Facebook’u kullanmayı bırakmak için 7 neden?

0

Herkesin yeni sevgilisi Facebook. Kalkar kalmaz ve yatmadan önce mutlaka Facebook’u kontrol eder hale geldik. Günaydınlarımız ve iyi geceler öpücüğümüz hep Facebook’tan…

Aylık 1.23 milyar aktif kullanıcıya ulaşan Facebook’un, size heyecan verdiğini düşünüyor olsanızda aslında hayatınızı daha da kötüye götürmektedir.
Bu şekilde düşünmemi sağlayan 7 sebebi aşağıda sıralıyacağım:

 1. Facebook tam anlamıyla bir zaman kaybı
  5 dakikada bir Facebook’a girip news feed’te neler olduğuna bakmak, anlamadığınız şeyleri beğenip yorum yazmak. Ve size hiçbir faydası olmayacak konuları takip etmek. Tam anlamıyla bir vakit kaybı. Bunun yerine kendinizle ilgilenin, yeni şeyler öğrenin veya bir arkadaşınızla görüşün.
 2. Facebook seni demotive ediyor
  Facebook’ta arkadaşlarının eğlendiği anların resimlerini gördüğünde hep mutlu olduklarını düşünüyorsun. Benim neden bu kadar çevrem yok, ben neden bu kadar çok partiye katılmıyorum, ben neden bu kadar eğlenmiyorum gibi düşünceler seni kendine karşı kötü hissettiriyor. Aslında bu saçmalık.
  Ayrıca herkesin bir özel hayatı olmalı. Yaptığın her şeyi, gittiğin her yeri paylaşmak kendi sınırlarını koyamamış olmaktan kaynaklanmaktadır.
 3. Facebook seni gereksiz insanlara muhattap ediyor
  Beğendiğin, yorum yaptığın veya paylaştığın bir post ile gereksiz insanların saldırısına maruz kalıyorsun. Önceden eklemiş olup şuan hayatında yeri olmayan insanlar, gereksiz cevaplar ve yorumlarla seni sinir edebiliyor.
 4. Gereksiz bilgilerle donanıyorsun
  Facebook açık bir platform olduğu için istediğin(bazı kurallar çerçevesinde) her türlü konu hakkında paylaşım yapabiliyorsun. Durum böyle olunca news feed’te her gün binlerce alakasız konu ile ilgili yazı görüyorsun. Zaten kendi ilgi alanlarına ayıracağın vakit kısıtlıyken birde gereksiz birçok şeyi merak edip okuyarak, boşuna vaktinden çalıyorsun.
 5. Facebook iletişim yeteneklerini kısıtlıyor
  En son ne zaman gerçekten bir arkadaşın veya akraban ile görüştün? Facebook’tan iletişim kurmaya devam ederek gerçek hayattaki iletişimi unuttuk.
  Her haltı anında mesajlaşarak anlatıyoruz. Daha sonra gerçekte buluştuğumuzda anlatacak bir şeyimiz kalmıyor. Her şeyde olduğu gibi arkadaşlığı, sevgiyi hızlı tüketiyoruz…
 6. Facebook ilişkileri bitiriyor
  Facebook sayesinde birçok ilişki son bulmuştur ve bulmaya da devam edecektir.
  Alakasız yorumlar veya fotoğraflar sayesinde; aslında olmayan bir şeyi varmış gibi görüyoruz. Günün nasıl geçtiğini 5 saniye içinde çekilmiş bir fotoğrafla yorumlayabiliyoruz.
  Bazen sevdiğin kişi sana inanacağına, Facebook’ta olan bir şeye inanabiliyor.
 7. En önemli konulardan biri de tüm kişisel bilgilerinizi, fotoğraflarınızı Facebook’a hediye ediyorsunuz
  Facebook’ta paylaştığın her yazı, fotoğraf, durum, vs. Facebook’un kendi serverlarında yedekleniyor. Sen silmiş olsan dahi mevcut olarak kalıyor. Belki mesajlaşmalarınız bile yedekleniyor.
  Bir düşünün. Milyarların kullandığı Facebook’un elinde ne kadar büyük bir data mevcut? Bununla neler yapacağını hiçbirimiz bilmiyoruz!

Benim kendi fikrim: Günün 2-3 saatini Facebook’ta geçirmek mantıklı bir hareket değildir.(mesleğiniz ile alakalı değilse) Sırf bu olsa yine iyi ama buna 2-3 saatte instagram, pinterest, twitter, vs. de eklenince evden-işe, facebooktan-yemeğe, yemekten-instagrama bir hayatınız oluyor.

Paylas.

Yorum Yap