Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

4

Bugün size, Türk halkının günlük kahve tüketimi içinde en çok tercih ettiği kahve türlerinden biri olan filtre kahve yapımını anlatacağım.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, orta kalınlıkla çekilmiş kahvenin genellikle bir kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenmiş çeşididir. Aslında her gün tükettiğimiz demleme çayın bir benzeridir. Sadece çay yerine çekilmiş kahve çekirdekleri kullanılmaktadır. Hafif, orta ve sert yoğunlukta olanları vardır.
Benim tercihim yoğun kokusu olan sert yoğulukta olanıdır. Ama herkes kendi ağız tadına göre tercih etmelidir. Hangi sertlikteki filtre kahvenin size uyduğunu, deneyerek öğrenebilirsiniz.
Nescafe gibi hızlı hazırlanan kahveler gibi zararlı değildir. Günde belli miktarda tüketildiğinde faydası dahi vardır.

Birçok aromalı çeşitleri mevcuttur. Yine ağız tadınıza göre deneyerek size en çok uyacak olan aromayı keşfedebilirsiniz.

Benim tercihim aromasız olanından yanadır. Sadece bazı günler az süt ile tercih etmekteyim.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapımı için french press veya kahve makinasına ihtiyacınız olacaktır. Ben size uygun fiyatlı ve her yerde bulabileceğiniz french press ile filtre kahve yapımını anlatacağım.

Filtre kahve yapımı için öncelikle çekilmiş filtre kahvenizin olması gerekmektedir. French press için en uygunu orta çekilmiş kahvelerdir. Bunu birçok markette veya başta Starbucks olmak üzere diğer kahve satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Birde tabiki bir adet french press‘e ihtiyacınız olacaktır. French press’i yine birçok market ve kahve dükkanlarından satın alabilirsiniz.

Gerekli şeyleri temin ettikten sonra filtre kahve yapımına geçebiliriz.

  1. Her bir fincan kahve için 7 gram yani 1 yemek kaşığından biraz az miktarda filtre kahveyi french press’imize ekleyelim. Eğer iki fincan içmek istiyorsanız yine filtre kahve oranını ikiye katlayabilirsiniz.
  2. Daha sonra kaç bardak içecekseniz o miktarda suyu kaynatınız. Suyun çeşme suyu değilde içme suyu olması önemlidir. Çeşme suyundaki klor ve sertlik düzeyi kahveniz için uygun olmayabilir.
  3. Suyunuz kaynadıktan sonra hemen eklemeyin. Kaynadıktan sonra oluşan kabarcıkların geçmesi için 1-2 dakika bekleyin. Daha sonra french press’te önceden eklemiş olduğunuz kahvenin üzerine yavaşça boşaltın.
  4. Bir kaşıkla yavaş bir şekilde 3-5 saniye karıştırın ve sonra french press’inizin kapağını suya değmeyecek şekilde kapatın.
  5. 3-5 dakika demlenmesi için bekleyiniz.

Filtre kahve yapımı tamamlanmıştır. Bardağınıza boşaltıp afiyetle içebilirsiniz.

Not: Filtre kahve çok uzun süre bekletebileceğiniz bir gıda değildir. Filtre kahve satın alırken tüketim sıklığınıza göre yeterli miktarda satın alınız. Ve french press ile yaptığınız kahveyi 30 dakika içinde tüketiniz. Soğumuş kahveyi ısıtıp tekrar içmek size pekte güzel bir deneyim sağlamayacaktır.

Paylas.