Grip nedir? Grip nasıl geçer?

0

Soğuk havalarla birlikte sıkça görülmeye başlayan grip çoğunlukla 1, 2 haftalık doğru bir tedaviyle atlatılan bir sağlık sorunudur. Grip nasıl geçer? Yukarıda bahsettiğim gibi 1, 2 haftalık doğru bir tedaviyle kolayca atlatabileceğiniz grip; çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi düşük olan kişiler için tehlikeli olabilmektedir. Bu kişiler gribe yakalanmamak için gerekli önlemleri almalı ve aynı zamanda grip olmaları durumundaysa sıkı bir doktor kontrolüne girmeleri gerekir. 

Sizlere gribin ne olduğunu, neden olduğunu, grip belirtilerini, gribin nasıl bulaştığını, grip olmamak için neler yapabileceğinizi ve grip nasıl geçer konularını aktaracağım.

Gribal enfeksiyon nedir?

Gribal enfeksiyon; yüksek ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, halsizlik ve bitkinlik, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetlere sebep olan ve genellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bir solunum yolu enfeksiyonudur. Gribal enfeksiyona sebep olan etken grip yani influenza virüsleridir. Bu virüse maruz kalan kişi virüsün burun, boğaz veya akciğerlere yerleşmesi sonucu hastalığı kapmış olur. Bu virüsler vücuda bulaştıktan sonra 1-3 günlük bir kuluçka süresinden sonra çoğalmaya başlayıp hastalık belirtilerini göstermeye başlar. 

Grip virüsü nedir?

grip virus nadir

Gribal enfeksiyona sebep olan virüslere grip virüsü denir. İnsanları etkileyenleri influenza A ve B virüsleri olmak üzere iki çeşittir. Tip A virüsü daha hafif seyrederken, tip B ise daha çok çocukları etkilemektedir. Ayrıca bu virüslerin genom dizilimi sürekli farklılaştığı için sürekli bir evrimleşme söz konusudur. Bundan ötürü her sene değişik türdeki grip virüslerinin sebep olduğu salgınlarla karşılaşırız.

Grip virüsünün daha çok kış aylarında görülme sebebi ise virüsün soğuk havaları sevmesidir ve bu koşullarda daha çok hayatta kalabilmeleridir.

Grip neden olur?

Grip virüsleri yıllardır dünyamızda var olan ve yok olmaya da hiç niyetleri olmayan organizmalardır. Grip virüsle bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Kişilere temas ve solunum yoluyla bulaşmaktadır. Grip olan kişi öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda, öpüşmeyle veya tokalaşma yoluyla virüsü kolaylıkla yayabilir. Solunum veya virüsün düştüğü yerlere temas halinde kişi virüse maruz kalır ve maruz kaldığı virüs miktarı veya bağışıklık sisteminin kuvetine göre hastalığa yakalanabilir. Özellikle kapalı ortamlarda grip virüsünün sağlıklı bireylere bulaşması çok daha kolaydır.

Sağlıklı bireyler uzun yıllardır var olan grip virüslerini soğuk havalarda ve bağışıklıklarının düştüğü zamanlarda kolayca kapabilirler. Grip bu sebeple olur.

Grip belirtileri nelerdir?

grip belirtileri nelerdir

Grip belirtileri arasında birçok şey sıralayabiliriz. Grip çocuk, yaşlı ve bağışıklık sistemi düşük kişiler için tehlikeli bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa bağlı bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar arasında zatürre, beyin iltihabı ve kalp zarı iltihabı olabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilmektedir. Ancak ölüm nedeni olarak gribi belirtmek yanlış olur. Grip sadece komplikasyonlara sebep olan bir araçtır.

Grip hastalığı belirtileri ile soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonları belirtileri karıştırılabilmektedir. Grip belirtileri, virüsün vücutta kuluçka süresini tamamlamasından hemen sonra görülmeye başlar.

Grip belirtileri nelerdir?

Grip belirtileri arasında aşağıdaki semptomları sıralayabiliriz:

 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Genel bir vücut ağrısı
 • 2, 3 hafta süren yorgunluk ve halsizlik hali
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Soğuk terleme ve titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük 
 • Öksürüğe bağlı kusma

Grip olan kişide bu semptomları tümü görülmeyebilir. Örneğin ateşi normal seviyelerde olan biri de grip hastalığını geçiriyor olabilir. Ayrıca genç ve sağlıklı insanlarda grip belirtileri daha hafif bulgularla da ortaya çıkabilir.

Uzun süre geçmeyen grip yukarıda saydığım komplikasyonlara sebep olabilir. Risk grubundaki hasta gruplarının, mutlaka önlem alması ve gripten korunması gerekmektedir.

Grip koku kaybına neden olur mu?

Grip belirtileri arasında burun tıkanıklığı ve akıntısı görülmektedir. Buna sebep az miktar bir koku kaybı yaşayabilirsiniz.Burnu sık sık temizleyerek koku kaybını önleyebilirsiniz. Tabi ki tedavi süreci tamamlandıktan sonra burun akıntısı ve tıkanıklığının geçmesiyle koku duyunuz tekrar yerine gelecektir.

Grip olunca neden hapşırırız?

Solunan havadaki partikülleri uzaklaştırmak ve solunum yolunu açmak için hapşırırız. Grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda burnumuz hassaslaşır ve hapşırmaya daha müsait hale gelir. Kısacası grip olduğumuzda burnumuz hassaslaştığı için daha çok hapşırırız. Gribin iyileşmesiyle birlikte hapşırmamız da azalacaktır.

Grip kaç günde geçer?

Grip virüsü bulaştığı kişide 24-72 saat arası kuluçka süresinde kalır. Bu süre zarfında grip virüsü diğer insanlara da bulaşabilirken hastalık kişide bir semptom göstermez. Artık grip virüsünün vücuda girmesinden 3 gün sonra belirtiler başlamaya başlar. 7-14 gün içerisinde ise doğru bir tedavi ile vücut virüsü yok eder ve tekrar eski sağlıklı haline döner.

Grip bulaşıcı mı?

Grip oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Kişinin virüse maruz kaldığı andan itibaren bulaşıcılığı başlar ve virüs vücuttan yok edilene kadar devam eder. Hasta kişilerin temas ettiği tüm nesneler bulaş açısından önem taşımaktadır. 

İnfluenza (grip) nasıl bulaşır?

Grip virüsü solunum yolu ve temas ile kişiden kişiye bulaşır. Grip olan kişilerin hapşırması, konuşması ve öksürmesi ile grip virüsü havaya yayılır. Bu virüslü alanda olan sağlıklı bireyler virüsü kolaylıkla kapabilir. Sağlıklı kişiler, grip virüsünü solumaları veya virüsün bulaşmış olduğu yüzeylere temas ile virüsü vücutlarını alacaklardır.

Grip virüsünün kapalı ve havasız ortamlarda yayılması çok daha kolaydır. Yayıldığı anda yüzlerce kişiyi hasta edebilir. Virüs dışarıda 2-8 saat kadar varlığını sürdürebilir. Hasta olan kişiler kapı kolu, masa, merdiven tutamacı gibi nesnelere teması ile hastalığı kolayca yayarlar. Virüse temas ettikten sonra ele, yüze, burna dokunma ile virüsü hızlıca vücudumuza alırız ve gribe yakalanırız.

Grip kaç günde bulaşır?

Grip virüsü vücudunuza girdiği andan itibaren bulaşıcı olma özelliğine kavuşur ve vücuttan yok edilene kadar bu bulaşıcılığı devam ettirir. Yani virüsün bulaşmasıyla birlikte 1-3 günlük kuluçka süresi ve sonrasında bünyeye bağlı 1-2 haftalık bir iyileşme süreci içerisinde bulaşma özelliğini göstermektedir.

Virüs kuluçka dönemindeyken bulaştığı kişilerde hiçbir belirti göstermeyecektir. O yüzden soğuk havalarda sadece hapşıran veya öksüren bireylerle mesafe koymak dışında kendimizi virüse karşı korumalıyız. 

Grip olmamak için ne yapmalıyız?

Gribe yakalandıktan sonra istiharat ve tedaviye destek olacak takviyeleri almak dışında yapabileceğiniz bir şey yoktur. Herkes gribe yakalanır. Önemli olan yakalandıktan sonra gribi nasıl atlattığınızdır. Yaşam tarzınızda yapacağınız sağlıklı iyileştirmeler sayesinde grip hastalığını hafif semptomlarla atlatabilirsiniz.

Grip olmamak için yapılması gerekenler:

grip olmamak için yapılması gerekenler
 1. Öncelikle solunum ve temas yoluyla bulaştığı için kapalı ortamlarda dikkat etmek gerekir. İnsanlarla mesafeyi korumalı, özellikle hapşıran ve öksüren kişilerden uzak durulmalıdır.
 2. Temas yolu ile bulaştığı için kamu alanlarında mümkün olduğu kadar masa, kapı kolu, merdiven tutamacı gibi nesnelere temas etmemeliyiz. Temas halinde ise elleri sık sık yıkamalıyız.
 3. Doğru beslenme çok önemlidir. Beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi tüm virüs ve diğer hastalıklara karşı korur. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenip gerekli vitaminleri alıyorsanız gripten korkmanıza da gerek yoktur.
  Sağlıklı beslenme nasıl olur?
 4. Egzersiz yapmak grip olmamak için önemli bir seçenektir. Egzersiz de beslenme gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bir aktivitedir. Egzersiz olarak nefes alış verişinizi hızlandıracak, sizi biraz olsa da terletecek her türlü aktiviteyi yapabilirsiniz. Buna yürüyüş, fitness, yoga, yüzme, bisiklet sürmek, vs dahildir.
  Günlük yaşamda daha fazla hareket etmenin 10 yolu
 5. İyi bir uyku çok önemlidir. Vücut uyku esnasında tedavi olur, dinlenir ve ertesi günlere hazır hale gelir. Günlük olarak en az 7 saat verimli şekilde uyumalıyız. Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflatır, depresyona, strese sokar insanı. Iyi bir uyku ise sizi dinç, sağlıklı kılar.
  Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 17 şey!

Grip nasıl geçer?

Grip tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlar antiviral ilaçlar ve her yıl yenilenen grip aşılardır. Grip virüsü her sene mutasyona uğradığı için her yıl aşı olunması gerekmektedir. Grip aşıları önceki yılın mutasyona uğramış virüsüne göre yenilenerek Eylül ve Kasım ayları arasında sağlıklı kişilere uygulanmaktadır. Grip aşısı hastalığın ağır geçmesini ve oluşabilecek komplikasyonları önlemesi açısından %70-90 koruyuculuğa sahiptir.

Gripten kurtulma. Grip olunca ne yapmalıyız?

Grip şiddetine göre farklı tedavilere başvurmak gerekir. Gribin bilindik tedavileri arasında bağşıklık sistemini kuvetli tutmak hedeflenmektedir. Beslenme, dinlenme, bol su tüketimi ve semptomları hafifletmek için burun spreyleri, nefes açıcılar kullanılabilir.

Aslında grip tedavisi süreci çoğunlukla evde geçer. Grip olduğunuzda evde istiharat, düzenli beslenme, kaliteli uyku ve sempomları hafifletmek için gerekli ilaçları kullanmak yeterli olacaktır. Bunlara uyarsanız 1 hafta içerisinde semptomlar hafifleyecektir ve sonraki süreçte azalarak yok olacaktır.

Antibiyotik gribe iyi gelir mi?

Antibiyotik kullanmak bilinenin aksine grip tedavisinde tavsiye edilmeyen bir tedavi yöntemidir. Çoğu durumda da zararlıdır. Sadece gribe bağlı bazı komplikasyonlar gelişirse, buna bağlı antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Ama bunun kararını tabi ki hekimler vermelidir. Asla kendi başınıza antibiyotik kullanmaya kalkmayın.

Gribe ne iyi gelir?

Grip olmamak için güçlü bir bağışıklık sistemi gereklidir. Güçlü bir bağılıklık sistemi için de dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve kaliteli bir şekilde uyumak gerekir. 

Ayrıca aşı da gribe karşı koruyuculuğu yüksek bir önlemdir. Risk grubundaysanız mutlaka aşı yaptırmalısınız.

Gribe yakalandığınızda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bazı besinleri tüketmek, gribi atlatmanız için faydalı olacaktır.

Grip nasıl geçer? Grip olduğunuzda tüketmeniz gereken besinler:

 1. Başta su olmak üzere bolca sıvı tüketilmelidir. Su dışında bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.
 2. C vitamini başlıca önem taşıyan bir kaynaktır. Ama bunu haplardan değil doğal besinlerden almanız gerekir. C vitamini içeren besinler arasında yeşil biber, maydonoz, tere, roka, karnıbahar, ıspanak, kivi, portakal, limon, mandalina, domates, greyfurt, nar, kuşburnu bulunmaktadır.
 3. Çinko ve selenyum tüketilmelidir. İkisi de bağışıklık sistemi için önemli minerallerdir. Selenyum; karides, ton balığı, somon, mantar, dana, et, soğan ve sarımsakta bulunur. Çinko ise kabak çekirdeği, hindi ve kuzu eti, kuşkonmaz ve mantarda mevcuttur. 
 4. Omega 3 yağ asitleri: Balık, çiğ fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar Omega 3 içermektedir. Grip olduğunuzda bolca tüketmeniz gereken yağlar arasında bulunmaktadır.
 5. Beta-karoten içeren balkabağı, havuç, ananas, hurma ve kayısı da tedavi sırasında tüketmeniz gereken besinler arasındadır.
 6. Turunçgiller, elma, kırmızı üzüm, soğan, çilek, dut, böğürtlen, kırmızı soğan gibi antioksidan içeren besinler de her zaman tüketilmesi gereken besinlerdir.
 7. Zencefil, zerdeçal, kakule, ekinezya tüketmek destekleyici olacaktır.

Yukarıda saydığım besin gruplarından her birine ait bir besini, grip esnasında tüketmeniz yeterlidir. Tutup tüm C vitamini içeren sebze ve meyveleri aynı gün içerisinde yemek faydadan çok zarara sebep olur. Gün içinde işte öğün dağılımına göre ana yemek veya ara öğünlerde portakal, ton balığı, kabak çekirdeği, ceviz, ananas, elma, zencefil tüketmek yeterli olacaktır.

Gripte baş ağrısı nasıl geçer?

Gribin neden olduğu burun tıkanıklığı ve akıntısı sebebiyle yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan baş ağrısına sebep muhtemelen sinüzit ağrılarıdır. Sinüs enfeksiyonları buna neden olabilir. 

Bu ağrıların geçmesi için yine gribin geçmesi için yapmanız gerekenleri uygulamalısınız. İstihirat, gerekli besin takviyelerinin alınması, burun spreyleri ile burnu iyice temizlemek, bol sıvı tüketimi, gerekirse doktor reçetesi ile viral ilaç kullanımı baş ağrılarınızın hızlıca tedavi olmasını kolaylaştıracaktır.

Her sene olmasa da 2, 3 senede bir mutlaka hepimiz gribe yakalanacağız. Önemli olan nasıl atlatacağımızdır. Sağlıklı bir hayat ile gripten korkmamıza hiç gerek yoktur. En büyük sermayemiz vücudumuz. Kendimize iyi bakalım. Hepinize sağlıklı günler…

Paylas.

Yorum Yap