Filtre kahve içmeniz için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 sebep

9

Sizde benim gibi filtre kahve sevenlerdenseniz sevinmelisiniz. Verdiği büyük hazzın yanında bilmediğiniz birçok faydası da bulunmaktadır.

Faydalarını bilmeden içen tüm filtre kahve sevenlere gelsin:

 1. Filtre kahve içmek karaciğerinize faydalıdır
  Alkolün aksine filtre kahve karaciğeriniz için oldukça faydalıdır. Günde 3,4 bardak filtre kahve içen kişilerde siroz olma riski 80% azalmaktadır. Aynı zamanda yine aynı miktarı tüketen kişilerde karaciğer kanseri riski de 40% oranında düşmektedir.
 2. Sizi daha akıllı birine dönüştürür
  Kafein psiko-aktif bir maddedir. Yani uyarıcı etkisi çok kuvetlidir. Kahveyi içtikten 45 dakika içinde kafein beyninize ulaşmış olur ve noradrenalin ve dopamin salgılanmaya başlar. Bu maddeler, sizin çevreye karşı olan duyarlılığınızı arttıracaktır. Bu sayede anlık tepkileriniz, hafızanız, enerji seviyeniz ve ruh haliniz yükselecektir.
 3. Metabolizmanızı hızlandırır
  Metabolizmanızı 11% oranında hızlandırmaktadır. Aynı zamanda kafein iyi bir yağ yakıcıdır. Yağ yakıcı birçok ilaç içerisinde kafein maddesi bulunmaktadır. Kilolarınızdan kurtulmak için mutlaka spor yapın ama bunun yanında filtre kahve içmeyi de ihmal etmeyin..
 4. Besin değeri yüksek olup bir sürü faydalı öğeleri içermektedir
  İçilen kahve ile vücudunuza birçok antioksidan madde almış olursunuz. Bunlardan bazıları b2, b3 ve b5 vitaminleri, manganez, magnezyum ve potasyumdur.
  Bu yararlı öğelerin vücuda emilimi birçok sebze ve meyveye göre kahvede daha çoktur. Sağlıklı bir hayat için mutlaka filtre kahve içmelisiniz.
 5. Parkinson riskini azaltır
  Parkinson hastalığı dopamin seviyesindeki azalmadan kaynaklanabilmektedir. Düzenli içilen kahve dopamin seviyenizi sürekli yüksek tutacaktır ve bu hastalığa yakalanma riskinizi 32-60% oranında azaltacaktır.
 6. Depresyon ve mutsuzluğu önler
  Dopamin size mutluluk veren bir kimyasaldır. Dopamin seviyenizi yükseltecek her türlü şey de sizi mutlu edecektir. Günde 2, 3 bardak filtre kahve içen kişilerin depresyona yakalanma riski 20% oranında düşmektedir ve hatta intahar girişimini 50% oranında önlemektedir. Yani içilen kahve hayat kurtarıcı olabilir.
 7. Kalp hastalıklarını önler
  Tüketilen kahve kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Günde içilen 2,3 bardak filtre kahve 30 dakika yürüyüşe eş değerdir ve buda kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.
  Sizde benim gibi sabah yürüyüş üstüne güzel bir filtre kahve içerseniz, kalp krizi riskinizi azaltmış olursunuz.
 8. Kahve insanı sakinleştirir
  Bir kahvenin kırk yıllık hatrı vardır. İçilen kahvelerle gelen güzel muhabbetler, salgılanan hormonların verdiği mutluluk ve rahatlık hissi ile filtre kahve stres seviyenizi düşürecektir. Böylece daha sakin ve rahat bir ruh durumuna bürüneceksiniz.
 9. Vücudunuzu temizler
  Kahve, bira gibi idrar sektörücü bir içecektir. Buda vücudunuzdan birçok zararlı bakterinin dışa atılması demektir. Kahve içen insanlar daha az hasta olmaktadır.
 10. Alzheimer olma riskinizi azaltır
  Kahve içmenin hafızanıza iyi geldiğini belirtmiştim. Aslında tüm bunları sağlayan madde kafeindir ve kafein filtre kahve içerisinde bolca bulunmaktadır. Düzenli içilen kahve ile hafızanız taze kalacaktır ve alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz düşecektir.

Bu yazı üzerine kahve içmemek olmaz. Ben kahve içmeye, sizde okumaya devam =)

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

9 yorum

 1. filtre kahvenin kafein içeriği hakkında bilgi verirmisniz? expressonun kafein oranının daha düşük olduğunu söylüyorlar,doğru mudur? birde filtre kahvenın yumuşak içimli olanları daha cok kafein içeriyormuş?

  benım damak tadım sturbucks daki cafe latte, buna yakın ne önerirsiniz ? filtre mi expresso mu?

  • Nasılyaparız on

   Merhaba!
   Kafein oranı olarak şöyle söyleyebilirim. Starbucks’ta içtiğiniz tall boy kahvelerde 70 – 140 mg arasında kafein mevcuttur.
   Dediğiniz gibi espresso’da daha düşük oranda kafein vardır ama o biraz da miktarındandır. Eğer 2,3 shot espresso içerseniz içtiğiniz tall boy filtre kahvenin kafein oranını aşabilir.
   Size önerim Flat White olabilir. Buda aslında 1-2 shot espresso ile süt karışımıdır.
   Ama benim tercihim her zaman sade filtre kahveden yanadır 🙂

 2. Her sabah bir fincan filitre kahve içmezsem kendimi eksik hissediyorum direksiyon başına geçmeden mutlaka aromalı monarch yapıyorum çakralarımı açıyorum 🙂 Neşeli ve Bol Kahveli Günler Dilerim

 3. Melin Dereli on

  Ben daha önce hiç filtre kahve içmedim, bu yazıları okuduktan sonra yarın bende filtre kahve alıp içmeye başlayacağım

  • Nasılyaparız on

   nescafe tipi granül kahvelere göre çok güzel bir tercih olacaktır. hem de görmüş olduğunuz gibi zararı değil birçok yararı mevcut. şimdiden afiyet olsun

 4. Ara sıra arkdaşlarım bana takılırlar sende çok inceliyorsun çok titizsin diye özellikle kahve konusunda 🙂
  Bu yazıyı onlara büyük puntolarla yazdırıp okutacağım 🙂
  Şaka bir yana bu kadar faydasını olduğunu bilmeden içiyorduk sayenizde bilgilenmiş olduk teşekkürler 🙂

Yorum Yap