E posta şifrenizi nasıl değiştirebilirsiniz?

2

Belli aralıklarla e posta şifrenizi değiştirmeniz güvenlik açısından yararlı olacaktır.

E posta şifrenizi belirlerken veya değiştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç konu vardır.

Şifre belirlerken dikkat edilecek hususlar:

 1. İlk olarak seçeceğiniz şifre tahmin edilebilir bir şifre olmamalıdır.
  123456, qwerty, fenerbahce gibi şifreler seçmemelisiniz. Aksi halde tanımadığınız insanlar mail hesabınıza giriş yapıp kişisel maillerinizi okuyabilir.
  Mail şifresi belirlerken aynı anda büyük ve küçük harf, rakam ve simge kullanmanız güvenlik açısından maksimum seviyeyi sağlayacaktır. Mesela “aeDCmn089-Dd” gibi.
 2. Seçtiğiniz şifreyi herkesin ulaşabileceği şekilde görünür bir yerde yazılı olarak tutmamalısınız.

Nasıl bir şifre seçeceğimizi öğrendikten sonra sıra e posta şifremizi nasıl değiştireceğimize geldi. Aşağıda en çok kullanılan e posta servislerinden Gmail ve Outlook.com şifrelerinizi nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Gmail şifrenizi nasıl değiştirebilirsiniz?

 1. Gmail’ e giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki ayar simgesine tıklayıp AYARLAR seçeneğini seçelim.
  gmail_ayarlar
 2. Daha sonra açılan sayfanın üst sekmelerinden Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi başlığına tıklayalım.
  gmail_sifre_degistir

  Yeni gelen sayfada Hesap ayarlarını değiştir ‘ de bulunan “Şifreyi değiştir” ‘i seçip adımları sırasıyla takip ederek gmail için e posta şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 3. Şifreyi değiştire tıkladıktan sonra güvenlik nedeniyle GMAIL size eski şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda yeni şifrenizi oluşturup doğruladıktan sonra ŞİFREYİ DEĞİŞTİR’ e tıklayarak Gmail için e posta şifrenizi değiştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.
  gmail_yenisifre_ekrani

Outlook şifrenizi nasıl değiştirebilirsiniz?

 1. www.outlook.com’a giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede isminizin yanındaki ayar ikonuna tıklayın ve açılan menüden SEÇENEKLER‘ i seçiniz.
  outlook_secenekler
 2. Karşınıza gelen yeni sayfada Hesabınızı yönetme başlığı altındaki Hesap ayrıntıları(parola, adresler, saat dilimi) seçeneğine tıklayın.

  Doğrulama işlemi için şifrenizi tekrar girmeniz gerekecektir. Tekrar giriş yaptıktan sonra sizi başka bir sayfaya yönlendirecek.

  O sayfadaki üst sekmelerde bulunan Güvenlik ve Gizlilik‘ i seçiniz.

  Gelen sayfada Hesap güvenliği altında “Parola değiştir” e giriş yapın.

  outlook_sifre_degistir

 3. Karşınıza güvenlik için doğrulama kodu sorgusu çıkabilir. Eğer öyle bir sorgu çıkarsa, kayıt olurken ikinci bir e posta adresi belirtmiş olmanız gerekli. O mail adresinize giriş yapıp mailinize gelen güvenlik kodu ile şifre değiştirme ekranına geçiş yapabilirsiniz. Tabi mail adresinizi aşağıda gördüğünüz alana da yazmalısınız.

  outlook_dogrulama_kodu_sorguEğer ikinci bir mail adresi girmemişseniz de “Bende bunlardan hiçbiri yok” seçeneğini seçip karşınıza çıkan ekranda telefon numarası veya diğer e posta bilginizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra doğrulama kodunu sms veya mail olarak alacaksınız. Gelen kodu aşağıda gördüğünüz ekrandaki alana giriş yapın.


  outlook_dogrulama_kodu

 4. Karşınızı bazı ayar ekranları çıkabilir. Dilerseniz ayarlama yapabilirsiniz veya daha sonra seçeneğini seçip ileriki aşamaya atlayabilirsiniz.
  En son olarak “Parolanızı değiştirin” ekranına ulaşacaksınız. Bu sayfada Outlook için yeni şifrenizi kolayca oluşturabilirsiniz.
  outlook_parola_degistir

Anlatımı biraz uzun gibi dursada kısa bir zamanınızı alacak e posta şifre değiştirme işlemleri bu kadardır. Diğer e posta servis sağlayıcılarında da benzer işlemleri tekrarlayarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.


Eğer kendi web siteniz varsa ve o web sitesine bağlı bir e posta adresiniz mevcutsa. Örnek olarak www.abc.com ve mail adresinizde iletisim@abc.com olduğunu düşünelim.

Bu durumda e posta şifrenizi nasıl değiştireceksiniz?

Alan adı ve hosting sağladığınız firmaya başvurmanız gerekmektedir.
Hizmet sağladığınız firmanın web sitesine kullanıcı bilgilerinizle giriş yapın. Daha sonra hosting yönetimi altında değiştirmek istediğiniz hesap adını seçin ve KONTROL PANELİ’ ne giriş yapın.

Karşınıza gelen sayfada E Posta yönetimi bölümünü bulup oradan şifresini değiştirmek istediğiniz e posta adresini düzenlemeye basın ve eski şifrenizi yenisi ile değiştirin.

* Her firmanın kontrol paneli aynı olmayacaktır. Ama siz benzer yolları izlerseniz e posta şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

En kötü ihtimalle firmaya telefon edip size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz…

Kafanıza takılan her hangi bir şeyi çekinmeden sorabilirsiniz. Bu ve benzeri blog yazılarımdan haberdar olabilmek için NASILYAPARIZ FACEBOOK SAYFASINDAN beni takip edebilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.