verimli çalışmasını sağlar ve hafızanızı kuvetlendirir.
  Haftada 4 gün 20-30 dakikalık koşu veya iki günde bir 30 dakikalık egzersiz programı sizi zinde tutmaya yetecektir.
 3. Aralar verin
  Bir işe yoğunlaştığınızda saatlerce onun başında kalmak öğrenmenizi zorlaştıracaktır. Belli bir süre sonra öğrenme kapasiteniz yavaşlayacaktır ve siz devam ettikçe veriminiz düşmeye başlayacaktır.
  Beyninizin dinlenmeye, aralar vermeye ihtiyacı vardır. Uzun bir yürüyüş gibi düşünebilirsiniz. Uzun bir yolu alırken her saat başı 2-3 dakikalık dinlenme molaları veririz. Aynı şeyi çalışırkende uygulayın. Saat başı 2-3 dakikalık aralar verin ve kahve içmeye, nefes almaya, arkadaşlarınızla sohbet etmeye çıkın.
 4. Beyin egzersizleri yapın, beyninizi zorlayın
  İşleyen demir pas tutmaz. Çalışan beyin de unutmaz. Beyninizi yorucu, geliştirici egzersizler yapabilirsiniz. Puzzle çözün, sudoku oynayın, satranç veya go oyunu oynayın, matematik, geometri testleri çözün ve bol bol kitap okuyun.
 5. Sağlıklı beslenin
  saglikli-beslenmek
  Spor nasıl her şeye faydalıysa, sağlıklı beslenmekte tüm hayatı olumlu şekilde etkilemektedir.
  İşlenmiş ve hazır gıdalar her şekilde vücut sağlığınızı kötü yönde etkiler. Beyinde bu olumsuz etkilerden nasibini alır ve tam verimli çalışamaz.
  Özellikle omega 3 içeren besinler ve anti oksidan açısından zengin gıdalar hafıza güçlendiren besinler/yiyecekler arasındadır.
  Hafıza güçlendirici besinler dediğimizde aslında en başta balık, ceviz, bitter çikolata, ıspanak, kereviz, yaban mersini gibi omega 3 ve anti oksidan içeren besinleri sıralayabiliriz.
 6. Meditasyon yapın
  evde-meditasyon
  İş stresi, sağlık sorunları, ödenecek kira ve faturalar, dengesiz arkadaşlar veya sevgili gibi dikkatinizi toplamanızı engelelyici kişiler ve olaylar hafızanızı etkin kullanmanızı önlemektedir. Kafanızda bir sürü şey varken odaklanmanız ve dikkatli olmanız zorlaşır.
  Bu dikkat dağıtıcıları bir nebze engellemek için düzenli meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon ile odağınızı basitleştirip gereksiz düşüncelerden kurtulun ve hafızanızı kuvetlendirin.
  Meditasyon nedir? Evde meditasyon nasıl yapılır?
  Her gün meditasyon yapmanız için 10 neden
 7. Akılda tutmak istediğiniz konuyu sürekli tekrarlayın
  Akılda tutmak istediğiniz konuyu defalarca tekrarlarsanız, geçici hafızanızdan kalıcı hafızaya bilgiler aktarılacaktır.
  Uzun süre kullanmadığınız bilgiler hafızanızdan sırasıyla silinmektedir. Bunu engellemenin bir yolu yoktur. Ancak unutmak istemediklerinizi belli aralıklarla tekrarlarsanız hafızanızı güçlendirip taze tutabilirsiniz.
  Önemli, unutmak istemediğiniz konuları tekrarlamayı beyin egzersizi olarak uygulayabilirsiniz.
 8. Öğrendiklerinizde seçici olun
  Bir başka önemli nokta ise öğrendiğimiz konuları kısıtlamaktır. Beyin bir bilgisayar gibidir. Belli bir kapasitesi vardır. Siz gereksiz şeylerle doldurursanız, önemli konulara yer kalmayacaktır. Ayrıca ne kadar kalabalık olursa aynı oranda kafa karışıklığına sebep olacaktır.
  Bu yüzden okuduğunuz kitap, dergi ve gazetelerde, izlediğiniz film ve dizilerde, oynadığınız oyunlarda, kullandığınız uygulamalarda mutlaka seçici olun. Faydasız ve boş şeylerden uzak durun.

Ek olarak yeni bir bilgiyi öğrenmek için en uygun zaman dilimi sabah saatleridir. Sabah uyandığınızda zihniniz berraktır. Henüz günlük ıvır zıvırlarla dolmamıştır. Bazen tüm gece bir sınava çalışırsınız fakat sabah hiçbir şey aklınızda kalmamıştır. Sabah kısa bir tekrar yaparsınız ve sınav esnasında sabah okuduklarınız aklınıza hemen gelir. Bu bir tesadüf değil sabah sakin kafayla tekrarlanan şeyler daha çabuk öğrenilir…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap