Evden verimli çalışmak istiyorsanız uygulamanız gereken 9 basit kural

0

Evden çalışmak, her zaman kulağa hoş gelen bir çalışma şeklidir. İstediğiniz saatte kalkar, istediğiniz kıyafetleri giyer ve ofis ortamına göre çok daha rahat bir ortamda çalışıyor olursunuz.

Fakat evden çalışmanın, hiç çalışmamak gibi büyük bir yan etkisi de vardır. Kendimizi rahata kaptırıp gün sonuna yapılacakları yetiştirememek gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliriz.

Evde verimli çalışabilmek ve zorluklarını ekarte edebilmek için uygulayacağınız ufak ipuçlarıyla daha verimli çalışabilirsiniz. Bu ipuçlarına aşağıdaki listede değineceğim.

 1. Alışkanlık rutininizi bulun.
  Bazen sabah erken kalkıp biraz egzersiz. Üzerine ılık bir duş ve güzel bir kahvaltı. Mis kokulu bir kahve. Sizi güne hazır hale getirecektir. Gününüz nasıl başlarsa, o şekilde devam edecektir. Bu yüzden sizi güne hazırlayacak en iyi yolu keşfedin ve her gün bunu rutin olarak tekrarlayın.
 2. Güzelce giyinin
  Pijama ve terlikle çalışmak elbette rahat olacaktır. Hatta o kadar rahat olacaktır ki, çalışmayı bırakıp dinlenme moduna bile geçebilirsiniz. Bunu engellemek ve ofis ortamında çalışıyor havası yakalayabilmek için takım elbise olmasada bir pantolon ve t-shirt giyebilirsiniz.
 3. Yapılacakları organzie edin
  Gün içinde yapmanız gereken ödevleri organize edin. Günün ilk bölümünde mail kontrolü, öğleden sonraki ilk 2 saat içinde telefon randevuları ve son bölümde müşterilere geri dönüş gibi günlük yapacaklarınızı saatlere bölüp organize edin.
 4. Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın
  Bir işi yapmayı bırakmak için her hangi başka yapacak bir şey bulmak yeterlidir. Bu yüzden işinize odaklanabilmek için çalışma odanızda dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırın. Bunlar spor aletleri, müzik aletleri, oyun konsolu veya başka her hangi bir şey olabilir. Odanızda ve özellikle masanızda sadece işinize yarayacak şeyler bulunmalıdır.
 5. Çalışma saatlerinizi belirleyin
  Çalışmaya başlamak için ilham beklemeyin. Aynı ofise gider gibi işe başlama ve bitiriş saatiniz, öğle aranızı belirleyin ve mutlaka uymaya çalışın. Sabah erken kalkıp rutininizi gerçekleştirin. Saat 10:00 gibi çalışmaya başlayın ve 13:00′ te öğle aranızı gerçekleştirin. Daha sonra yine akşam saat 18:00’e kadar çalışmayı sürdürün.
 6. Günlük, haftalık ve aylık programlar düzenleyin. Planlayarak çalışın
  Plan ve programlı çalışmak, verimli olmanıza olanak verecektir. Verimlilikte motivasyonunuzu arttırıp daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden yapılacak görevleri programlayarak günlük, haftalık ve aylık yapılacak konular şeklinde planlayın ve gerektiği gibi uygulayın.
 7. Sosyal medya ve sizi işinizden uzaklaştıracak şeylerden uzak durun.
  Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın diye belirtmiştim. Bunun yanında işiniz içinde akıllı telefon, bilgisayar, tablet gibi bir ağa bağlı cihaz bulunuyorsa; yine dikkatinizi dağıtmamak için sosyal medya veya haber sayfaları gibi vakit alıcı konulardan uzak durun. Kendinize çalışma saatleri arasında sosyal detoks yapın.
 8. Ara sıra yerinizden kalkın ve esneme egzersizleri yapın
  Ofis içinde veya evden çalışıyor olun; oturarak yapılan işler her zaman tehlikelidir. Saatlerce aynı masada oturuyor olmak fiziksel olarak sizi yoracaktır ve ilerisi için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek fiziksel hastalıklara neden olacaktır. Hem enerjinizi tazelemek hem de ilerisi için doğacak sıkıntıları önlemek için saat başı veya 2 saatte bir yerinizden kalkın ve bir 10 dakika yürüyün ve ufak egzersizler yapın. Ofis içi egzersizleri Google’da aratarak bulabilirsiniz.
 9. Sağlıklı ve dengeli beslenin
  Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Bu yüzden önce sağlıklı düşünen bir kafa ve enerji dolu bir vücut için yediklerimize dikkat etmeliyiz.

Evde motivasyon sağlamak ve verimli çalışabilmek oldukça zordur. Dikkatinizi dağıtacak o kadar çok unsur vardır ki. Yukarıda belirttiğim konulara dikkat ederek motivasyon ve konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz ve daha verimli bir şekilde evinizde çalışabilirsiniz.

Eğer yine olmuyorsa, belki yakınlarda ki sakin ve güzel bir cafe’de kahvenizi yudumlarken çalışmaya başlayabilirsiniz. Size en iyi şekilde neyin iyi geleceğini yine siz bulacaksınız…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap