Fotoğraf Kompozisyon Kuralları

0

Elinde 2.000 TL’lik fotoğraf makinesi olan herkes, iyi fotoğraf çekecek diye bir şey yoktur. Aksine çok ucuz fotoğraf makineleri veya telefonlarla çekilmiş ama ödül almış onlarca fotoğraf vardır.

Fotoğrafta kompozisyon yaratmak istiyorsak, çektiğimiz karede insanlara bir şeyler anlatmalıyız. Bir yaşanmışlık sunmalıyız. Kompozisyon oluşturularak çekilen bir fotoğraf insanların duygularına dokunur. İnsanların duygularına dokunan bir fotoğrafta daha çok anımsanacak ve beğenilecektir.

Fotoğrafta kompozisyon nasıl yaratılır?

Fotoğrafın diğer her şeyde olduğu gibi basit olması gereklidir. Bir şey anlatmalıdır ve o anlatılan şeyi destekleyecek lekeler dışında fotoğraf karesinde başka öğe bulunmamalıdır.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi geceleyin çalışmak zorunda kalan iki insanın fotoğraf kompozisyonu oluşturulmuş. Kompozisyonun ana öğesi sırtında yükü olan iki adet insan. Geceyi vurgulamak için de yardımcı bir öğe olarak ay kullanılmış. Sizlerin de yaratması gereken budur. Yaşamdan bir kesit alıp onu ana öğe yapın ve onu destekleyecek yardımcı öğeleri fotoğrafa dahil edin.

sb3

Fotoğrafta İLGİ MERKEZİ

Fotoğrafta ilk başta dikkatimizi çeken, odak noktasında bulunan öğeye ilgi merkezi denir. Ama bu öğe resmin ana kompozisyonunu oluşturmamalıdır. İlgi merkezinin, çevresi ile olan ilişkisi asıl kompozisyonu oluşturmalıdır. Eğer bir odak noktası belirlediyseniz, onu çevresi ile ilişkilendirmeye çalışmalısınız.

Fotoğrafta AÇIK KOMPOZİSYON

Öğelerin ancak en can alıcı, zorunlu kısımları çerçeve içine alınır. Ve kesilmiş diğer kısımlar ise kişilerin hayal gücüne bırakılır. Burada insanları düşündürecek ve üzerine kafa yorabilecekleri fotoğraflar çekebiliriz.

Aşağıdaki örnekte sapanını yukarı doğru tutmuş bir çocuğun fotoğrafını görüyorsunuz. Bu fotoğrafta çocuğun nereye sapan tuttuğunu bilmiyoruz. Sapanını gökyüzüne, bir kuşa veya sevmediği bir kişinin camına doğru tutuyor olabilir. Bu fotoğraf yoruma açıktır ve istediğimiz yöne götürebiliriz. Açık kompozisyon dediğimiz aslında budur.

sapan-atan-cocuk

Fotoğrafta KAPALI KOMPOZİSYON

Öğeler tam ve net bir şekilde çerçeve içindedir ve her şey bir bütün içindedir. Kapalı kompozisyonda, açık kompozisyonda olduğu gibi hayal gücümüze bırakılan bir konu yoktur. Her şey fotoğrafa dahil edilmiştir.

Aşağıda Prof Dr Sabit KALFAGİL’in çektiği fotoğrafta bir çömlek ustasının kendi çalışma alanında çekilmiş bir kompozisyonu mevcuttur. Burada her şey açıktır ve hayal gücümüze bırakılan kesilmiş bir kısım mevcut değildir. Bu gibi her şeyin açık olduğu fotoğraflar kapalı kompozisyon olarak adlandırılır.

comlek-yapan-adam

Fotoğraf çekmek tecrübe ve uğraş gerektirir. Pahalı makinelere ihtiyaç yoktur. Ancak bu işi profesyonel anlamda yapmak isterseniz, fotoğraf ekipmanlarına yatırım yapmanız gerekecektir.

Sizin de ekleyeceğiniz bir konu varsa, yorum yapabilirsiniz. Yazımı faydalı bulduysanız paylaşmaktan çekinmeyin. Paylaşım butonları hemen aşağıdadır 🙂

Paylas.

Yorum Yap