Gün İçi Verimliliğinizi Arttıracak 8 Sabah Ritüeli

0

Erken kalkan yol alır.

Bu yüzden sabah erken uyanan insanlar güne avantajlı başlarlar. Erken kalkıp güneşin doğuşunu izlemek tabiki bir işe yaramayacaktır. Güne hazırlanmanız gerekmektedir.

İşte size başarılı olmuş sabah insanlarının her gün tekrarladığı 8 rutin. Bu rutinleri uygulayarak kendinizi güne çok daha iyi hazırlayıp verimliliğinizi arttıracak ve neticesinde daha başarılı olacaksınız.

 1. Uyanılması gereken saatten 1 saat erken kalkmak

  Öncelikle her şey erken uyanmakla başlar. Çünkü bazı şeyleri yapabilmek için zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu zamanı her zamanki kalkış saatinizden 1 saat erken uyanıp kendiniz için oluşturabilirsiniz.
 2. Egzersiz yapmak

  Günün geri kalanında gerekli enerjiye sahip olabilmek için sabah egzersizi çok önemlidir.
  Metabolizmanız hızlanır, kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Bu sayade yapacaklarınızı tamamlamak için gerekli enerjiyi sağlamış olursunuz.
  Çok ağır spor yapmanıza gerek yoktur. Yoga, stretching(esneme), yürüyüş veya basit fitness egzersizleri yapabilirsiniz.
 3. Temiz hava

  Oksijen yaşam kaynağımızdır. Sabah uyanmamızla birlikte ciğerimize çekeceğimiz bol oksijen, vücut ve zihnimize iyi gelecektir.
  Balkona çıkıp temiz havayı içimize çekebilir veya yakınlarda yeşil alan bulunuyorsa kısa bir yürüyüş yapılabilir…
 4. Yapılacak listesi oluşturmak

  Gün içinde ne yapacağımızı bilirsek daha verimli çalışabiliriz. Bu yüzden çalışma temposuna başlamadan önce gün içinde neler yapacağımızı listelemeliyiz. Listedeki maddeleri de sırasıyla tamamlayıp yapılması gereken tüm işleri bitirebiliriz.
  Bu sayede verimli bir gün geçirip akşam rahat bir şekilde kafamızı yastığa koyabiliriz…
 5. Sağlıklı bir kahvaltı

  Günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Güne nasıl başlarsan öyle gidecektir. Güne enerji dolu ve sağlam bir zihinle başlamak için çok iyi bir kahvaltı yapmalısınız. Sabahtan enerji deponuzu doldurun ki gün içinde zorlanmayın.
 6. Güzel bir kahve ve beyin jimlastiği

  Erken kalkmanın size sağladığı bir lükste sabah işinizin başına geçmeden önce, büyük bir keyifle kahve içmektir.
  Sabah kalktınız. 20 dakika egzersiz yapıp duşunuzu aldınız. Ciğerinizi temiz hava ile doldurup güzelde bir kahvaltı edip işe doğru yol alıyorsunuz.
  İş yerinize yakın olan güzel bir yerde oturup güzel bir filtre kahve, önünüzde not defteri. Kahveyi yudumlayıp aklınıza gelen düşünceleri, fikirleri not alıyorsunuz. Büyük fikirler zevk alırken gelirmiş. Belki sizinde gelecektir.
 7. Güler yüzlü olup tanımadığınız insanlara gülümsemek

  Mutluluk bulaşıcıdır. Gülümsemek pozitif düşüncelerinizi etrafınızda ki kişilere yayacaktır. Siz gülümsedikçe rahatlayacak ve çevrenizdekilere de enerji vereceksiniz. Hayatta en güzel şey gülümsemektir.
 8. Çalışmadan önceki hazırlık

  Çalışma masanıza oturun. Etrafınıza bir bakının. Her şey yerli yerinde mi? Gereksiz bir şey var mı? Daha sonra eski veya işe yaramayan kağıt parçalarını, gazete ve dergileri kaldırın. İhtiyaç duyduklarınızı göz önüne alın ve diğerlerini çekmeceye atın.
  Dikkatiniz dağılmadan en verimli şekilde çalışmaya hazır olun…

Sabah uyanıp tekrarlayacağınız bu rutinlerle artık günlerinize mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz. 8 maddenin hepsini de tamamlamanıza gerek yoktur. Siz kendinize uygun gördüklerinizi yapabilirsiniz. Eksik kalan bir maddeyi ekleyebilir veya beğenmediğinizi çıkartabilirsiniz.
Tabiki erken kalkmak, güzel bir kahvaltı ve yapılacak listesi şart =)

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap