Günlük Yaşamda Daha Fazla Hareket Etmenin 10 Yolu

1

Egzersiz için zaman ayıramıyor olabilirsiniz. İş yoğunluğu, sosyal yaşam, ev işleri, vs derken bir bakmışsınız egzersiz yapmak için zaman kalmamış. Bu durum sizi rahatsız edebilir, egzersiz yapmamaktan dolayı pişmanlık duyabilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için spor salonuna gitmeden veya evde egzersiz yapmaya başvurmadan daha fazla hareket etmeniz için bazı ipuçlarından bahsedeceğim.

Egzersiz için daha sonra çalışırım yaklaşımı hiçbir zaman işe yaramamaktadır. Aklı başında kalabilmek, sağlık ve gücünüzü koruyabilmek için egzersiz yapmak için günümüzün dışında zaman ayırmak gerekiyor. Vücudunuzun hareket etmesini sağlamak için gün ve hafta boyunca birkaç bonus aktivite yapabilirsiniz. Bu aktiviteler sizi zinde tutmaya yetecektir.

İşte yoğun programınızdan daha fazla zaman ayırmak zorunda kalmadan günlük yaşamda daha fazla hareket etmenin 10 yolu.

 1. Asansör veya yürüyen merdivenleri kullanmayı bırakın, bacaklarınızı çalıştırın
  Bu öneriyi defalarca duyduğunuza eminim. Ama en basit şekilde kalp atışınızı hızlandırmak, bacaklarınızı kuvetlendirmek ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için zorlanmadan uygulayabileceğiniz bir eylem olarak bacaklarınızı kullanmak en basit yöntemlerden biridir.
  İlk başta zor geliyorsa sadece inerken merdiven kullanabilirsiniz. Sonrasında kuvvet kazandıkça yukarı katlara çıkarken de merdiven kullanmaya başlayabilirsiniz.
  Kendinizi zorlamayın. Yorulduğunuz anda kalan katlar için asansör kullanabilirsiniz. Kondisyon kazandıkça inip çıktığınız kat sayısı da artacaktır. İlk başlarda kendinizi zorlayıp eylemi korkunç bir hale getirmenize hiç gerek yok.
  Ayrıca merdivenleri ikişer ikişer çıkmakla kalp hızınızı daha çok arttırabilir ve güzel bir kondisyon kazanabilirsiniz.
 2. Toplantılarınızı yürüyerek yapın
  Eğer evden çalışıyor ve bir ekrana bakmak zorunda değilseniz, ufak toplantılarınızı kulaklığınızı takıp sessiz bir rotada yürüyüş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Yürümenin zihin açtığını hepimiz biliyoruz. İnsan yürürken çok daha iyi düşünebilmektedir.
  Bu noktadan baktığınızda yürüyerek yapılan toplantı hem daha iyi sonuçlanacaktır hem de sağlığınız açısından size oldukça faydalı olacaktır.
  Veya ofiste çalışıyorsanız da yine ufak katılımlı toplantılar için ekip arkadaşlarınızla birlikte yürüyüş yaparak toplantıyı gerçekleştirin. Birlikte yürümek, ekip bağlarını güçlendirecektir ve hatta daha iyi fikirlerin oluşmasını sağlayacaktır. Araştırmalar yürümenin yaratıcılığı arttırdığını ve zihinsel keskinliği geliştirdiğini göstermektedir.
 3. Denge topunda oturun
  Sürekli değil ama günün bazı dönemlerinde sandelyenizden uzaklaşıp denge topunda oturarak çalışabilirsiniz. Bu, sırt ağrısına yardımcı olacak ve duruşunuzu iyileştirmeye yardım edecektir. Denge topunun üzerinde otururken boynunuz, pelvisiniz ve omurganızı hafif hareketlerle egzersiz yapabilirsiniz.
 4. Arabanızı uzağa park edin
  Yine en basit egzersiz yollarından biri de işe yürüyerek gitmektir. Eğer iş yeriniz yürüme mesafesinde değilse bunun çözümü de arabanızı iş yerine uzak bir noktaya park edip kalan yolu tempolu şekilde yürüyerek tamamlamaktır. Toplu taşıma kullanıyorsanız da daha uzak bir durakta inebilirsiniz. Tempolu yürüyüş yapabileceğiniz en iyi egzersiz türüdür. Hem bedava hem de oldukça sağlıklıdır. Bir süre sonra yürüyüş mesafesi az gelmeye başlayacaktır ve arabanızı iş yerinize daha uzak park ettiğinizi fark edeceksiniz. Kimbilir belki bir gün gaza gelip tüm yolu yürüyerek kat edebilirsiniz. Neden olmasın?
 5. Evcil hayvan beslemek
  Evcil hayvanınızla vakit geçirirken yine kalori yakmaya devam edeceksiniz. Özellikle köpeğiniz varsa günde iki defa gezdirmek sizin için çok yararlı olacaktır. Evcil hayvan besleme şansınız yoksa belki komşunuzun, arkadaşlarınızın evcil hayvanlarını gezdirmek için gönüllü olabilirsiniz. Eğer yakınlarda barınak varsa oradaki hayvanlarla da ilgilenebilirsiniz. Sonuçta bir şeyi istedikten sonra elde etmek için gerekenleri yaparsanız, o şeyi elde etmiş olursunuz.
  Hem güzel bir dostluk kuracak, hem de size hareket katmasından dolayı gerekli egzersizleri tamamlamış olacaksınız.
 6. Dans edin
  Mobilyaları kenara çekin ve kendinizi enerjik hissettiğiniz anlarda müziği açıp rastgele hareketlerle dans edin. Veya yemek yaparken, temizlik yaparken ya da çamaşır asarken dans ritimleri ile eyleme eğlence katın. Dans etmek de diğer aktiviteler gibi kalori yakan bir eylemdir. Aynı zamanda eğlencelidir. Kalori yakmak yanında denge ve koordinasyon üzerinde de oldukça etkilidir. Bu eylemi çocuklarınızla da yapıp işi sağlıklı ve eğlenceli bir noktaya taşıyabilirsiniz.
 7. Oyun gecenizi değiştirin
  Yaş ilerledikçe oyun tercihlerimizde hareketsiz olmaktadır. PC veya konsol oyunları, oturduğunuz yerden takip ettiğiniz kutu oyunları yerine twister, ip atlama, saklambaç, limbo, vs gibi oyunları tercih edin. Her gün yapmayın tabi ki ama haftanın 1 gününde bunlara yer verin. Küçük yaşlarda sokaklarda ne kadar hareketli olduğunuzu, neler oynadığınızı düşünün ve o günlere geri dönün. Hem eğlenerek hem de sağlık kazanarak bir taşla iki kuş vurun.
 8. TV izlerken egzersiz, esneme yapın
  TV karşısında hareketsiz yatmak yerine, haberleri veya magazin izlerken ayakta esneme ve ufak egzersizler yaparak sağlığınızı koruyun. Bir dizi izlerken koşu bandında hafif tempo yürüyün veya bisiklet çevirin. Yapabileceğiniz birçok şey mevcut. Size hitap edecek yolu bulun ve uygulayın.
 9. Bol su için
  Bol su içmek demek bol lavaboya gitmek demektir. Suyun faydalarını saymaya gerek yok. Ama bunun yanı sıra gün içinde lavaboya giderek gününüze hareket katabilirsiniz. İş yerindeyseniz de lavaboya giderken farklı yollar deneyin. Hep aynı güzargahı kullanmayın. Hatta birkaç lavabo varsa size uzak olanı tercih edin. Bu konularda üşengeçlik göstermeyin ve kendinizi her zorladığınızda bunun size sağlık olarak döneceğinin farkına varın.
  http://www.nasilyapariz.com/sabah-uyandiginizda-icilen-suyun-8-sasirtici-faydasi/
 10. Alışveriş için markete, mağazaya gidin
  Günümüzde birçok uygulama ile oturduğumuz yerden siparişler verebiliyoruz. Zaten hareketsiz bir toplum olduk, buna ek alışverişlerimiz içinde parmak dışında bir şeyimizi kıpırdatmıyoruz. Acil anlarda, dışarı çıkamayacağınız durumlarda kullanmanız verimli olacaktır fakat bunun dışı anlarda alışveriş için zaman ayırın. Reyonları gezin, kıyafetleri deneyin. Hem kafanızı rahatlatacaktır hem de hareketten dolayı sizin sağlıklı olmanıza sebep olacaktır.

Umarım bu fikirler gün boyunca biraz daha kalkmanıza ve daha fazla hareket etmeniz için sizi motive edecektir ve ilham verecektir.

Bir rutini oluşturmak ve sürdürmenin ne kadar zor olacağını biliyorum ve sizi zorlayacağını da tahmin edebiliyorum. Ama en azından yapabildiğiniz süre boyunca yukarıda saydıklarımdan birkaçını gerçekleştirirseniz size oldukça faydalı olacaktır.

Küçük başlayın. Bir anda hepsini yapmaya gerek yok. En kolay gelen ile başlayın ve devam ettirmeye çabalayın. Sizin de hareket etmek için paylaşmak istediğiniz ipuçları varsa, lütfen paylaşınız…

Paylas.