Gerçekten Zaman Kaybı Olan 8 Şey

0

Bilerek veya farkında olmadan yaptığınız birçok şey birer zaman kaybı. İsterseniz böyle devam edebilirsiniz. Veya vaktinizin değerli olduğunu kabullenir ve bazı şeyleri yapmaktan vazgeçersiniz, vaktinizi daha iyi kullanmaya başlarsınız.

Vazgeçmek için en üst sıralarda olan 8 şey:

 1. Televizyon izlemek
  tv-izlemek
  Televizyon kanallarının tek amacı sizleri kendine hipnotize olmuş gibi bağlayıp sizden para kazanmaktır. Bu yüzden eğitici olduğunu veya size katkıda bulunduğunu düşünmeniz yanıltıcı olacaktır. Ben sadece belgesel izliyorum diyebilirsiniz. Onu TV’den izlemenize gerek olmadığını belirtmek isterim. Gidip DVD alabilir veya internette alakalı binlerce video bulabilirsiniz.
 2. Kendinizi yalnız ve sıkkın hissettiğiniz için bir ilişki içerisine girmek
  yalniz-hissetmek
  Kendinizi boşlukta hissettiğinizde bir ilişkim olursa bu yalnızlıktan kurtulabilirim diye düşünebilirsiniz. Bunu arkadaşlarınızla vakit geçirerek de sağlayabilirsiniz. Böylece hoşlanmadığınız bir kişiye karşı bencilce davranıp onun duyguları ile oynamaya gerek kalmamış olur. Hemde probleminiz bir nebze olsun çözülür.
 3. Herkesin problemlerini çözmeye çalışmak
  Yakınlarınızın çektiği sıkıntılar sizi de ilgilendirecektir ama bu sizin asıl probleminiz değildir. Yardımınızın dokunması iyi olacaktır fakat çözemeyeceğiniz sıkıntılar, vs. sizi üzmemeli. Her sıkıntıya koşmak ve çözmek zorunda değilsiniz.
 4. Her olayda ve durumda kazanma isteği duymak ve ona göre hareket etmek
  herzaman-kazanmak-istemek
  Bu şekilde davranırsanız sonunda mutsuz olursunuz. Her şeyi kazanacak bir müsabaka olarak görmeyin. Deneyim sizi mutlu etmeli, ulaşacağınız sonuçlar değil.
 5. Ailenizi ve çevrenizi mutlu etmek için istemediğiniz bir şeyleri yapmak
  Sevdikleriniz sizin için değerlidir fakat en değerli kişi sizsiniz. Aileniz ve çevrenizin mutluluğu veya sizin mutluluğunuz. Seçim sizin…
 6. Geçmişin veya değiştiremeyeceğin bir konu hakkında şikayet etmek
  Yaşanmış veya değiştiremeyeceğiniz bir olay üzerinde tartışıyor olmak, şikayet etmek tamamen enerjinizi tüketecektir. Zaten yapabileceğiniz bir şey yoktur. Enerjinizi bu konu üzerinde tüketmeyin ve başka şeylere yönelin.
 7. Asıl problemi ertelemek için kendinize geçici dertler yaratmak
  buyuk-problem
  Benim de sık sık yaptığım bir şey. Büyük bir problem var ve çözümü bulmak beni zorluyor. Ben de kendime ufak sorunlar yaratarak onları çözmekle oyalıyorum ve böylece büyük problemi askıya almış oluyorum. Hem de hiç sıkıntı çekmiyorum çünkü ufakta olsa problem çözmekteyim. Kendimizi yalandan tatmin ederek büyük sorunları ertelememeliyiz.
 8. Sizi sevmeyen, beğenmeyen birine kendinizi sevdirmeye veya beğendirmeye çalışmak
  Herkesin sizi sevmesi mümkün değildir. Onlara kendinizi sevdirmeye çalışmak yerine, başkaları için fırsatlar yaratın.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap