Evde ekmek yapımı tarifi

1

Covid-19 hastalığı ile boğuştuğumuz şu günlerde evden çıkmak olanaksız oldu. Kimi zaman yasaklarla kimi zaman da bilinçli bir şekilde evde kalmaya devam ettik. Evde bu kadar vakit geçirince de doğal olarak herkes ev işlerinde kendini geliştirdi. Bundan en büyük nasibi ekmek aldı diyebiliriz. Evde ekmek yapımı trend haline geldi ve yapmayan kalmadı.

Ben de henüz evde ekmek yapmayanlar için ev ekmeği tarifini vereceğim. Yapılışı oldukça basit olup gerekli malzemeleri ve bir adet fırını olan herkes kendi ekmeğini evinde rahat rahat yapabilir.

Evde ekmek yapımı tarifi

Evde ekmek tarifi için malzemeler

 • 1-2 yemek kaşığı kuru maya (hazır paket maya veya hazırlayabiliyorsanız kendiniz hazırlayın)
 • 1/3 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı ılık süt / 1 su bardağı yoğurt (burada tercih size kalmış. İkisini de aynı anda kullanmadıktan sonra iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 2-3 su bardağı un (un tercihi de size kalmış ama ilk defa deneyenler için bildiğimiz klasik unu tercih etmekte fayda olacaktır. Sonraki denemelerde farklılıklara gidilebilir)
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Evde ekmek yapımı tarifi

 1. Kuru maya, şeker, ılık su ve tercihinize göre süt veya yoğurdu geniş bir kaba ekledikten sonra iyice karıştırın. 5, 6 dakika kadar mayanın çözünmesini bekleyin.
 2. Un ve tuzu da ekledikten sonra tahta bir kaşıkla karıştırmaya devam edin.
 3. Hamur homojen bir kıvama geldikten sonra düz bir zemine un döktükten sonra yoğurmaya başlayın.
 4. Ekmek hamurunu 5, 6 dakika yoğurduktan sonra yuvarlak bir şekil verip üzerini bir bezle kapatın. İlk mayalama işlemi için en az bir saat ılık bir ortamda dinlendirin. Kalorifer üstü olabilir veya yaz aylarında oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
 5. 1 saat geçtikten sonra iyice maya tutan hamuru alıp alttan ve üstten iyice yoğurarak yapmak istediğiniz ekmeğin şekline getirin.
 6. Fırın tepsinizin üzerine fırın kağıdını serip yeterince yağladıktan sonra mayalanmış ekmek hamurunu yerleştirin ve tekrar üzerini örterek ikinci mayalanma işlemi için bir 45 dakika daha bekleyin.
 7. 45 dakika geçtikten sonra 200 derecede ısınmış fırının orta rafına yerleştirin. Nem vermesi için tepsiyi fırına koyarken fırın içerisine 3,4 adet buz atabilirsiniz.
 8. Ara ara bakarak pişip pişmediğini kontrol edin ve piştikten sonra dilimleyerek servis edin.

Kısaca evde en kolay şekilde ekmek yapmak istiyorsanız yukarıda ki tarifimi uygulayabilirsiniz.


Evde ekmek yapımında püf noktalar

 1. Un tercihi tamamen size kalmıştır. Siyez unu, tam buğday unu, gulütensiz un, vb seçimler sizin zevk ve beğeninize kalmıştır.
 2. İlk defa yapacaksanız tarifte yazan oranlara sadık kalmaya özen gösterin. Daha sonra kendi deneme ve yanılma yöntemlerinizi uygulayabilirsiniz.
 3. Ekmeğe lezzet katmak adına hamuru yoğururken belirli miktarlarda çekirdek içi, ezilmiş ceviz, kuru üzüm, vb malzemeleri ekleyebilirsiniz.
 4. İlk defa evde ekmek yapmayı deneyenler büyük miktarlardansa kendine yetecek kadar yapması ve tecrübe kazanması önemlidir. Daha sonra daha büyük miktarlarda ekmek yapabilirler.
 5. İlk denemelerde kuru maya kullanmanızda fayda vardır. Ekmek yapımında en kolay tutanı kuru mayadır. Ekşi veya yaş mayayı daha sonraki denemelerinizde tercih edebilirsiniz.
 6. Ekmeğin daha yumuşak olması için fırına buz parçaları atabilir veya en alt kısma ısıya dayanıklı cam bir kase ile bir miktar su koyabilirsiniz. Bu nemli kalmasını sağlayıp ekmeği daha yumuşak ve lezzetli yapacaktır.
Paylas.

1 Yorum

Yorum Yap