Günlük Hayatta Yanlış Yaptığımız 5 Şey

0

Günlük hayatta doğru yaptığımızı sandığımız fakat yanıldığımız birçok şey vardır. Bize fayda sağlayacağını düşünüp aslında doğru olmayan davranışlar.
Bunlardan en çok tekrarladığımız davranışları sizlere sıralayacağım…

Günlük Hayatta Yanlış Yaptığımız 5 Şey

 1. Nefes Almak
  Gün içerisinde en çok yaptığımız, hiç durmadığımız bir şey varsa; oda nefes almaktır. Aslında yanlış nefes almak diye bir şey yoktur fakat daha efektif nefes alıp verişimiz sayesinde günlük aldığımız oksijen miktarını arttırıp daha enerjik olabiliriz.
  Doğru Nefes Alma Taktikleri başlıklı blog yazımda, nasıl daha efektif nefes alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  İşin aslı diyaframdan almaktır. Aynen bebekken yaptığımız ve büyüdükçe vazgeçtiğimiz gibi! Bebekler alabiliyorsa, sanırım bizlerde tekrar doğru şekilde nefes alabiliriz…
 2. Diş Fırçalamak
  Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiği konusunda birçoğumuz yetersiz kalmaktadır. Normal olarak orta sertlikte bir fırçayla, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere dişlerimizi fırçalamalıyız.
  Genelde kahvaltıdan sonra dişlerimizi fırçalarız. Fakat doğru olanı kalkar kalmaz fırçalayıp kahvaltıya bir süre sonra başlamak olacaktır. Ve diş fırçaladıktan sonra ağzımızı çalkaladığımızda diş macunundan gelen fayda da suyla birlikte lavobaya gitmektedir.
  Yapmamız gereken sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatarken dişlerimizi fırçalamak. Bunun yanında belki ağzımızı üç, beş defa çalkalamaktansa, bir kere çalkalamaktır.
  Diş fırçalama ile ilgili detaylı bilgiyi Doğru Diş Fırçalamak İçin Neler Yapmalıyız başlıklı blog yazımdan öğrenebilirsiniz.
 3. Sandalyede Oturuş Şeklimiz ve Ayakta Duruş Pozisyonumuz
  Ayakta dururken ve sandalyede otururken mutlaka dik durmalıyız. Sandalyede belimizin arkasında da mutlaka bir destek olmalıdır. Yoksa belimize yük biner ve yakın gelecekte sırt ve bel ağrıları çekebiliriz.
  Doğru pozisyonları uygulamalı, vakit buldukça da vücut kaslarımızı güçlendirici egzersizler yapmalıyız.
 4. Ellerimizi Yıkamak
  Hastalıkların çoğu mikroplu yerlere dokunup sonra o mikropları vücudumuza almakla geçmektedir. Bunu önlemenin en temel yolu ise ellerimizi sık ve doğru şekilde yıkamaktır.
  Detaylı ve doğru şekilde ellerinizi nasıl yıkamanız gerektiğini Hijyenik El Yıkamak İçin 5 Adım başlıklı blog yazımda bulabilirsiniz.
 5. Klavye Kullanımı
  Muhtemelen klavyemizin altında bulunan kulakçıkları hepimiz açıyoruzdur. Klavyeyi bize doğru eğimli hale getirerek daha rahat yazabileceğimizi düşünüyoruz. Aslında bu davranış hiçte ergonomik değildir ve rahatlatmak yerine daha da rahatsızlık vermektedir.

Hayatta doğru bildiğimiz ama aslında yanlış olan birçok konu vardır. Önemli olan yanlış olduğunu öğrendikten sonra bu davranışlarımızı düzeltmektir. Yukarıda size en sık yaptığımız hataları sıraladım. Bu davranışları düzeltirsek, hayatımızda daha iyiye gidecektir.

Sizinde önceden doğru bilip sonra yanlış olduğunu anladığınız davranışlarınız oldu mu? Varsa bizimle paylaşabilirsiniz

Paylas.

Yorum Yap