Google Nasıl Ana Sayfa Yapılır?

0

Bu yazdımda size sırasıyla Google Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Safari, Opera tarayıcılarında Google ana sayfa yapmayı anlatacağım.

Google Chrome ana sayfa yapma

Her şeyden önce kullanıcı kolaylığı ve güvenliğiniz için Google Chrome’u son sürüme güncelleyin. Bunun için sağ üst köşedeki “üç nokta” ikonuna tıklayıp sırasıyla “yardım” > “Google  Chrome hakkında” seçimini yapın. Google Chrome kendini otomatik olarak güncelleyecektir. Otomatik bir işlem yapılmıyorsa güncelle veya benzeri bir işlem tuşu çıkacaktır. Bastığınız anda Chrome son sürüme güncellenmiş olacaktır.


Google Chrome ana sayfa yapma

 1. Sağ üst köşedeki “üç nokta ikonuna” tıklayın ve “Ayarlar” sekmesini seçin.
  chrome-bir
 2. Sol taraftan “Görünüm” bölümü tıklayın ve gelen alanda “Ana Sayfa düğmesini göster” alanında iki seçenek göreceksiniz. “Yeni Sekme Sayfası” ve hemen altında sizin “istediğiniz web sitesi adresini girebileceğiniz” bölme. O alana gireceğiniz web adresi sizin Google Chrome ana sayfanız olacaktır. Oraya http://www.google.com/ adresini kopyalayın ve Chrome başlangıç sayfanızı Google olarak değiştirin.
 3. Bu işlemden sonra tarayıcınızda sol üst köşedeki “ev ikonuna” her tıkladığınızda sizin Google ana sayfa olarak ayarladığınız “Google Arama Sayfasına” yönlendirileceksiniz.
  chrome-bes
 4. Ek bilgi: Eğer arama motoru tercihiniz Google ise adres çubuğuna(web sitesi yazdığınız alan) kelimeler girip “Enter” tuşuna basarsanız, Google girdiğiniz kelimeyi otomatik olarak arayacaktır. Tekrar www.google.com’a girip bir arama yapmanıza gerek yoktur. (Eğer arama motorunuz Google değilse aşağıdaki yöntemle Chrome’da arama motorunuzu Google yapabilirsiniz.)

Chrome’da arama motoru olarak Google nasıl ayarlanır?

Chrome ilk kuruluşta otomatik olarak Google’u arama motoru olarak seçer fakat bir şekilde değişiklik olmuşsa aşağıdaki işlemleri uygulayarak Chrome’da arama motorunu Google’a geri çevirebilirsiniz.

 1. İlk önce sağ üst köşedeki “üç nokta ikonuna” tıklayın ve “Ayarlar” sekmesini seçin.
 2. Sol taraftan “Arama Motoru” sekmesine geldikten sonra “Arama Motoru” başlıklı alandaki “Arama Motorlarını Yönet” tuşuna basın.
 3. Çıkan alanda “Varsayılan Arama Motorları” altında güncel arama motorlarının sıralandığını göreceksiniz. Google’ı varsayılan arama motoru olarak ayarlamak istiyorsanız da Google yazan alanın en sağındaki üç noktaya tıklayıp “Varsayılan Yap” işaretleyin. Böylece varsayılan arama motorunuz Google olarak değişecektir.
 4. Eğer başka bir arama moturunu varsayılan yapmak istiyorsanız da aynı işlemi onun için uygulayın. Listede istediğiniz link yoksa hemen ekle dedikten sonra tekrar aynı işlemlerle istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Internet Explorer Google Ana Sayfa Yapma

Benzer şekilde Internet Explorer’da da Google’u başlangıç sayfası yapmak için:

Sağ üst köşedeki “Ayarlar” ikonuna tıkladıktan sonra “İnternet Seçenekleri” tuşuna basın. Açılan pencerede “Home page” veya “Giriş sayfası” bölümüne http://www.google.com yazıp “OK(Tamam)”e tıklarsanız IE için Google’ı ana sayfa yapmış olursunuz.

internet-explorer


Microsoft Edge Google Ana Sayfa Yapma

 1. Microsoft Edge’i açtıktan sonra sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve “Ayarlar” tuşuna basın.
 2. Hemen üstte bulunan “Microsoft Edge’i şununla aç” bölümünden “Belirli bir sayfa veya sayfalar” seçeneğini seçin.
 3. Hemen altında açılacak alana “http://www.google.com/” yazın ve hemen sağındaki kaydet ikonuna tıklayarak kaydedin.
 4. Kaydettikten sonra Microsoft Edge’i her açtığınızda Google ana sayfa olarak karşınıza gelecektir. Eğer kaydetmeyi unutursanız yaptığınız işlem geçersiz olacaktır.

Mozilla Firefox Google Ana Sayfa Yapma

 1. Mozilla Firefox Google ana sayfa yapma işlemi için önce tarayıcınızı açın. Sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgi üzerine basıp “Seçenekler” menüsüne gidin.
 2. Seçenekler menüsüne geldiğinizde sol taraftan “Giriş Sayfası” kısmını seçin.
 3. Giriş sayfası ve yeni pencereler” arasından “Özel adresler…” seçimini yapın ve hemen altında açılacak kutucuğa www.google.com yazıp ENTER tuşuna basın.

Firefox’ta arama motoru olarak Google nasıl ayarlanır?

Yine sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayıp “Seçenekler“e tıklayın. Sol taraftan “Arama” sekmesini seçip “Varsayılan arama motoru” bölümünde seçimi “Google” olarak değiştirin.


Apple Safari Google Ana Sayfa Yapma

Apple güncel Safari tarayıcısını Windows bilgisayarlarda desteklemediği için anlatacağım bu işlemi sadece Mac kullanıcıları yapabilecektir. Windows bilgisayarlarında eski versiyon Safari kullananlar mevcutsa yine aşağıdaki anlattığım işlemlerin benzeri şekilde Google’ı ana sayfa olarak değiştirebilirsiniz.

 1. Safari tarayıcısını açtıktan sonra üst menüden “Safari” ve sonra “Tercihler” sekmesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Genel” altında Ana Sayfa bölmesini göreceksiniz. Oradaki yazılabilir alana www.google.com yazıp “Geçerli sayfayı ayarla” tuşuna basarsanız Safari için ana sayfayı Google olarak ayarlamış olursunuz.

Safari’de arama motoru olarak Google nasıl ayarlanır?

Yine aynı şekilde üst menüden sırasıyla Safari ve Tercihlere tıklayıp gelen pencerede “ARAMA” sekmesini seçiniz. O alanda “Arama Motoru” kısmından Google’ı seçerek Safari için arama motoru tercihinizi Google olarak değiştirmiş olursunuz.


Opera Tarayıcısında Google Ana Sayfa Yapma

Öncelikle Opera tarayıcınızı açın. Sol tarafta Çark şekline benzeyen “Ayarlar” ikonuna tıklayın. Eğer sizde sol taraftaki bu bölüm yoksa sağ üst köşede ki alt alta üç çizgiye tıklayarak en altta bulunan “Tarayıcı Ayarlarına Git” tuşuna basınız.

Açılan sayfada aşağı doğru kayerken “Başlangıçta” diye bir bölüm göreceksiniz. Oradaki seçeneklerden “Belirli bir sayfayı ya da sayfa grubunu aç” seçeneğini işaretleyin. İşaretledikten sonra hemen altta çıkan “Yeni bir sayfa ekle” tuşuna basıp www.google.com adresini oraya yazıp ekleyin.

Opera tarayıcısı için Google ana sayfa yapma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Opera tarayıcısında arama motoru olarak Google nasıl ayarlanır?

Yine aynı “Ayarlar” kısmına girdikten sonra “Arama motoru” bölümünde seçenekler arasından “Google Search” seçerek ana arama motorunuzu Google olarak ayarlayabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap