Filtre kahve nasıl içilir? Kahve filtresi, filtre kahve bardakları ve filtre kahve fiyatları…

2

Filtre kahve makinesi ile kahve yapımı ve french press kullanımı paylaşımlarımı daha önceden yapmıştım.

Bu yazımda daha çok kahve filtresi, filtre kahve nasıl içilir, filtre kahve bardağı ve filtre kahve fiyatları gibi genel konulara değineceğim.

Öncelikle filtre kahveyi makine ile yapacaksanız, kahve filtrelerine ihtiyacınız olacaktır. Bu kahve filtrelerini Mopaş, Macro Center, Migros, CarrefourSA gibi süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kahve filtresi makine ile yaptığınız kahvenin iyice süzülmesi için gereklidir. Filtreden geçen kahve daha homojen olacaktır ve ağzınıza pütürleri gelmeyecektir.

kahve-filtre

“Filtre kahve nasıl içilir?” konusuna gelecek olursak; öncelikli tercih her zaman sade olmalıdır. Gerçek tadını sadece sade içtiğinizde alabilirsiniz. Size acı geliyorsa, daha yumuşak içimli bir kahve tercih edebilir veya tavsiye etmesemde az miktar şeker ilave edebilirsiniz. Eğer halen acı gelmeye devam ediyorsa, bir miktar süt ve şeker ilave edip o şekilde içebilirsiniz.

guzel-bir-filtre-kahve

Filtre kahve içimi sizi rahatlatan, huzur ve zevk veren bir ritüeldir. Kahvenin lezzeti yanında ne ile içtiğinizde çok önemlidir. Benim gibi takıntılı biriyseniz çok güzel filtre kahve bardakları kullanabilirsiniz. Aslında kahve bardağı diye bir şey yok, bildiğimiz kupalar. Ama standart kupalara göre daha geniş bir bardak tercih edebilirsiniz. İşte benim yavrularımdan bazıları. Bu kupaları kahve satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Starbucks bu konuda çok başarılı. Veya Paşabahçe, Esse, Karaca gibi yerlerde de bulabilirsiniz.

bardaklarim

Filtre kahve fiyatlarına gelirsek hemen hemen birbirine çok yakındırlar. Ben genellikle Starbucks’ı tercih etmekteyim ve ortalama olarak 400 gr için 23,00 TL ödemekteyim. Starbucks dışında diğer tüm kahveciler çekilmiş kahve satışı yapmaktadır. Nero, Caribou, vb. cafeler ve bazı marketlerde bu ürünleri bulabilirsiniz. Bazı kahveler cinsine ve döneme göre daha pahalı olabilir ama onlarda 30,00 TL sınırını geçmez. Tabi gidip çok özel bir kahveciden, çok değişik bir şey almayacaksanız.

Türkiye’de satılıp satılmadığını bilmiyorum ama ilginç bir kahve hikayesi duymuştum.
paradoxurus
Paradoxurus isimli hayvana önce kahve çekirdeği yediriliyor ve sonrasında onu dışkı olarak çıkarması bekleniyor. Çıkan kahve çekirdeğini önce temizliyorlar ve sonrasında paketleyip satıyorlar.
Denemedim, bilmiyorum ama lezzetli olduğu söyleniyor. Fiyatına gelecek olursak 23,00 TL ortalama verdiğiniz fiyat bu kahve için 200,00 TL’ye yükseliyor. Bu kahveyi bulabileceğim bir yer biliyorsanız yorumunuzla yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

2 yorum

 1. Ben hollandaya tatil amacli gelip turkiyeye tekrar donecegim buraya gelmisken kahve makinesi alayim dedim eeeh kahve makinesi almisken filtre kahvede alayim dedim ee onu alinca kagidini hatta birde sut kopurtucude alayim dedim ve hepsini aldim. aldim almadinada turkiye fiyatlarina baktim burda bir kg filtre kahve 5 euro orda 400 gr 30 lira burda kagit 45 cent orda 20 lira bu nasil olucak orasini anlayamadim oraya gelince kahveyi azaltmam gerekicek galiba neyse ama bu tadi biseye degismem gercekten kahve buyuk bir keyif …

  • Nasılyaparız on

   🙂
   filtre kahvenin, dediğiniz gibi 400 gram fiyatı 30 TL civarı ama filtre kağıtları falan 80 adeti 7-8 TL bulunabilir. Verdiği hazza göre ödenilen fiyat değer bence.
   Türkiye’de vergiler biraz yüksek olduğu için her türlü şeyi avrupa, abd’ye göre daha yüksek fiyatlara alıyoruz ama yapacak bir şey yok. ancak belli tutardaki şeyleri amazon, vs. gibi sitelerden sipariş verebiliriz veya alacaklarımızı yurt dışına çıkacağımız günlere denk getirip oradan getirebiliriz.

Yorum Yap