Google Analytics Kodu Ekleme

0

Google Analytics Nedir? Google Analytics Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımda Google Analytics’in ne işe yaradığını ve nasıl kullanabileceğinizi kısaca özetlemiştim. Bu yazımda Google Analytics kodunu web sitelerine eklemekte güçlük çekenlere, basit bir şekilde nasıl ekleyeceklerini açıklayacağım.

Google Analytics sayfasında oturum açtıktan sonra, Google Analytics logosunun sağındaki menüden Admin‘i seçmeniz gerekmektedir. Gmail bilgileriniz ile, Google’ın tüm uygulamalarını kullanabilirsiniz. Google Analytics için ekstra bir hesap açmanıza gerek yoktur. Ancak Gmail, Google+ vs. hesabınız yoksa, o zaman açmalısınız. Admin‘i seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

google-analytics01

Bu sayfada aşağıda da gördüğünüz gibi Hesap alanından Create new account seçeneğini seçiniz.

google-analytics02

Karşınıza çıkan sayfanın ilk satırında izleme kodunu web sitesi veya mobil uygulamaya mı uygulayacağınızı soruyor. Orada hangisini tercih edecekseniz seçip diğer bilgileri de doldurup Get Tracking ID’ye bastığınızda izleme kodunuz hazır hale gelecektir.

Get Tracking ID’ye bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Orada kare içine aldığım kodun tamamını takip etmek istediğiniz HTML sayfalarına yerleştirmelisiniz. Kodun tamamını kopyalayıp body tag‘ının hemen üzerine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Tüm HTML sayfalarda bu kodu body tag’ının hemen üstüne yerleştirin. Google Analytics kodunu yerleştirmediğiniz sayfaların analizini görmeniz mümkün değildir.

google-analytics03

Eğer Google Analytics kodunu PHP içine yerleştirecekseniz de orada açıkladığı gibi “analyticstracking.php” isimli bir php dosyası oluşturup aynı kodu içine yerleştirin. Daha sonra da takip etmek istediğiniz php sayfalarında body ‘den hemen sonra <?php include_once(“analyticstracking.php”) ?> kodunu yapıştırın ve sayfa analizlerini takip etmeye başlayın.

Google analytics kodu ekleme işleminiz tamamlamıştır. Kısa bir süre içinde Google size site analiz bilgilerinizi özetleyecektir. Google Analytics sayfasından birçok web sitesi analizi işlemini yönetebilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap