Evde Filtre Kahve Demleme. Filtre Kahve Yapma Yöntemleri Nelerdir?

0

Türkiye’de kahveden bahsedilince akla ilk geleni geleneklerimizde de yer edinmiş olan türk kahvesidir. Yakın geçmişte türk kahvesinin yanına granül kahve çeşidi olan Nescafe’de eklendi. Nescafe’nin yaygınlaşmasının en büyük sebebi sadece sıcak suya eklenip karıştırılarak kolayca hazırlanması ve sevilen tadıdır. Daha sonra daha yakın geçmişte espresso ile tanıştık. Avrupa bizden çok daha önce biliyordu ama bizim memlekette yaygınlaşması Starbucks sayesinde oldu. Starbucks ve sonrasında diğer kahve dükkanları ile birlikte espresso, filtre kahve, latte ve americano kahve çeşitlerinin bilinirliği yükseldi.

İlk dönemlerde çoğu insanın espresso veya diğer kahve çeşitlerini içebilecekleri tek yerler Starbucks, Nero, Gloria Jeans, vb kahve zincirleriydi. Çünkü evde bu kahve çeşitlerini hazırlamak için gerekli ekipmanlar pahalı veya satışı yaygın değildi.

Fakat günümüzde evde kahve hazırlamak için gerekli tüm ekipmanlar yaygınlaşmıştır. Ayrıca kalitesine göre her fiyata da bulunabilir. Sırf kahve yapımı için değil çekirdek öğütmek gibi birçok fonksiyonu olan aletler de uygun fiyatlara alınabilir. Durum böyle olunca da evde filtre kahve demleme işi oldukça kolaylaşmıştır.

Peki evde filtre kahveyi nasıl demleriz?

French Press ile kahve yapmak

En basit yöntem “French Press” kullanmaktır. French Press’i kullanarak 1-3 kişiye kadar filtre kahveyi 5 dakika içerisinde hazırlayabilirsiniz. Fiyatı çok uygun olup her yerde de bulabilirsiniz. French Press’in görünümü aşağıdaki gibidir:

Bir adet french press ve ona uygun çekilmiş filtre kahve ile 5 dakikada nefis kokulu kahveler hazırlanabilir. French Press ile kahve hazırlamanın detayları için aşağıdaki linke tıklayınız.

French press ile kahve yapmak

Filtre kahve makinesi ile kahve yapmak

İkinci bir yöntem filtre kahve makinesi kullanmaktır. French Press’e göre fiyatları biraz yüksektir. Kısmen kaliteli olanları 150 TL’den başlayarak 10 binlerce TL’ye kadar çıkar. Ev kullanımı için ideal bir filtre kahve makinesini 300 – 500 TL arasında bulabilirsiniz.

Ayrıca filtre kahve makinesinde kahve demlerken kağıt filtreye de ihtiyacınız olacaktır. Bazı makinelerde gerek olmayabiliyor ama genelinde ihtiyaç vardır. Kağıt filtreyi de birçok markette bulabilirsiniz. Bir de tabiki kağıt filtreye göre öğütülmüş bir adet filtre kahveye gereksiniminiz vardır.

Benim fikrime göre 1-2 bardaklık filtre kahve hazırlıyorsanız “French Press” kullanmanız. Filtre kahve makinesini ise ya çok fazla kahve tüketiyorsanız ya da birden fazla kişiye kahve hazırlıyorsanız kullanmanız.

Peki filtre kahve makinesinde kahve nasıl hazırlanır? Aşağıdaki linke tıklayarak detaylarını görebilirsiniz

Filtre kahve makinesinde kahve yapmak

Diğer yöntemler ile kahve yapmak

Sizin marka ismiyle daha iyi bildiğiniz Nescafe gibi granül kahvelerin yaygınlaştığı döneme 1. Nesil kahvecilik denir. Daha sonraki 2. Nesil kahvecilikte ise şuan yaygın şekilde kullanılan ekipmanlarla hazırlanan espresso, americano gibi kahve çeşitleri sunulmaktadır.

Çok yakın geçmişte ise 3. Nesil kahvecilik diye bir dönem başladı. Burada kahvenin çeşitleri değil sadece demlerken kullanılan yöntemler ve ekipmanlar değişti.

Benim şahsi fikrimce kahvenin tazeliği ve suyun berraklığı güzel bir kahve demlemeye yetecektir. Kullanılan aletlerin çok fazla katkısı olduğunu sanmıyorum.

Ama yine de siz evde 3. Nesil kahve demlemek isterseniz aşağıda hangi ekipmanlara ihtiyacınız olacağını link olarak paylaşacağım. Bu ekipmanlarla kahve hazırlamak biraz daha zahmetlidir ve ekipman fiyatları da kısmen yüksektir. Tabi ki ulaşılmayacak fiyatlar da değildir.

Uzatmadan bu ekipmanlardan bahsedeyim. Aşağıda ki linklere tıklayarak ilginizi çeken kahve demleme ekipmanı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aeropress ve Hario V60

Chemex ve Moka Pot

Paylas.

Yorum Yap