Gün İçerisinde Stresinizi Azaltacak 12 Yöntem

2

Öncelikle, stressiz bir yaşam veya ortam yoktur. İnsan her an kendine stres yaratacak bir şeyler üretebilir. Ancak stressiz anlarımız da bulunmaktadır ve bunları kullanarak günlük bazda stres seviyemizi düşürebiliriz.

Bir problemle karşılaştığımzda ve çözüm bulmakta zorlandığımızda stres seviyemiz yükselir, endişe duymaya başlarız, sinirleniriz veya üzülürüz. Tüm bunları aşmak için bazı yöntemler vardır ve bu yöntemlerle yükselen stres seviyemizi dengede tutabiliriz.

Stresimizi Düşürmek için Anlık Çözümler

Kendinizi stres altında hissettiğinizde aşağıdaki yöntemlerden uygulayabileceklerinizi yaparak kaygı seviyenizi düşürebilir ve biraz rahatlayabilirsiniz…

 1. Yürüyüşe Çıkın

  Stresli anlarda yapabileceğiniz en iyi eylem yürüyüşe çıkmaktır. Yürürken kafanızdaki probleme tüm açılarıyla bakabilir ve sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanında yürüyüş yaparak sizi iyi hissettirecek olan endorfin salgılamış olursunuz.

  Günlük yapılan 30 dakikalık yürüyüşlerin anti-depresan kullanıldığında hissedilen rahatlığı sağladığı kanıtlanmıştır.
 2. Meditasyon Yapın

  Sakinleşmek için meditasyon yapabilirsiniz. Sadece gözlerinizi kapatın ve derin derin nefes almaya başlayın. Sadece nefes alıp verişinize odaklanın. Kafanızdan düşünceleri sıyırmak için nefes alıp verişinizi sayabilirsiniz. Bu şekilde devam edebildiğiniz kadar ileri gidin. Sonunda rahatlamış bir şekilde gözlerinizi açacağınızı garanti edebilirim.
 3. Sevdiğiniz Bir Müziği Dinleyin

  Beynimizi kandırmak çok kolaydır. Beynimizde birçok iyi ve kötü anı kayıt altındadır. Eski sevgilinizi hatırlatan bir eşya gördüğünüzde üzülürsünüz veya çok mutlu bir anda dinlediğiniz bir müziği duyduğunuzda neşelenirsiniz. Hatırlatıcı şeyler sizin duygu yoğunluğunuzu etkilemektedir. Stresli bir andayken en mutlu gününüzde dinlediğiniz bir müziği tekrar dinleyin ve o günü düşünmeye başlayın. Bir anda gülümsediğinizi ve mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.
 4. Çikolata ve Şarap

  Aynı yürüyüş gibi çikolata ve şarapta mutluluk hormonu salgılamaktadır. Her zaman olmaz ama stresli bir gün sonunda eve geldiğinizde bir bardak kırmızı şarap ve birkaç parça bitter çikolata ile gecenin kalan kısmını stressiz ve güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Odağınızı Değiştirin

  Uzun süredir çözemediğiniz bir problem varsa, bir kenara bırakın. Bazen stres altındayken çok ufak bir ayrıntıyı kaçırarak basit bir sorunu büyük bir hale getirebiliyoruz. O yüzden bir süreliğine işinizi bırakın ve başka şeylere odaklanın. Video izleyin, bir şeyler okuyun, fotoğraf bakın. İşinizden uzaklaşıp biraz rahatlamanız size iyi gelecektir.
 6. Hayatınızdaki Bazı Şeyleri Kontrol Altına Alın

  Daha önceki öneriler anlık stres seviyenizi azaltacak etkili çözümlerdir fakat hayatınızın geneline bakıldığında stressiz bir yaşantıya doğru götürmez sizi. Stressiz bir yaşam için hayatınızı kontrol altına almalısınız. Beklenmedik problemleri azaltmalı, her şeye bir alternatif üretmelisiniz. Mesela bütçenizi düzenlemeli, egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli, sosyal yaşantınızı sıklaştırmalısınız. Ek gelir elde edebilir, daha çok seyahat edebilir veya hobiler edinebilirsiniz.
 7. Yapılacak Listesi Oluşturun

  Gününüzü en iyi organize etme şekli yapılacak listesi oluşturmaktır. Böylece gün içinde hiçbir şeyi kaçırmamış olursunuz. İnsan en çok bir şeyleri tamamladığında mutlu olur. Sizde yapılacak listesi oluşturup maddeleri birer birer tamamladığınızda mutluluk seviyenizi yükseltecek ve bir şeyi kaçırmadığınızdan stresten uzaklaşacaksınız.
 8. Sağlıklı Bir Vücut Daha Az Stres Demektir

  Sağlıklı bir vücut tüm yaşam kalitenizi yükseltecektir. Yükselen yaşam kalitenizle birlikte size stres yaratan etkenler de azalacaktır. Sağlıklı beslenip egzersiz yaparak bunu sağlayabilirsiniz.
 9. Yoga Yapın

  Meditasyon gibi haftada 2 gün yapacağınız yoga vücudunuzu sağlıklı tutacaktır ve stresinizi dengede tutmanız için size yardımcı olacaktır. Gergin bir vücut sizi rahatsız eder. Yoga ile gevşeyecek ve daha rahat olacaksınız.
 10. Düzenli Uyku

  Sağlık için en önemli şey beslenmedir. Daha sonra uyku, egzersiz gelmektedir. Gün içinde gerekli enerjiyi sağlamak için mutlaka çok iyi bir uyku uyumanız gerekmektedir. Aksi halde yorgun, agresif olursunuz. Dikkatinizi toplayamazsınız ve her geçen dakika stresiniz artarak ilerler. Stresten uzak durmak istiyorsanız, mutlaka çok iyi bir uyku sağlamalısınız.
  Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 17 şey!
  Uyumak İstiyorum: Nasıl Daha İyi Uyurum
 11. Doğayla Bağ Kurun

  Tüm canlıların yaşam alanı doğanın içidir. Biz insanlar olarak şehirleştik, sanayi ile gelişmeye başladık ama bunun dezavantajı olarak mutsuzluğumuzu arttırdık. Kendi ürettiğimiz ürünlerle mutsuz oluyoruz. Her yeni çıkan şey bize mutsuzluk vermeye devam ediyor.

  Bazen elektronik aletlerden uzakta sadece kitap okuyup yazabileceğimiz, bol bol yürüyüş yapıp dinlenebileceğimiz ve en önemlisi düşünebileceğimiz bir yerlere gitmeliyiz. Bu kaçamakları ayda bir veya iki defa tekrarlamalıyız. Bu sayede gerçekle bağımızı sağlamlaştırıp nereye ait olduğumuzu anımsarız ve geri döndüğümüzde yapay şeyleri çok fazla kafamıza takmayız.
 12. Kendiniz İçin Bir Şeyler Yapın

  Son olarak kendiniz için bir şeyler yapın. Kişisel gelişiminize ve eğlencenize odaklanın. Daha önce hiç yapmadığınız bir şey yapın ve rahat ortamınızdan kurtulun. Yeni yerlere gidin, yeni bir kitap okuyun, yeni tatlar deneyin.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

2 yorum

 1. Aaa evet odağı değiştirmek çok etkili oluyor.
  Bazen 2 saat uğraştıktan sonra 10 dakka ara veriyorum ve geldiğimde çözüyorum 🙂

Yorum Yap