Evde Yoğurt Yapımı? Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları?

1

Ne yazıkki marketten aldığımız hiçbir şeyin doğallığına ve sağlıklı olup olmadığına güvenemediğimiz bir çağda yaşıyoruz. Raf ömürleri uzasın diye paketlenmiş ürünlerin neredeyse tamamında katkı maddesi bulunmakta. Doğal diye düşündüğümüz sebze ve meyveler dahi hızlı olgunlaşsın diye katkı maddeleri içermekte. Hayvanlar doğal yollardan beslenmediği için etleri ve sağladıkları ürünleri(süt, yumurta, peynir, vb.) sağlıksız veya gerektiği gibi değil.

Bu durumda bizlerde olabildiğince kendi ürünlerimizi yetiştirmek ve yapmak durumunda kalıyoruz.

Yoğurt yapımı kolay olmasından dolayı evde yapım için çok uygundur. Yoğurt sağladığı faydalar doğrultusunda mucizevi bir besindir. Yoğurt yapımına geçmeden önce çok kısaca yoğurt tüketmenin faydalarından bahsedelim:

 • Sindirimi kolaylaştırır. Probiyotik etkisi ile bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Yoğurt doğal bir ağız kokusu ve diş taşı önleyicisidir.
 • Her türlü sindirim sistemi organlarının(mide, bağırsak) hastalığında koruyucu etkisi vardır.
 • Ara öğünler için güzel bir tercihtir. Vücuttaki yağ yakımına yardımcı olduğundan dolayı kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir tercihtir.
 • Yoğurt içerdiği protein sayesinde spor sonrası kasların onarılmasında etkili olmaktadır. Yoğurt içerisinde enerji veren yulaf, kuru meyve-yemiş, vb. ekleyip hem sağlıklı hem de enerji verici bir spor sonrası öğün olarak tüketebiliriz.

Evde yoğurt mayalama için malzemeler nelerdir?

İlk önce yoğurt mayalama için gerekli malzemeleri belirtelim.

 1. 1 litre doğal veya günlük süt.
  Eskiden haftanın belli günlerinde mahalle mahalle gezerek süt satan amcalar olurdu. Halen belli mahallelerde görebilirsiniz. Evde yoğurt yapmak için en iyi seçenek bu amcaların sattığı ve hiç paketlenmemiş, doğal sütlerdir. Böyle bir imkanınız yoksa da ikinci en iyi tercih cam şişelerde bulunan günlük sütler olacaktır.
 2. 1 yemek kaşığı oda ısısında doğal yoğurt
  Yoğurt mayası nereden bulunur? Bunu siz yapacaksınız. Yoğurt mayası için her hangi bir yoğurttan bir kaşık alıp biraz sütle karıştırmak yeterlidir. Bu noktada her yeni yoğurt yapışınızda bir önceki ev yapımı yoğurdunuzdan 1 kaşık yoğurdu kullanırsanız her yeni yoğurdunuz daha doğal olmaya doğru ilerleyecektir. İlk seferinizse belki çevrenizde evde yoğurt mayalayan komşu-arkadaşlarınızdan 1 yemek kaşığı rica edebilirsiniz. Bunla uğraşmak istemiyorsanız da güvendiğiniz bir marka yoğurttan mayalama işlemi için 1 kaşık alabilirsiniz.
 3. Bunun yanında sütü süzmek için ince bir tülbent, sütü kaynatmak için çelik tencere, sütü ve mayayı karıştırmak için tahta bir kaşık, yoğurt mayalanırken kullanacağımız cam,toprak veya seramik bir kavanoz ve son olarak sıcaklığı muhafaza etmek için battaniye veya kalın sofra bezleri.

Malzemeler tamam. Şimdi gelelim evde yoğurt yapımına.


Evde yoğurt nasıl yapılır?

 1. İlk iş sütü çelik tenceremize koyalım ve kaynaması için bekleyelim. Tencereye sütümüzü eklerken ince tülbent üzerinden boşaltırsak sütün tortuları tülbentte kalır ve daha saf hale gelir. Çok gerekli midir? Bilmiyorum ama yapanlar var. Süt kaynamaya başladıktan sonra 15-20 dakika daha kısık ateşte ocakta tutalım.
 2. Sütü 15-20 dakika daha ateşte tuttuktan sonra mayalamak için kullanacağımız cam, toprak veya seramik kabımıza koyalım ve ılıması için bekleyelim. Yoğurt mayalama kabının cam, toprak veya en kötü ihtimalle seramikten olması önemlidir. Plastik gibi zararlı olan kaplar kullanmayınız.
 3. Yoğurt kaç derecede mayalanır?
  Süt 40-45 dereceye geldiğinde mayalanmak için idealdir. Bir termometreniz yoksa süte serçe parmağınızı sokun ve 10 saniye kadar parmağınız yanmadan bekleyebiliyorsanız, mayalama için uygun dereceye gelmiştir. Bunun için sütü sık sık kontrol etmeniz gerekir. Eğer iyice soğutursanız, mayalama işlemi çok zor olacaktır. Bu durumla karşılaşırsanız sütü kaynatmadan tekrar ısıtırsanız iş görecektir.
 4. Mayalama için kullanacağımız 1 kaşık yoğurdu bir kaba alalım ve ılıttığımız sütten bir miktar ekleyerek tahta kaşığımızla karıştıralım. Bir miktar karıştırdıktan sonra yoğurt kabımıza ekleyelim ve yine tahta kaşığımızla karıştırmaya devam edelim.
 5. İyice karıştırdıktan sonra sütün sulanmadan buharlaşması için kabın üzerini ince tülbentimiz ile iyice kapatalım.
 6. Daha sonra sütümüzün ılık kalması için tüm kabı battaniyemizle iyice sarılım.
 7. Yoğurt kaç saatte mayalanır?
  Yoğurdu iyice sardıktan sonra 6-7 saat kadar o şekilde bekletelim. Yoğurt ortalama olarak 6 saatte mayalanmaya başlayacaktır.
 8. 6 saat geçtikten sonra yoğurdumuzu çok kıpırdatmadan üzerini kapatarak buzdolabına alabiliriz. Kıvamlı olması için en az bir gün buzdolabında bekletmelisiniz.
 9. 1 gün beklettikten sonra artık sofralara sunulmaya hazır olacaktır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Evde yoğurt mayalamanın püf noktaları nelerdir?

 • Yoğurt mayasını hazırlarken daha önce hazırlamış olduğunuz ev yapımı yoğurdu kullanırsanız daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.
 • Buzdolabına kaldıracağınız aşamada kullandığınız kabın kapaklı olması size kolaylık sağlayacaktır.
 • Kullandığınız süt ne kadar doğal olursa, lezzeti ve sağlıklı olması o kadar iyi olacaktır. Sütçü amcalardan alın, imkan yoksa günlük süt kullanın.
 • Sütün ılıması önemlidir. 50 derece çokken 40 derecenin altı soğuk olabilmektedir. Bu yüzden yoğurdunuz istediğiniz kıvamda tutmuyorsa doğru ısı için bir adet termometre almanız gerekebilir. Sonuçta herkesin sıcaklığa direnci farklıdır. Bu yüzden uygun ısıyı parmak hesabı ile ayarlayamayabilirsiniz.
 • Yoğurt yapımında asla hazır mayalardan veya raf ömrü uzun sütlerden kullanmayın.

Fırında yoğurt nasıl yapılır?

Fırında yoğurt yapımının bir nedeni kışın soğuk olduğu için battaniyeye, vs. sarmak yeterli olmamasıdır. Fırında yoğurt mayalamak için:

 1. Fırınınızı 180 derecede 8 dakika çalıştırın ve sonra kapatın.
 2. Süt ve mayayı ekleyip karıştırdığınız cam, toprak veya seramik kabı üzerini kapatmadan fırınımıza yerleştirip fırının kapağı kapatın.
 3. Yine 6 saat boyunca fırın kapağını açmadan bekleyin.
 4. 6 saat geçtikten sonra mayaladığınız yoğurdu fırından çıkarın, üzerini kapatın ve 1 gün beklemesi için buzdolabına alın.
 5. 1 gün geçtikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

En basit hali ile evde yoğurt yapımı için gerekli malzemeleri ve tarifini anlattım. Her zaman her şeyin en safını kullanın. İmkan ve zamanınız varsa kendi yoğurdunuzu yapın…

Yazımı paylaşın ve başkaları da yoğurt yapmak için ilk adımı atsın. Umarım faydalı olmuşumdur…

Paylas.