El Hijyeni: Hijyenik El Yıkamak İçin 5 Adım

0

Sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesinde halen en kolay ve ucuz yol el hijyeni olmasına rağmen maalesef dünyada en az uyum gösterilen yöntem konumunda.

Birçok doktor, sorunun temelinde yatan bilgi eksikliğinin giderilmesinin ve doğru alışkanlığın yerleştirilmesinin çok önemli olduğunu söylemekte.

Enfeksiyon ve hastalıklara virüs, parazitler, mantar gibi her türlü mikroorganizma sebep olurken uzmanlar en sık rastlanan tür olarak bakteriler olduğuna dikkat çekiyor.

Sağlık sorunlarının birçoğu hava yoluyla gelişiyor olurken yanı sıra dokunduğunuz her türlü yüzey de sizi hasta edebiliyor.

Bu noktada el hijyeni devreye giriyor. Ellerinizi sık sık ve doğru şekilde yıkamalısınız…

El Hijyeni için ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

  1. Ellerinizi ıslatın ve yeteri kadar sabunu elinizin içinde dağıtın.
  2. Her iki elinizin ön ve arka yüzeyini ve parmak aralarınızı elinizdeki sabun ile ovuşturun.
  3. Elinizin avucuna parmak uçlarını sürtmek yoluyla iki elinizin tırnaklarını iyice ovuşturun.
  4. Bir elinizi kullanarak diğer elinizin baş parmaklarını, daha sonra da bileklerinizi yıkayın.
  5. Daha sonra ellerinizi iyice durulayınız ve tek kullanımlık kağıt peçete ile kurulayıp daha sonra da musluğu aynı peçete ile kapatınız.

el-yikama-teknigi

Hijyenik el yıkamak için yapmanız gerekenler

Sağlıklı bir el yıkama için 40-60 saniye arası elinizi yıkamanız gerekmektedir.

El hijyeni önemlidir. Bakteriler ve hastalıklar sadece insanlardan bulaşmazlar. Kapı kollarından, otobüslerden, kullandığınız telefondan, dokunduğunuz her şeyden hastalık kapabilirsiniz. Bunu önlemek için de yapmanız gereken şey doğru şekilde ellerinizi yıkamaktır.

Her dönem el hijyenine dikkat etmemiz gerekir fakat kış aylarına girdiğimizde hastalık oranlarının artması, bu konuya ayrıca önem vermemiz gerektiğinin göstergesidir.

Doktora vereceğimiz parayı, sabuna harcayalım!

Paylas.

Yorum Yap