Evde filtre kahve yapımı: Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır?

1

Filtre kahve içmek için illaki Starbucks, Cafe Nero veya Kahve Dünyası’na gitmenize gerek yok. Evde filtre kahve yapımı oldukça basittir.

Daha önceki yazılarımda french press’i nasıl kullanacağınızı anlatmıştım. Tek seferlik ve 1,2 bardak kahve içimi için french press kullanımı oldukça ideal bir seçimdir.

Fakat gün içerisindeki kahve ihtiyacınız 3,4 bardağı geçiyorsa ve her defasında tekrardan kahvenizi hazırlamak istemiyorsanız, bir adet filtre kahve makinesi almanız sizin için uygun olacaktır. Filtre kahve makinesi ile 6,7 bardağa kadar filtre kahve hazırlayabilirsiniz hemde hazır olan kahvenin sıcak kalmasını sağlarsınız.

filtre-kahve-makinesi

Filtre kahve makinelerini birçok yerde bulabilirsiniz. Hemen hemen hepsi birbirine yakın özelliklerdedir. Esse, Karaca, Bosch, Siemens, Arçelik, Samsung gibi küçük ev aletleri satan birçok mağazada kahve makinesi bulabilirsiniz.

Çok uzatmadan konumuza dönelim.

Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır?

Her makine farklı olsada genellikle hepsi aynı prensip ile çalışır.

  1. Makinenin su dolum haznesine ihtiyacınız kadar suyu boşaltın.
  2. Daha sonra makinenin kahve haznesine önce kağıt filtreyi yerleştirin ve üzerine makine için çekilmiş filtre kahvenizi yeteri miktarda ekleyin. Her bir fincan için bir yemek kaşığı kahve yeterli olacaktır. Eğer sonrasında ağır veya hafif gelirse miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz. 

    Filtre kahve genellikle çekirdek halinde satılır ve kullanımı için çekilmesi gerekir. 
Kahveyi aldığınız yere kahveyi filtre kahve makinesi ve kullanacağınız filtre türüne göre çekmesini söylemelisiniz. Genellikle kağıt filtre kullanıldığı için makine ve kağıt filtreye göre demeniz yeterli olacaktır.
  3. Sonrasında tek yapmanız gereken şey, makineyi fişe takıp çalıştırmak.
  4. Kısa bir süre içinde cezveniz kahveyle dolacak, etrafa güzelce bir koku yayılacaktır.
  5. Cezve dolduktan sonra 5 dakika gibi bir süre kahvenin dinlenmesini bekleyin ve sonrasında kahvenizi içebilirsiniz.
  6. Genellikle cezvenin durduğu alanın altı ısıtmalıdır. O yüzden kahveniz hep sıcak kalacaktır fakat yaptığınız kahveyi 3, 4 saat içerisinde tüketmeniz tazeliği açısından önemlidir.

Evde filtre kahve yapmanın iki farklı yolunu sizlere anlattım. Filtre kahve içmenin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların neler olduğunu öğrenmek için filtre kahve içmenin 10 faydası yazımı okuyabilirsini.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.