Google Gmail’de Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

1

Daha önceki yazımda Gmail oturum açmak, kapatmak ve yeni bir hesap ile giriş yapmayı anlatmıştım. Bugün ise Google Gmail’de şifrenizi nasıl değiştireceğinizden bahsedeceğim. Yazımı okuduktan sonra Gmail şifre değiştirme işlemini çok kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle e-posta şifreleriniz nasıl olmalıdır?

Biraz bundan bahsetmek isterim çünkü önemli bir konudur. Aldığınız e-postaların sizin için öneminin yanında kullandığınız birçok uygulamaya giriş yaparken de Gmail hesabınızı kullanıyorsunuz. Yani yetersiz bir şifre ile kişisel postalarınıza erişim tehtidi yanında kullandığınız birçok uygulamaya da giriş yapılabilir. Günümüzde birçok uygulama şifre oluşturulurken belli koşulların sağlanmasını talep eder. Harf yanında rakam ve karakter kullanımıda gerektiren şifreler istenir. Hatta bir büyük harf ve küçük harf zorunlu tutulabilir. Buna uygun bir şifre örneği şu şekilde olabilir: aC10-29DDgl

Gmail’de yeni şifrenizi oluştururken yukarıda belirttiğim koşulları sağladığınıza emin olmanız sizi güvende tutacaktır.

Şimdi gelelim Gmail şifre değiştirmeye!

  1. Öncelikle web tarayıcınızda gmail.com’a giriş yapın.
  2. Sağ üst köşede profilinize tıklayarak açılan pencerede “Google Hesabınızı Yönetin” ibaresine tıklayın.

  3. Farklı bir sekmede yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada solda bulunan “Kişisel bilgiler” sekmesine tıklayın.
  4. Sağ tarafta gelen yeni sayfada Temel Bilgiler altında “ŞİFRE” ye tıklayın.
  5. Google sizden mevcut şifrenizi girmenizi isteyecektir. Bu tamamen ek bir güvenlik için sorulmaktadır.
  6. Şifrenizi girdikten sonra yeni şifre oluşturmanız için bir ekran gelecektir. Oluşturmak istediğiniz güvenli şifreyi iki alanada giriş yapıp “ŞİFREYİ DEĞİŞTİR” tuşuna basarak Gmail şifre değiştirme işlemini tamamlamış olursunuz. İlk başta belirttiğim gibi Gmail şifrenizin güvenli olması için küçük harf, büyük harf, rakam ve karakter kullanmanızda fayda olacaktır.
  7. Bu işlem sonrası aslında Google hesap şifresini değiştirmiş olursunuz. Gmail yanında kullandığınız tüm Google ürünleri için bu şifre geçerli olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri adım adım takip ederseniz Gmail Şifre Değiştirme işleminiz başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Paylas.