Fikrinizi Nasıl Satarsınız?

0

Ne kadar iyi bir fikriniz olursa olsun etkili şekilde pazarlayamazsanız, yok olup gidecektir. İnsanlara fikirlerinizi sunarken daha çok kabul görmek için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Fikirlerinizi Nasıl Satarsınız

 1. Karşınızdaki insanları rahat ettirmelisiniz

  Sunuma geçmeden önce karşınızdaki insanları rahat ettirmelisiniz. Aksi halde şansınızı azaltmış olursunuz.

  Bunun için bilgilendirici olun. Sunumunuzun ne kadar süreceğini, isterlerse sorular sorabileceklerini ama sorularını not alıp sunum sonrasına saklamaları gerektiğini falan belirtin. Akıllarındaki tüm sorulara cevap alacaklarını belirtip ama kontrolünde sizde olduğunu hissettirin.

  Mesela sunuma başlamadan önce “Başlıyoruz. Size fikrimi anlatmak için 20 dakikaya ihtiyacım var ve daha sonraki kalan sürede sohbet edip sorularınızı cevaplandıracağım” şeklinde bir giriş yaparsanız, karşınızdaki kişiler olayın gidişatını bilecektir ve sizi daha dikkatli ve etkili dinleyeceklerdir.
 2. Fikrinizi desteklemek için veriler kullanın

  Fikrinize yatırım yapacak kişi mutlaka fikrinizin ona kazandıracaklarını görmek isteyecektir. Sadece bir fikre veya her hangi bir şeye yatırım yapmak istemeyecektir. Ona girişiminizin doğru olduğunu ve sunulabilecek en iyi fikir olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

  Bunu başarmanın en iyi yolu veriler kullanmaktır. Yeni oluşmuş bir fikriniz yoksa daha önceki başarılarınızı veri olarak sunun. Veya yeni oluşmuş bir fikir için benzer girişimlere ait dataları kullanabilirsiniz.

  X bir ürün satıyorsanız piyasada ki satış rakamlarını iletin. Kullanıcıların bu ürünü almaktaki isteklerini istatistiksel olarak gösterin. Sizin ürününüz piyasadaki üründen daha etkili bir ürünse bu rakamların mutlaka artacağını belirtin, vs.

  Sağlayacağınız bu verilerle, yatırımcınızla aranızda güven oluşturacaksınız ve ikna etmeniz kolaylaşacak.
 3. Örnek çalışmalar sunun

  Sunacağınız verilerin yanında, daha önceki çalışmalarınızıda sunarsanız elinizi güçlendirmiş olursunuz.

  Yatırımcıların veya müşterilerin seçim yapmasında en önemli etkenlerden biri daha önceki çalışmalardır. Sizde en iyi fikirlerinizi, başarılarınızı yatırımcınaza portfolyo olarak sunun ve gücünüzü arttırın.

  Yatırımcınıza aradığı kişinin siz olduğunu gösterecek ve onu çok iyi anlayabileceğinizi kanıtlayacak örnek çalışmalar sunun.
 4. Hikaye anlatın

  Hikayenin gücüne inanın. Steve Jobs inanıyordu. Sunumlarına başlarken ilk yaptığı şey kullanıcı deneyimlerini hikayeleştirip dinleyicilerle duygusal bir bağ kurmaktı. Duygusal bağı kurduktan sonra veriler, örnek çalışmalar ve deneyim sunarak herkesi tavlamayı başarıyordu.

  Sizde mutlaka kendi veya benzer fikirlerle ilgili hikayeler yaratın ve bunu resim, video ve sözsel anlatımlarla yatırımcınıza iletin. Sunuma heyecan katmakla kalmayacak, aynı zamanda karşınızdakilerle duygusal bir bağ yakalayacaksınız.
 5. Fikrinize değil karşınızdakine odaklanın

  Her insanın ihtiyacı farklıdır. Siz robot gibi kendi ürününüzün teknik özelliklerini anlatır, karşınızdakinin gerçekten ihtiyaç duyduğu noktaları kaçırırsanız verimsiz bir sunumla işi sonlandırmış olursunuz.

  Sunumunuzda mutlaka karşınızdakilere fikirlerini sorun ve ihtiyaçlarını yakalayın. Eğer fikrinizle ihtiyaçları karşılayabiliyorsanız, bunlar üzerinde durun. Sunumu kağıda yazılmış ve düz okunarak bitirebileceğiniz bir şey olarak görmeyin. Siz karşınızdakini yönlendirirken, onunda sizi yönlendirmesine izin verin.
 6. Basit tutun

  İşi karmaşık bir hale sokmayın. Kimse teknik konulara boğulup sıkıcı bir sunum dinlemek istemez. Çok basit, sade bir dille işi uzatmadan fikrinizi anlatın. Tumturaklı laflar yerine anlaşılır kelimeler seçin.

  Karşınızdaki sizi anladığı kadar etkilenecektir. Kelimelerin basitliği anlatımı kolaylaştıracaktır. Bir insana bir şeyi basit bir şekilde anlatamıyorsanız, o şeyi sizde anlamamışsınızdır. Anlatım için kompleks laflara gerek yoktur. İşi basit tutun…
 7. Karşınızdakine sorular sorarak onları öncelik yapın

  Bizim fikrimiz sayesinde şunu başarıyorsunuz demek yerine;

  Siz X konusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Bu konu hakkında piyasada örnek bir çözüm var mı?
  Bu çözüm size uyuyor mu?
  Siz nasıl bir çözüm isterdiniz?
  gibi sorular yöneltin. Ve cevapların içerisinde sizin fikrinizin karşıladığı noktalar varsa notlar alın ve sorularınız bittiğinde “İşte bizde tam bunları düşündük ve sizlere böyle bir çözüm sunuyoruz” diyin.

  Sizce hangi senaryo daha etkili olacaktır.

Yukarıda belirttiğim maddelerin hepsi kanıtlanmış ve çok etkili tekniklerdir. Hazırlanması ve uygulaması zor olmayan konulardır. Sadece biraz özen gösterip vakit ayırmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak:

Fikrinizi çok iyi benimseyin ve mutlaka olumlu sonuçlarına inandığınız fikirler üretin.

Sunumunuzu çok iyi düzenleyin. Verilere, hikayelere ve örnek çalışmalara başvurun.

Sunum dilinizi ve anlatımınızı en sade ve basit bir şekilde düzenleyin.

Ürüne değil karşınızdaki kişinin fikirlerine ve ihtiyaçlarına odaklanın.

Son olarak karşınızdakini her zaman sorular sorarak yönlendirin ve istediğiniz cevapları aldığınız anda yerinde müdahalelerle durumu kendi lehinize çevirin.


Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap