Eposta adresi nasıl alınır?

2

Günümüzde E-posta(elektronik posta) kullanımı oldukça fazladır. E-posta hesabımızı kullanarak insanlarla haberleşiyor, resim-video-doküman dosyaları yollayabiliyor ve üyelik gerektiren web sitelerine üye olurken e-mail adresimizi kullanıyoruz. Daha birçok kullanım alanı da mevcuttur.

Yani e posta adresi nedir derseniz; mesajınızı elektronik yolla karşı tarafa iletebileceğiniz bir servistir. Kendinize oluşturacağınız bir hesap ile istediğiniz her kişiye mail yollayabilirsiniz. Ve internette ki birçok web sitesine üye olabilir ve ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Bir nevi sizin dijital kimliğiniz, haberleşme yolunuzdur.

Ayrıca telefon ve kısa mesaj kadar hızlı bir iletişim aracı olmasa da acil olmayan işlerimizi halledebilmek için en büyük iletişim şeklidir.

Peki e-posta adresi nasıl alınır?

Birçok firma e-mail servisi sunmaktadır. Ayrıca bu servisler ücretsizdir. Bu firmaların başında hotmail ve outlook ile Microsoft, Gmail ile Google ve Yahoo Mail ile Yahoo gelmektedir. Daha bunlar gibi e-mail adresi alabileceğiniz birçok firma vardır.

Eğer sizde bir e posta adresi almak istiyorsanız öncelikle hangi servisi kullanacağınızı seçmelisiniz. Ben size en çok kullanılan Gmail ve Hotmail‘ de nasıl hesap açacağınızı anlatacağım.

Gmail hesabı açma

 1. Öncelikle www.gmail.com‘a girmelisiniz. Karşınıza çıkan sayfada “Hesap Oluştur” yazısına tıklayın.
  gmail-giris-ekrani
 2. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir form açılacaktır. Oradaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
  gmail-uye-ol

  Formu doldururken dikkat etmeniz gereken konular:

  • Kullanıcı adı daha önceden alınmış bir kullanıcı adı olmamalıdır. Bu yüzden seçeceğiniz kullanıcı adı kullanılıyorsa sonuna 1234 veya doğum yılınız gibi rakam ekleyerek kullanılmayan bir isim bulabilirsiniz.
  • Seçeceğiniz kullanıcı adı ve şifre daha sonraki giriş için gereklidir. O yüzden kullanıcı adı ve şifrenizi bir yere not alınız. Şifre seçerken kolay tahmin edilebilir bir şifre seçmemelisiniz. 123456, qwerty, vs gibi şifreler bilinçsizce seçilip daha sonra başınıza dert açabilecek basit şifrelerdir.
  • Bunun dışında formu doldururken karşılaşacağınız hataları, Gmail size uyarı olarak gösterecektir. O uyarıları dikkate alıp formu doğru şekilde doldurduğunuzda; e posta hesabınız kullanılmaya hazır olacaktır.

Gmail ile hesap açmak bu kadar kolaydır. Daha sonra yine aynı adresten kullanıcı adı ve şifrenizi girerek mail kutunuza erişebilir, gelen maillerinizi okuyup istediklerinize mail atabilirsiniz.

2. E posta hotmail almak için

 1. Yine aynı şekilde ilk önce hotmail adresine giriş yapmalısınız. Açılan sayfada “Şimdi Kaydolun” yazısına tıklayınız.
  hotmail-eposta-ac
 2. Gmail’de olduğu gibi karşınıza bilgilerinizi gireceğiniz bir form çıkacaktır.
  hotmail-eposta-kayit
  Gmail için bahsettiğim aynı işlemleri burada da tekrarlayın. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Çıkabilecek uyarıları dikkate alın.

Seçmiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile; kayıt olduğunuz aynı adresten mail kutunuza giriş yapabilirsiniz ve mail hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gmail ve Hotmail‘de mail hesabı açmak için yapmanız gerekenler yukarıda. Eğer çözemediğiniz bir problem olursa yorum yapabilirsiniz. Veya E posta ile ilgili başka sorularınız olursa da yazabilirsiniz.

Paylas.