Filtre Kahve, Americano ve Latte arasındaki farklar?

1

Kahve sektöründe Starbucks aldı başını gitti. 3 yaşındaki bir çocuğa da sorsanız 80 yaşındaki bir teyzeye de Starbucks’ın ne olduğunu size söyleyecektir. Starbucks ile birlikte insanların kahve tutkusu da arttı.

Ben kahve sevdasına “sütlü filtre kahve” ile başlamıştım. Daha sonraları sütü yavaş yavaş azaltarak sade içmeye kadar evrildim. Uzun bir süre de sade filtre kahve içerek yaşamıma devam ettim. Ara sıra canım farklı tatlar çektiğinde de özellikle nane şuruplu Latte’yi tercih ettim. Son zamanlarda ise gönlüm Americano’dan yana. Bunun sebebi de kimi zaman içtiğim filtre kahvelerin iyi demlenmemesi veya bayat olması. Filtre kahveyi her yerde aynı tatta bulamayabilirsiniz ama Americano’yu içilmeyecek kadar kötü yapan bir mekana rastlamadım. Bu yüzden farklı bir şeyler keşfedene kadar ki güncel tercihim Americano.

Şimdi sıra geldi bu üç tercihim(filtre kahve, latte, americano) arasındaki farklara. Bu yazımda sizlere filtre kahve, americano ve latte arasındaki farkları belirteceğim ve kısaca bu üç kahve çeşidinden bahsedeceğim.

Espresso

En başta Espresso’yu bilerek başlarsak doğru olacaktır çünkü Espresso tüm kahvelerin özü olarak bilinir. Yüksek kafein seviyesi nedeniyle uyku açıcı, uyarıcı ve enerji verici olarak kabul görmüş Espresso, kavrulmuş ve ince olarak çekilmiş kahve çekirdeğinin içinden 90 derece sıcaklıktaki yüksek basınçlı suyun geçişi ile hazırlanır. Bu şekilde kahve çekirdeğinin tadı bardağa en iyi şekilde aktarılmış olur. Ayrıca Espresso çok hızlı hazırlanıp servis edilmesinden dolayı ismini İtalyanca’daki ekspres anlamına gelen sözcükten almıştır.


Americano Nedir?

Espresso’yu açıkladıktan sonra Americano’yu anlatmak çok daha kolay olacaktır. Americano Espresso’ya sıcak su ilave ederek hazırlanan bir kahve çeşididir. Bu yöntemle filtre kahveye nazaran farklı bir tat elde etmiş oluruz. Americano’ya eklenen Espresso oranı kahvenizin sertliğini belirler. Ne kadar çok Espresso shot eklerseniz, kahveniz o kadar sert olacaktır.

Americano Amerikan askerlerinin içeceği olarak bilinir. Bir söylentiye göre 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri Espresso’yu ağır bulduklarından su ilave ederek içimini yumuşatırlarmış. Mekan sahipleri de bir Amerikalı mekana girdiğinde ne içeceğini bildiğinden “Americano” diye söylermiş. Bu kullanımıyla birlikte günümüze kadar gelmiştir. İtalya’da Americano, sıcak su ilaveli Espresso veya filtre kahve olarak anlaşılmaktadır.


Caffe Latte Nedir?

Latte İtalyanca’da süt anlamına gelen bir sözcüktür. Caffe Latte, buharda 70 dereceye kadar ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya Espresso eklenerek hazırlanmaktadır. Genellikle ince ve uzun bir bardakta servis edilir ve isteğe göre aromalı şurup veya krema eklenebilir.

İtalyanlar genelde sabah kahvaltılarda Latte tüketmektedir. Türkiye’de de Starbucks ve diğer kahve zincirlerinin yaygınlaşmasıyla Latte’ye ilgi artmıştır.

Latte yapımında süt önplanda olduğu için içimi Americano veya filtre kahveye göre çok daha kolaydır. Ayrıca sütten gelen ekstra bir lezzette mevcuttur. Latte hazırlarken genellikle Espresso’nun 5 katı kadar süt ilave edilir ve üzerine de ince bir köpük tabakası eklenir. Ara sıra farklı bir şeyler içmek istediğinizde veya kahvenizin hafif olmasını istiyorsanız Caffe Latte’yi tercih edebilirsiniz. Americano ile olan tek farkı da su yerine süt ile yapılıyor oluşudur.


Filtre Kahve Nedir?

Günümüzde en yaygın olarak tüketilen kahve çeşidi filtre kahvedir. İsminden de anlaşılacağı gibi kahvenin metal veya kağıt filtre yardımıyla filtre edilip demlenmesi sonucu oluşan kahve çeşidine filtre kahve demekteyiz.

Yaygın şekilde tüketilmesinin sebebi de kolay hazırlanıyor oluşudur. Hepimizin evinde Americano için bir makine olamayacaktır ama en basitinden French Press sahibi olabiliriz. French Press hem ufaktır hem de kahve makinesine göre oldukça uygun fiyatlıdır.

French Press, uygun çekilmiş kahve çekirdiği ve su ile istediğimiz her an filtre kahvemizi hazırlayabiliriz.

French Press ile filtre kahve yapımı

Biraz daha bilimsel anlatmak gerekirse damlalar halinde çekilmiş kahve çekirdeklerinden geçen su, kahvenin rengini ve aromasını alarak filtre kahveyi oluşturur. Filtre kahvenin taze tüketilmesi gerekmektedir çünkü bir süre sonra bayatlamaya başlayacaktır. Belki de bu yüzden benim tercihim Americano olmaktadır çünkü içtiğimiz filtre kahveler genelde makine içinde beklemektedir. Bu yüzden 2-3 saat içinde tüketilmediğinde tadı bozulmaya başlayacaktır. Americano ise anlık yapıldığı için bayat olma şansı düşüktür. İstenilen anda Espresso kahvesi hazırlanır ve su ilavesi ile Americano’da hazır olur.

Ayrıca filtre kahveye süt ve aroma da eklenebilmektedir ama ben pek tercih etmem. Her zaman en saf olan şey daha lezizdir.

Filtre kahve içmeniz için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 sebep

Paylas.